З 1 серпня по 30 вересня через порти Великої Одеси було відвантажено 5,5 млн тонн аграрної продукції на 241 кораблі. Близько 40% вантажів пішло з порту Південний.
За серпень Коридором було експортовано 1,62 млн тонн зернових та продуктів переробки, а в вересні – 3,9 млн тонн.
Серед вантажів, які залишили порти Великої Одеси за два місяці, – кукурудза - 44%, частка пшениці перевищує 28%.
У вересні в порівнянні з серпнем частка кукурудзи впала з 61,4% до 37,2 % від усіх вантажів в основному через стрімке зростання відвантажень ячменю, ріпаку, олій та шротів. Частка пшениці в вантажах, відправлених коридором, зросла з 21.2% у серпні до 31,3 % у вересні.
Пшениці за два місяці роботи Коридору було відвантажено 1, 55 млн тонн з яких до країн Африки, Близького Сходу, Південно-Східної Азії та Туреччини – 72%. В країні Африканського континенту відвантажено майже 423 тис. тонн пшениці. Зокрема, до Ефіопії вже відправлено 53,3 тис. тонн, до Кенії – 51,3 тис. тонн, до Сомалі – 28,5 тис. тонн, до Судану 65,6 тис. тонн. Частка країн Африки в експорті пшениці через Зерновий коридор за два перші місяці роботи склала 27%.
Крім того, вже відправлено пшеницю до Афганістану – 2% від відвантажень пшениці Зерновим коридором, та Ємену – 3% від обсягу пшениці, експортованої з України Коридором за серпень-вересень 2022.
Частка Туреччини у торгівлі українською пшеницею – 25,6%. Туреччина - один з найбільших хабів з переробки пшениці на борошно, яке згодом також частково надійде до країн, які знаходяться на межі голоду. Крім того, налагоджені поставки до Бангладеш – 210,4 тис. тонн, тому ми сподіваємось на швидке повернення українського хліба на ринки країн, які потерпають від голоду, в тому числі за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP).
В Мінінфраструктури додали, що «Зернова ініціатива» успішно працює. У вересні, в порівнянні з серпнем, кількість експортованої продукції зросла у понад 2 рази, а кількість суден, які вийшли з портів — майже в 3 рази. Такі показники свідчать про довіру світу до «зернового коридору» і готовність світових інституцій, бізнесу брати участь у купівлі та транспортуванні української агропродукції.
Окрім цього, в співпраці зі Всесвітньою продовольчою програмою ООН уже вийшли 4 судна з понад 120 тис. тонн пшениці для населення Ефіопії, Ємену та Афганістану. Найближчим часом до Чорноморська зайде п’яте судно під завантаження 30 тис. пшениці для Сомалі. Загалом до країн Африканського континенту було відправлено майже 1 мільйон тонн зерна. Україна залишається гарантом світової продовольчої безпеки.
Наявність українського зерна на світових ринках позитивно впливає на рівень цін. Так вартість пшениці на європейських та американських ринках суттєво впала. Продовольство стає доступнішим для тих, хто знаходиться за крок від гуманітарної катастрофи.
Висловлюю свою вдячність партнерам з ООН та Туреччини за гарантування безпеки «зернового коридору», — прокоментував Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.
ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики
agroconf.org