Безпідставні обшуки в офісі та працівників ТОВ «Олам Україна», яка є підрозділом міжнародної компанії OLAM із Сінгапуру, є нічим іншим як тиском на компанію, перешкоджанням її господарській діяльності та можуть призвести до згортання інвестицій сінгапурської компанії в Україні та їх переспрямування в іншу юрисдикцію.
Позиція ТОВ «Олам Україна» щодо тиску, який чинить на компанію та співробітників ДФС:
02.06.20221 року слідчими слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві було одночасно проведено обшуки в офісних приміщеннях ТОВ «Олам Україна» та в житлових приміщеннях посадових осіб Товариства.
Вказані слідчі дії були проведені в рамках досудового розслідування кримінального провадження № 42021100000000242, внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 07.04.2021 року.
Отже, за зареєстрованим лише у квітні 2021 року кримінальним провадженням вже 11 травня 2021 року слідчими було отримано ухвалу слідчого судді на дозвіл проведення обшуку міжнародної Компанії, інвестора, а також його співробітників. В рамках вказаного кримінального провадження орган досудового слідства не звертався ані із запитом про надання документів/інформації в порядку ст. 93 КПК України, ані із тимчасовим доступом до речей і документів, а одразу застосував найобтяжливішу для Товариства та його працівників слідчу дію у вигляді обшуків.
Такі дії, на думку компанії, є нічим іншим як тиском на міжнародного інвестора.
При цьому варто зазначити, що підставою для внесення відомостей про кримінальне провадження № 42021100000000242 стали рапорти оперативних співробітників УПЕП ГУ ДФС у м. Києві, відомості внутрішніх баз ДПС (АІС «Податковий Блок», «Реєстр податкових накладних»), протоколи допиту оперативних співробітників УПЕП ГУ ДФС у м. Києві – тобто, виключно внутрішні документи ДФС, без вивчення будь-яких матеріалів або документів, що характеризували б господарську діяльність Товариства, тобто, без належних підстав.
При цьому, вказані слідчі дії проведено зі значними порушеннями чинного законодавства, зокрема:
– Обшуки проведено в рамках кримінального провадження № 42021100000000242 від 07.04.2021 року, без вжиття адекватних та менш обтяжливих для Товариства заходів, які б не перешкоджали законній господарській діяльності Товариства, зокрема, надання тимчасового доступу та вилучення копій відповідних документів;
Адже відповідно до ч. 3 ст. 234 КПК України:
«3. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:
8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, – за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом.
– Слідчі дії проведено фактично з порушенням права Товариства та його посадових осіб на захист, оскільки обшуки були розпочаті до моменту прибуття захисників, незважаючи не те, що слідчим було повідомлено про їх прибуття;
– Під час обшуку було вилучено жорсткі диски з комп’ютерів співробітників бухгалтерії Товариства, що неодмінно спричинить перебої в роботі Товариства та затримки в оплаті по договорах, укладених Товариством з постачальниками, складнощі у поданні звітності, тощо;
– Незважаючи на те, що в ухвалі про проведення обшуку в житловому приміщенні головного бухгалтера Товариства було допущено помилку в адресі, на яку слідчим було вказано, слідчі провели обшук, що є суттєвим порушенням.
– Представники органу досудового слідства не посоромилися перелізти через паркан щоб потрапити на прибудинкову територію приватного будинку посадової особи Товариства – до пред’явлення ухвали про обшук, що спричинило нервовий стрес, обурення та взагалі нерозуміння що за особи вриваються на приватну територію.
– Товариству та посадовим особам за результатами проведення обшуків не було вручено «примірник» протоколу обшуку – лише у деяких випадках його ксерокопії;
– Обшук в житлових приміщеннях посадових осіб було проведено як в таких що нібито «використовують ТОВ «Олам Україна» – що звісно не відповідає дійсності, оскільки вказані житлові приміщення є приватними оселями фізичних осіб.
Нажаль, ніякої цілі, окрім спланованої акції тиску у вигляді залякування та блокування роботи Товариства з іноземними інвестиціями у діях правоохоронних органів не вбачається.
Такий підхід правоохоронних органів є цілком не зрозумілим та викликає обурення у Товариства, оскільки ТОВ «Олам Україна» працюєм в Україні з 2005 року, є дочірнім підприємством компанії Olam International Limited, заснованої в республіці Сінгапур, однієї з найбільших у світі міжнародних компаній, що діють у сфері виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції та продуктів харчування.
Товариство є одним з найбільших експортерів сільськогосподарської продукції українського виробництва на світові ринки, компанія інвестувала кошти в інфраструктурні об’єкти в України, придбавши зерновий елеватор в Київській області та оновивши його обладнання, та планувало подальші інвестиції.
Зважаючи на викладене, Товариство вважає, що вказані слідчі дії були спрямовані не на встановлення певних обставин та отримання доказів у кримінальному провадженні, а з метою створення перешкод в законній господарській діяльності Товариства та створення психологічного тиску на посадових осіб Товариства. Крім того, вказані дії ставлять під сумнів подальші інвестиційні плани компанії в Україні та можуть привести до перегляду таких планів на користь інвестування до інших юрисдикцій з більш надійним та передбачуваним інвестиційним кліматом.
Наведені вище події викликають ще більше нерозуміння та обурення, коли в умовах світової кризи, пандемії коронавірусу, коли бізнеси закриваються – правоохоронні органи здійснюють тиск та перешкоджають нормальній роботі іноземного інвестора, що створює робочі місця, сплачує податки, будує бізнес в Україні. І замість допомоги бізнесу – отримуємо ось такі неприємні події які не просто блокують діяльність Товариства на 1 день – вони створюють перешкоди у подальшій роботі, витрачання адміністративного ресурсу, залучення адвокатів для захисту порушених прав, повернення майна Товариства та відновлення нормальної діяльності.
І під час проведення обшуків, нажаль, слідчі та оперативні співробітники неодноразово та недвозначно в усній формі вказали на те, що наведене є ще тільки початком, за яким будуть проводитися і надалі допити, обшуки і т.д.
Товариство сподівається, що вказані кричущі порушення є все ж поодиноким випадком, і для того, щоб вони не набули системного характеру, шукатиме захисту як у відповідних судових органах, так і шляхом звернення до галузевих організацій та дипломатичних установ республіки Сінгапур.