Турецька агенція ТМО на міжнародному тендері 18 березня придбала 270 тис т продовольчої пшениці з протеїном 11,5-12,5% з поставкою з 28 березня по 22 квітня за середньою ціною 453,23 $/т C&F, яка значно перевищує ціну пшениці,придбаної на початку місяця по 417 $/т C&F.
За оцінками трейдерів, частина придбаної пшениці буде російського, а інша – європейського походження. Туреччина не запроваджувала санкцій проти Росії і продовжує торгувати з нею, пропонуючи взаєморозрахунки у турецьких лірах, щоб зберегти поставки своїх овочей та фруктів до Росії.
Внаслідок війни морські порти та експорт з України заблоковані, а деякі міжнародні компанії відмовляються від закупівель російських товарів, зокрема й пшениці, тому світові ціни на пшеницю виросли до 400-480 $/т.
За даними AgriCensus, країни ЄС мають більше можливостей компенсувати дефіцит експорту зерна з чорноморського регіону.
За оцінками FranceAgriMer, наразі заблокованими для експорту залишаються 6 млн т пшениці в Україні та 12 млн т пшениці в Росії. Це дозволить іншим країнам, зокрема й ЄС, продати свої, досить великі, запаси пшениці за високими цінами.
Експерти FranceAgriMer підвищили прогноз експорту м’якої пшениці з Франції у 2021/22 МР до 9,7 млн т за межі ЄС та до 7,8 млн т до інших країн ЄС.
Нагадаємо, Україні для експорту потрібно розблокувати хоча б один порт, але Росія продовжує обстріли Одеси та замінувала частину проходів до Одеси у Чорному морі.
Міністр АПК України Р. Лещенко повідомив про розробку можливостей експорту зерна залізницею через західний кордон. Також з західними сусідами опрацьовується скасування квот та обмежень для постачання зерна через чорноморські порти сусідніх країн - Молдови та Румунії.
ІЦ УАК за матеріалами Graintrade
agroconf.org