Індекс цін на продовольство ФАО (FFPI) у жовтні 2023 року становив у середньому 120,6 пункту, знизившись на 0,7 пункту (0,5%) порівняно з вереснем, продовжуючи тенденцію до зниження та залишаючись на 14,8 пункту (10,9%) нижче відповідного значення рік тому.
Незначне падіння в жовтні відображає зниження індексів цін на цукор, зернові, рослинні олії та м'ясо, тоді як індекс на молочні продукти відновив зростання.
Середнє значення індексу цін на зернові ФАО становило 125,0 пункту в жовтні, що на 1,3 пункту (1,0%) менше, ніж у вересні, і на 27,3 пункту (17,9%) менше за його значення рік тому.
Міжнародні ціни на пшеницю впали на 1,9% в жовтні, відображаючи загалом вищу, ніж очікувалося раніше, пропозицію у Сполучених Штатах Америки та сильну конкуренцію серед експортерів.
Навпаки, міжнародні ціни на фуражне зерно незначно зросли, збільшившись на 0,6% у порівнянні з попереднім місяцем. Зменшення пропозиції кукурудзи в Аргентині спричинило зростання світових цін на кукурудзу, але цей вплив був обмежений вищою сезонною пропозицією у США, де збирання врожаю прогресувало, і сильною експортною конкуренцією з боку Бразилії.
Серед інших фуражних зернових у жовтні світові ціни на сорго зросли, а на ячмінь знизилися.
Міжнародні ціни на рис у жовтні впали на 2,0% у порівнянні з попереднім місяцем через загалом пасивний світовий імпортний попит.
Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО в середньому становило 120,0 пункту в жовтні, що на 0,9 пункту (0,7%) менше, ніж у вересні, ознаменувавши третє місячне зниження поспіль і на 31,3 пункту (20,7%) нижче свого значення рік тому. Незначне падіння індексу цін головним чином відображало зниження світових цін на пальмову олію, що більш ніж компенсувало зростання цін на соєву, соняшникову та ріпакову олії.
Міжнародні ціни на пальмову олію продовжували падати в жовтні, в основному через сезонне зростання виробництва у провідних країнах-виробниках, а також через тривалий низький імпортний попит у світі.
Навпаки, світові ціни на соєву олію відновилися після падіння протягом двох місяців поспіль, що пов'язано з високим попитом у секторі біодизеля, особливо в США.
Тим часом міжнародні котирування соняшникової олії дещо зросли через стабільні глобальні імпортні закупівлі, тоді як ріпакова олія також помірно підвищилася у ціні через зниження перспектив урожаю в Канаді.
Середнє значення індексу цін на молочну продукцію ФАО у жовтні склало 111,3 пункту, що на 2,4 пункту (2,2%) більше, ніж у вересні, після дев’яти місяців послідовних падінь, але все ще нижче на 28,0 пункту (20,1%) порівняно зі своїм значенням рік тому.
У жовтні світові ціни на сухе молоко зросли найбільше, в основному через зростання попиту на імпорт як на найближчі, так і на довгострокові поставки, особливо зі сторони Північно-Східної Азії. Обмеження поставок молока в Західній Європі та деяка невизначеність щодо впливу погодних умов Ель-Ніньйо на майбутнє виробництво молока в Океанії додали ще більшого тиску на ціни.
Світові ціни на вершкове масло також зросли через збільшення роздрібних продажів напередодні зимових свят у Західній Європі та зростання імпортного попиту у країнах Північно-Східної Азії.
Навпаки, міжнародні ціни на сир дещо впали через вплив тривалого ослаблення євро проти долара США та збільшення експортної пропозиції в Океанії.
Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у жовтні склало 112,9 пункту, дещо знизившись (на 0,7 пункту, або 0,6%) порівняно з вереснем, відзначивши четверте місячне зниження поспіль і на 3,9 пункту (3,4%) нижче свого значення рік тому.
У жовтні міжнародні ціни на свинину впали третій місяць поспіль, головним чином через збереження низького імпортного попиту, особливо зі сторони деяких країн Східної Азії. Додатковим фактором для зниження цін стали значні обсяги експортної пропозиції зі сторони деяких провідних постачальників.
Навпаки, світові ціни на м’ясо птиці трохи відновилися, оскільки спалахи пташиного грипу продовжували обмежувати поставки від кількох провідних світових постачальників на тлі високого споживчого попиту через відносну доступність м’яса птиці.
Міжнародні ціни на яловичину та баранину також незначно зросли, відображаючи стійкий, високий імпортний попит з боку деяких провідних імпортерів, незважаючи на значні поставки яловичини з Австралії та Бразилії та баранини з Океанії.
Середнє значення індексу цін на цукор ФАО становило 159,2 пункту в жовтні, що на 3,5 пункту (2,2%) менше, ніж у вересні після двох послідовних місячних підвищень. Проте міжнародні котирування цукру залишилися на 50,6 пункту (46,6%) вище рівня того ж місяця минулого року.
Зниження у жовтні в основному було зумовлене високими темпами виробництва в Бразилії, і це навіть попри негативний вплив дощів на подрібнення цукрової тростини в першій половині жовтня. Ослаблення бразильського реала проти долара США та зниження цін на етанол у Бразилії також вплинули на зниження світових котирувань цукру.
Однак зберігається занепокоєння щодо більш жорстких прогнозів глобальної пропозиції у нещодавно розпочатому сезоні 2023/24, що разом із затримками поставок із Бразилії через логістичні обмеження призвело до стримування падіння світових цін на цукор.
ІЦ УАК за матеріалами ФАО
agroconf.org