Аналітики EastFruit у 2021 році неодноразово звертали увагу на складну ситуацію на ринку черешні, коли ціни на місцеву продукцію обвалилися до рекордно низьких рівнів, проте попиту на неї, як і раніше, не було . Зокрема садівники з Мелітополя, Запорізької області України взагалі змушені були викинути на звалище частину своєї продукції, бо вона не продавалася за будь-яку ціну.
Однак найдивовижніше в тому, що саме у 2021 році, коли надлишок місцевої черешні на ринку був максимальним, а ціна, навпаки, мінімальною, Україна імпортувала рекордний за всю історію обсяг цих фруктів. Обсяг імпорту свіжої черешні в Україну сягнув 2 тис. тонн, збільшившись на 83% порівняно з 2020 роком.
Цікаво, що й експорт черешні з України, незважаючи на низькі ціни, дефіцит продукції та високі ціни на черешню на ринках Євросоюзу, також різко знизився. За весь сезон українські експортери змогли відвантажити на експорт лише 466 тонн черешні. Це рекордно низький обсяг експорту черешні із країни за багато років.
«Вимоги споживачів, у тому числі й українців, до якості черешні постійно зростають. Вони цікавляться сучаснішими великоплідними сортами. Водночас технології вирощування черешні в Україні переважно залишилися традиційними, застарілими з погляду сучасного ринку. І якщо ще кілька років тому вдавалося знаходити споживача на таку черешню всередині країни та в Білорусі, то зараз і на нашому ринку, і на ринках Білорусі та Росії, з'явилося багато пропозицій імпортної продукції вищої якості, за яку український споживач готовий платити більше. До речі, і на українську черешню високої якості, яка була не так багато в 2021 році, був дуже високий попит і досить високі ціни», — пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) .
Аналогічна ситуація склалася в Узбекистані, який, до речі, цього року вперше став головним постачальником черешні на ринок України. Там виробництво черешні зростає, але експортні постачання цих фруктів до країн, де за них платять високу ціну, але висувають високі вимоги, залишаються мізерними. Тому узбецьким фермерам доводиться знижувати ціну на черешню, щоб хоч якось її продати, хоча в той же час у світі ціни на якісну черешню продовжують зростати», — каже експерт ФАО.
Узбекистан 2021 року експортував в Україну 745 тонн черешні – у 12 разів більше, ніж роком раніше. Більш ніж подвоїла постачання свіжої черешні на ринок України та Молдова, яка в 2021 році поставила 431 тонну. Греція експортувала в Україну майже стільки ж черешні, як Молдова, а обсяги поставок з цієї країни за рік не змінилися, тому що ціни в ЄС були вищими. Продовжує нарощувати експорт черешні до України та Ірану, але поки що за сезон із цієї країни надійшло менше 100 тонн свіжої черешні.
ІЦ УАК за матеріалами east-fruit
agroconf.org