Торік Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) підтримала ініціативу Мінекономіки ліквідувати Гарантійний фонд виконання зобов’язань за складськими документами на зерно. 14 січня 2021 року у Верховній Раді був зареєстрований відповідний законопроєкт №4592, який передбачає скасування положень законодавства, що стосуються Гарантійного фонду.
Цього тижня законопроєкт розглядатиметься в Комітеті ВРУ з питань аграрної та земельної політики. Зернова спільнота ЄБА сподівається на цілковиту підтримку депутатами цієї ініціативи. Адже станом на сьогодні, як зазначають представники бізнесу, Гарантійний фонд створений лише на папері, а фактично він так і не почав виконувати покладену на нього функцію. До того ж, у запропонованому вигляді фонд не відповідає сучасним реаліям та очікуванням функціонування ринку зерна.
Нагадаємо, створення Гарантійного фонду було передбачене Законом України №5493-VI від 20 листопада 2012 року. Основною метою зазначеного Закону було запровадження механізму гарантування власникам складських документів відшкодування вартості зерна, якщо зерновий склад не буде в змозі повернути зерно, передане на зберігання. У зв’язку з чим, складські документи на зерно мали б стати привабливим інструментом для кредиторів і, як наслідок, здешевити кредити для малих і середніх сільгоспвиробників.
Однак додаткове значне матеріальне обтяження для зернових складів, які примусово мали стати членами фонду, призвело б до різкого зростання вартості послуг зерноскладів, оскільки вони закладали б у тариф найбільш можливі відрахування. Передусім, це негативно вплинуло би на отримання прибутку товаровиробників.
Отже, створення Гарантійного фонду у форматі, що передбачається Законом України №5493-VI, є недоцільним і призвело б до цілого ряду негативних наслідків.