Другий сезон поспіль в Україні простежується чітка тенденція скорочення експорту яблук як в кількісному вираженні, так і в географії країн-покупців одного з основних фруктів в світі.
Про це повідомляє east-fruit.com.
«Як відзначають оператори українського ринку, аналітики і самі виробники, основною причиною цього факту є загальне скорочення валового збору яблук в Україні в останні два сезони. У сезоні-2018/19 Україна експортувала рекордні обсяги яблука, перевищивши позначку в 60 тис. тонн, і істотно розширила географію країн-імпортерів, і цьому є цілий ряд пояснень», — йдеться в повідомленні.
Однак, після найврожайнішого за останнє щонайменше десятиліття 2018 року, в подальшому 2019 році в Україні був зібраний один з найнижчих за той же часовий період урожай яблук столових сортів. І незважаючи на факт інтенсифікації яблучного виробництва в країні, погодні умови зробили дуже серйозний негативний вплив на сади, причому, не тільки в конкретний період часу, а протягом усього сезону вегетації.
«У 2019 році в Україні фіксувалися і весняні заморозки в квітні-травні, і неодноразові опади у вигляді граду, особливо в західних областях країни, і тривалі періоди з високою температурою повітря на тлі відсутності опадів у вигляді дощів, а також тривалої дощової погоди в основних регіонах виробництва яблук протягом липня того ж 2019 року», — пояснюють експерти.
Так, в результаті рекордного валового збору яблук в Україні в 2018 році, пропозиція яблук на внутрішньому ринку в рази перевищила попит, і ціни на столові яблука залишалися на досить низькому рівні 5−6 грн/кг (0,18−0,22 $/кг) протягом усього маркетингового сезону 2018/19. Це було другим потужним поштовхом для розвитку нових експортних каналів продажів українського яблука, і особливу роль тут зіграли молоді компанії, які тільки виходили зі своєю продукцією на ринок, а виробничі потужності у них відповідали всім міжнародним стандартам.
«Третім важливим фактором у розвитку експорту яблук з України в останні роки була активізація українських виробників на міжнародних виставках, організація цілого ряду торгових місій з України з метою просування експорту. При цьому важливу роль в цьому зіграла діяльність Української плодоовочевої асоціації (УПОА)», — розповідають аналітики. За словами Олександра Хорєва, керівника проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», так, в сезоні-2018/19 були обсяги, було якість і прийнятна ціна для закордонних покупців, але, як показують два останні сезони в Україні, саме погодні фактори можуть повністю зруйнувати весь експортний механізм напрацьований раніше. І саме правильна політика українських садівників зможе не привести весь напрацьований експортний потенціал в сегменті яблук до початкового етапу розвитку.
«Негативний вплив погодних факторів мав місце і в 2020 році, але вони явно не змогли б завдати такої ж шкоди з виробництва яблук, як в попередньому сезоні. За результатами регулярного опитування провідних садівників України, як навесні 2020 року, так і в серпні того ж року, аналітики залишилися при своїх попередніх прогнозах в тому, що в 2020 році яблук в Україні буде зібрано явно не менше, ніж роком раніше, коли погодні фактори мали істотний негативний вплив на виробництво яблук в Україні», — повідомляє Хорєв.
Разом з тим, не дивлячись на прогнози, експерт повністю погоджується з українськими виробниками, що, незважаючи на загальне зростання валового збору яблук у 2020 році, відсоток яблук середньої та низької якості істотно перевищив показники попереднього 2019 року. А це може говорити тільки про подальше скорочення обсягів яблук, що відправляються українськими садівниками на експорт.
«Якщо детально розглянути першу і другу половини сезону експорту яблук з України в 2018/19 роках, то можна чітко визначити лідируючі позиції Білорусі в першу чергу як реекспортера українських яблук в РФ. Особливо виражене лідерство Білорусі в рейтингу закупівельників українського яблука стало проявлятися з настанням нового 2019 року, коли основну пропозицію для оптових експортних поставок з України почали складати яблука сортів „Айдаред“ і „Джонаголд“, які завжди користуються підвищеним інтересом з боку покупців на ринку Російської Федерації», — наголошує фахівець.
Вже на наступний рік, в сезоні-2019/20, ситуація з експортом яблук з України істотно змінилася. В результаті різкого зниження валового збору яблук професійними садівниками пропозиція яблук експортної якості також скоротилося в рази. Дефіцит пропозиції яблук на внутрішньому ринку України з самого початку сезону-2019/20, привів представників роздрібних мереж безпосередньо в господарства, де вони були готові стояти в черзі, щоб придбати необхідні обсяги яблук, причому якість продукції в даному питанні, як правило, йшла на другий план.
«Ціни на яблука в Україні, при цьому, як мінімум удвічі перевищували торішні показники, що дуже радувало місцевих виробників і зовсім не надихало зовнішніх покупців, які в більшості випадках так і не змогли зрозуміти, чому вони повинні переплачувати за одну і ту ж продукцію вдвічі більше, ніж на цю ж дату роком раніше», — коментує Олександр Хорєв.
Як результат, в сезоні-2019/20 з України було вивезено трохи більше 20 тис. тонн, а найбільш примітним фкатом стало те, що багато виробників, навіть при наявності яблук експортної якості, все частіше схилялися до рішення реалізувати наявні обсяги на внутрішньому ринку, так як ціни на той момент були ідентичними, а для роботи на експорт потрібно було докласти додаткових зусиль і витратити трохи більше часу.
«Але найпозитивнішим результатом попереднього яблучного сезону для українських садівників стало фактичне збереження всіх раніше напрацьованих експортних напрямків, таких як Південно-Східна Азія, Близький Схід і ЄС на тлі поступово знижується частка експорту яблук в Білорусь (тобто в РФ)», — підкреслює аналітик.
Зауважимо, що у рейтинг ТОП-5 покупців яблук з України в нинішньому сезоні знову повернулася Молдова. В 2020 році Молдова недобрала мінімум 30% від запланованого врожаю яблук, при цьому дана країна активно працює над розвитком експортної складової яблучного бізнесу і для виконання раніше озвучених гарантій перед імпортерами, завчасно вирішує питання з відсутніми обсягами для майбутніх поставок.
На думку фахівця, якщо розглянути деталі експорту яблук з України в першій половині нинішнього сезону, і порівняти з даними двох попередніх, то навіть за найоптимістичнішими прогнозами, очікувати, що з країни буде відправлено понад 20 тис. тонн яблук, годі й говорити.
«Як показало останнє опитування українських садівників, незважаючи на істотний відсоток недобору якісного яблука в 2020 році, і більш ніж на половину незаповнені сховища, експорт яблук з України буде тривати як мінімум 2−3 найближчі місяці, і, якщо навіть географія покупців українського яблука в нинішньому сезоні і не розшириться, то основні раніше напрацьовані напрямки експорту яблук будуть збережені для наступних сезонів», — підсумував Олександр Хорєв.
ІЦ УАК за матеріалами Agravery.com
agroconf.org