Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабкий споживчий попит в умовах відключень електроенергії.
Про це на брифінгу сказав голова Національного банку України Андрій Пишний, повідомляє кореспондент Укрінформу.
За даними НБУ, у 2022 році споживчі ціни зросли на 26,6%. Водночас упродовж останніх трьох місяців показник інфляції в річному вимірі майже не змінювався.
«Стабілізації інфляційного тиску сприяли деокупація територій, розширення пропозиції продуктів харчування та слабкий споживчий попит в умовах енергетичного терору росії. Стримували інфляцію й незмінні тарифи на житлово-комунальні послуги, фіксований курс гривні та налагодження логістики», - відмітив голова НБУ.
За його словами, заходи Національного банку, зокрема запровадження депозитних інструментів для хеджування валютного ризику, а також обмежений розмір монетизації бюджету сприяли стабілізації ситуації на готівковому валютному ринку наприкінці 2022 року. Водночас ціновий тиск залишається значним через наслідки війни, у тому числі руйнування підприємств та інфраструктури, порушення ланцюгів виробництва та постачання. Крім того, витрати бізнесу й надалі зростали внаслідок енергетичного терору росії. Інфляційні очікування, попри стабілізацію, залишалися підвищеними.
Голова НБУ також додав, що отримання анонсованих обсягів міжнародної допомоги та спільні дії Національного банку та уряду з активізації ринку внутрішніх боргових залучень дадуть змогу уникнути емісійного фінансування дефіциту бюджету та балансувати валютний ринок.
«У наступні роки інфляція сповільнюватиметься швидше завдяки зниженню безпекових ризиків, повноцінному відновленню логістики та збільшенню врожаїв. Національний банк очікує, що вона зменшиться до 18,7% у 2023 році, до 10,4% у 2024 році та 6,7% у 2025 році. Основний внесок в інфляцію в ці роки матиме адміністративна компонента через необхідність приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до ринкових рівнів», - зазначив Пишний.
Нацбанк цьогоріч прогнозує врожай зернових на 15% менше, ніж у 2022
За прогнозами Національного банку, врожай зернових культур у поточному році становитиме 46 млн тонн, що приблизно на 15% менше, ніж у 2022 році.
Про це під час пресбрифінгу сказав заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук.
"На цей рік ми припускаємо, що врожай зернових буде близько 46 млн тонн. Це приблизно на 15% менше, ніж торік", - сказав Ніколайчук.
Він зазначив, що у Нацбанку цьогоріч очікують на досить суттєве розширення дефіциту торгівлі, що пов'язано як з урожаєм, так і з нижчою спроможністю внаслідок руйнування енергетичної інфраструктури, а також додатковим попитом на імпорт.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформ
agroconf.org