За темпами росту сертифікованих органічних земель Україна входила до топ-10 серед країн Європи, але це було до війни. Сьогодні третина органічних підприємств не працюють, решта - на межі існування.
Про це повідомляє аграрне інформаційне агенство Agravery.
Органічне виробництво завжди було однією із стратегій збільшення маржі агровиробниками. «Чисте» виробництво потребує спеціальної техніки, навчання персоналу, чіткого дотримання технологічних процесів. Це важкий шлях, але і ціна на таку продукцію вища. Споживачами органіки були люди переважно із середнім та високим рівнем доходу. Здебільшого український екологічно чистий продукт реалізовували за кордоном. Для порівняння у 2020 році за кордон продали органіки на суму $204 млн, в середині країни - на $25,1 млн. Станом на 2022 рік в Україні налічувалось 473 підприємства зі статусом органічного виробництва і переробки. Основними видами екологічно чистої продукції в Україні є зернові, овочі, молоко, круп’яні вироби, борошно, пасти, насіння, напої, яйця, цукор, олія, тощо.
Із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну органічний ринок зазнав тих же самих проблем, що й весь вітчизняний агросектор. Але, крім окупації територій, знищення підприємств від бомбардувань та грабежу рашистами, виробники органіки втратили чи не найголовне – покупця. Люди із достатком здебільшого покинули країну, а ті, хто залишилися - стараються економити кошти, в той час як логістичні проблемами пов’язані із блокадою портів підняли ціну на перевезення за кордон у понад два рази.
До вторгнення російський військ в Україну через порти Чорного та Азовського морів Україна щомісяця експортувала 4-5 млн тонн продовольства. Сьогодні порти не працюють через блокаду російськими військовими. Але незважаючи на зруйновану логістику, експорт органічної продукції відбувається, але він скоротився у 5 разів, каже очільник "Органік Стандарт" Сергій Галашевський.
«Є продукція на складах, є бажання працювати, маємо попит за кордоном. Але вивозити продукцію стало важко, а коли це вдається, то вартість перевезень зросла вдвічі. Від цього у деяких компаніях постає питання доцільності експорту. Після перемоги втрачені об’єми Україна швидко надолужить. Але для цього потрібно працювати. Вже зараз ми фіксуємо скорочення виробників органічної продукції. Також скорочуються землі із органічною сертифікацією. Хочу додати, що ми можемо проводити сертифікацію дистанційно, а ті, хто пропустять перевірки, зможуть отримати сертифікати за скороченою процедурою, враховуючи попередню діяльність на цих землях. Тут є розуміння контролюючих органів і власників стандартів», - наголосив Сергій Галашевський.
На початку року на ринку органіки мали місце сподівання, що виробники нарешті отримають державну підтримку. Державою планувалось запровадити підтримку на гектар оброблюваних земель, також за кожну голову ВРХ та часткове відшкодування вартості сертифікації. Наразі державна підтримка зупинена в усіх секторах. Однак така підтримка необхідна.
«У середині березня колеги з «Органічної України» та «Органік Стандарт» провели опитування органічних виробників, яке показало, що близько 30% операторів зупинили діяльність через ведення бойових дій і ще близько 15% були на межі зупинки. Також, близько 30% органічних земель і зараз знаходяться на окупованих територіях або територіях, де ведуться активні бойові дії. Зокрема, 25% земель, зайнятих під органічне виробництво (з органічним та перехідним статусом) розташовано в Херсонській та Запорізькій областях. Розуміємо, що ці цифри будуть змінюватись залежно від ситуації на фронтах», - зазначає національний координатор програми «Органічна торгівля заради розвитку у Східній Європі» в Україні Катерина Шор.
Північ Київської та Чернігівської областей ще не розміновано, в Харківській області тривають активні бойові дії, на жаль, є фізично зруйновані виробництва. Звісно є проблеми з експортом продукції, як у всіх аграріїв. Частково продукція опинилась заблокованою в портах, іншу ж важко вивезти через логістичні проблеми та підняття цін на перевезення.
«У той же час багато виробників в інших регіонах розпочали посівну кампанію і продовжують дотримуватись правил ведення органічного виробництва. Бачимо активну підтримку виробниками збройних сил в тому числі і органічними продуктами. Але поки важко спрогнозувати, які наслідки будуть для органічного ринку в цілому», - каже Катерина Шор.
Наприкінці 2019 року в ЄС було ухвалено Європейський зелений курс, який, зокрема, передбачає розширення земель, зайнятих під органічне виробництво. Незважаючи на зростаючу продовольчу кризу у світі через військові дії в Україні та заблокований експорт, ЄС залишається прихильником зеленого курсу. Є розуміння, що без України складно буде досягти показників курсу та ухвалених до нього стратегій, адже саме українські органічні виробники були одними із ключових постачальників органічних кормів у тваринництві. Окрім того, перехід до кліматично-нейтрального сільського господарства неможливий в окремо взятій країні.
«З боку програми «Органічна торгівля заради розвитку у Східній Європі» ми сьогодні працюємо над переорієнтацією роботи програми в Україні, розробляємо плани підтримки виробників. Ми хочемо зберегти якомога більше органічних виробників в Україні, адже ними було пройдено значний шлях, який буде важко знову починати», - підсумувала Катерина Шор.
ІЦ УАК за матеріалами Agravery
agroconf.org