Як ми нещодавно зазначали, ціни на більшість продовольчих продуктів, які є соціально значущими, зросли та спостерігається подальший тренд на здорожчання деяких продуктів. Не виключення – курячі яйця.
У жовтні, середня ціна десятка яєць в Україні складала 30 грн 30 коп. Порівняно з минулим місяцем ціна зросла незначно – на 1,1 %. За даними Держстату найбільше зростання цін відбулось у серпні та жовтні, коли ціни зросли порівняно з минулими місяцями – на 18 % та 13,6 % відповідно.
Якщо порівнювати з минулим роком, то курячі яйця у жовтні 2021 року коштують на 32,4 % більше, ніж у жовтні 2020 року.
Найбільшими проблемами, з якими зіткнулися виробники даної галузі є збільшення цін комбікорми та на енергоресурси.
Так, ціни на зернові зросли порівняно з минулорічним періодом на 40 %, зокрема на кукурудзу – на 50 %, на пшеницю – на 30 %.
Птахівничі приміщення для виробництва яєць і бройлерів в Україні традиційно опалюються газом. Також ці приміщення по утриманню птиці потребують постійне якісне освітлення, і споживають багато електроенергії. Тож імовірно, що подорожчання нафти, газу й електроенергії потягне за собою зростання цін на яйця у наступному році.
Ці фактори тягнуть за собою зменшення пропозиції яєць. За січень-жовтень 2021 року українськими підприємствами було отримано 5786 млн шт. яєць, що на 24 % менше, ніж у минулому році.
Нагадаємо, що найбільшими «гравцями» на внутрішньому ринку яєць у минулому році були: 1) Авангард (25 % ринку); 2) Овостар (20 %); 3) Інтер-бізнес (12 %). Зазначені три компанії сумарно виробили у 2020 році 57 % продукції.
Також на зміну цін та на зміну пропозиції можуть впливати зміни обсягів виробництва яєць господарствами населення. В останні роки, в залежності від області, домогосподарства виробляють близько половини всіх яєць, вирощених в Україні.
Внутрішнє споживання яєць українцями протягом останніх 10 років залишається приблизно на одному рівні та незначно коливається: у середньому за місяць один українець з’їдає від 20 до 23 яєць. Сильно вираженої сезонності споживання яєць, як наприклад у фруктів й овочів, алкогольних напоїв, молочних продуктів, морозива та заморожених продуктів тощо, в Україні немає. Проте, все ж попит на яйця трохи спадає влітку, коли українці надають більшу перевагу фруктам і овочам. Також попит в літні місяці менший зі сторони переробних підприємств: влітку зменшується попит на випічку та кондитерські продукти, а звідси і на яйця та яєчні продукти. Пік споживання традиційно припадає на Великдень.
Тож влітку зазвичай спостерігаються найнижчі ціни. Взимку ж ціни більші: зменшується обсяг виробництва та з’являються витрати на обігрів приміщень.
Що стосується зовнішньої торгівлі, то за січень-жовтень 2021 український експорт яєць скоротився порівняно з минулорічним періодом у 2,7 рази у фізичному виразі, та у 2,3 – у грошовому. Так, Україна за 10 місяців експортувала 35,1 тис. т яєць на 37,7 млн дол. Найбільше за цей період українських яєць придбали:
1) ОАЕ (40,26 %);
2) Латвія (22,86 %);
3) Ізраїль (5,8 %).
Крім цього, у цьому році Україна домовилась про експорт яєць в Індонезію й Ефіопію.
Нагадаємо, у 2020 році Україна зайняла 11 місце серед світових виробників яєць і 9 місце (у грошовому виразі) серед експортерів. Минулого року український експорт яєць склав 97,7 млн дол. Тоді топ-5 українських імпортерів виглядав так:
1) ОАЕ (30,4 %);
2) Саудівська Аравія (23,4 %);
3) Латвія (11,3 %);
4) Ліберія (5,6 %);
5) Катар (4,4 %).
Також високі позиції тоді зайняв і лідер українського ринку – холдинг «Авангард»: 19 місце серед світових виробників-компаній і 1 місце серед європейських компаній.
ІЦ УАК
agroconf.org