ВГО "Українська аграрна конфедерація" разом з провідними аграрними асоціаціями, що входять до ГС «Всеукраїнський аграрний форум» – ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», асоціація «Союз птахівників України», Асоціація "Український клуб аграрного бізнесу", звернулася до Виконавчого віце-президента, комісара з питань торгівлі Європейської комісії Валдіса Домбровскіса з проханням підтримати ініціативу запровадження субсидій Європейською комісією на перевезення української сільгосппродукції до портів країн Балтії, Німеччини, Нідерландів, Хорватії, Італії та Словенії.
У зверненні йдеться, що у зв'язку з призупиненням Чорноморської зернової ініціативи через дії російської федерації та неможливістю вивезення сільгосппродукції з морських портів України необхідно терміново збільшити експортні потужності дорогами солідарності ЄС на 1-1,5 млн тонн зерна щомісяця.
Одним із важливих напрямів збільшення експортних потужностей є нарощення обсягів перевезень до портів ЄС, які недостатньо використовуються у межах «Шляхів солідарності». Це порти країн Балтії (Клайпеда, Лієпая, Вентспілс, Рига), Німеччини (Росток, Гамбург), Нідерландів (Роттердам), Хорватії (Рієка), Італії (Трієст), Словенії (Копер).
«Основною перешкодою для повноцінного використання зазначених напрямків та портів є висока вартість перевезення порівняно з іншими прилеглими портами, зокрема, Польщею, Румунією та Болгарією, яка становить різницю у 30-40 євро/т. Така ситуація створює нерівномірне навантаження на наявну портову інфраструктуру країн ЄС», - зазначили у зверненні.
Враховуючи вищезазначене, представники аграрної спільноти України закликають Євросоюз розглянути можливість зниження вартості транспортування української сільгосппродукції до портів країн Балтії, Німеччини, Нідерландів, Хорватії, Італії та Словенії шляхом введення субсидій Єврокомісії на такі перевезення для компенсації додаткових логістичних витрат.
Також закликаємо розглянути можливість спрощення та прискорення відповідних контрольних процедур під час транзиту сільськогосподарської продукції, зокрема шляхом перенесення санітарного, фітосанітарного та ветеринарного контролю з пунктів пропуску з Україною на територію країни призначення вантажу, що забезпечить значне збільшення обсягів експорту.
Ми дякуємо Європейському Союзу за всебічну підтримку нашої держави в умовах військової агресії росії проти України та сподіваємося на розуміння і підтримку Єврокомісією даної ініціативи.
ІЦ УАК
agroconf.org