На початку 2024 року представники Укрзалізниці озвучили плани змінити умови організації накопичення вагонів для відправлення їх маршрутними поїздами. Серед ймовірних нововведень — відхід від такого поняття як “маршрутна станція” та скасування плати за зберігання вагонів (але за певних умов). Проте правління Перевізника зміни поки що не узгодило.
В бізнес-середовищі ініціативи УЗ щодо покращення маршрутизації зустріли в цілому позитивно. До прикладу, в компанії Kernel назвали це “цікавим кроком від УЗ щодо надання ринку економічно адекватних умов організації маршрутних відправок”.
Так заступник керівника департаменту перевалки та флоту компанії Kernel Михайло Кравченко переконаний в тому, що наразі одна із важливих проблем маршрутизації полягає саме у площині відсутності економічних стимулів для вантажовідправників. Адже часто на під’їзній колії не може розташовуватися повна кількість вагонів на маршрут одночасно, тож вантажовідправнику треба використовувати для накопичення колії станції. А за це, як відомо, треба платити додатково:
“В зв’язку з цим виникають додаткові витрати: збори за зберігання вантажу та збори за користування вагонами. Збір за зберігання вагонами виникає навіть якщо це приватні вагони. Усе це призводить до здорожчання перевезення і, відповідно, не стимулює відправників до створення маршрутів”, — відзначив Михайло Кравченко.
В свою чергу, генеральний директор ТОВ «Транспортно-експедиторська компанія «ВЕРТИКАЛЬ» Олег Бурлаченко переконаний — відмова від поняття “маршрутна” станція дасть змогу розширити географію застосування маршрутів для відправки вантажів та простимулювати технічний розвиток підприємств (елеваторів), які раніше були обмежені станціями, що не входили в список маршрутних.
“Дана ініціатива може полегшити та оптимізувати логістичні процеси для підприємств, що користуються послугами Укрзалізниці. Але для формування остаточної позиції необхідна інформаційна підтримка: забезпечення доступу до детальної інформації, консультація/презентація по нововведенню — це може полегшити процес користування, а саме головне, розуміння всіх розрахунків, що дозволить провести аналіз вартості послуги по відправленню маршруту до і після введення цієї послуги”, — відзначає Олег Бурлаченко.
На минулому експортному офісі на питання журналістів Rail.insider представники Укрзалізниці припустили, що нововведення можуть бути прийняті наприкінці березня, але, що саме точно зміниться, не уточнили. Rail.insider зібрав пропозиції бізнесу щодо покращення умов організації маршрутних відправок, які можуть бути враховані при змінах умов організації накопичення вагонів для відправлення їх маршрутними поїздами. А саме:
Оскільки багато факторів, які не залежать від підприємств вантажовідправників, в тому числі обстріли і тривоги, можуть впливати на час вантажних операцій.
Так, наприклад, для маршрутних відправок у приватних вагонах відсутні знижки на вартість перевезення, а для вагонів власності УЗ існує знижка 25% у формулі визначення ставки плати за користування вагонами. В самому тарифі на перевезення (інфраструктурній складовій тарифу) відсутні знижки на перевезення вантажів маршрутними відправками.
Чинні “Правила перевезення вантажів маршрутами відправника” не передбачають такого виду відправлень як ступеневі маршрути, а це ще одна технологія зменшення витрат для УЗ і підвищення швидкості та ефективності перевезення.
Є ділянки, де діють обмеження по ваговій нормі поїзда через відсутність потужніших локомотивів типу 2ТЕ116. Через використання на таких ділянках менш потужних локомотивів типу 2М62 формування маршрутів стає неможливим та недоцільним.
Зараз при вантажних маршрутних відправках для розрахунку кількості діб використання власного вагону Перевізника при компенсації порожнього рейсу використовуються середні швидкості перевезення для вагонних відправок. Більш доречно використовувати маршрутні швидкості, адже такі зміни призведуть до того, що кількість діб, котра врахована в тарифі, значно зменшиться, у такий спосіб зменшиться і вартість перевезення.
В Україні не існує такого поняття як “короткий” поїзд, яке існує в Європі. Укрзалізниці варто задуматися над тим, щоб дозволяти формувати маршрути з меншої кількості вагонів, ніж 54 одиниці рухомого складу. Робити це варто на взаємовигідних умовах.
Нагадаємо, 17 січня директор департаменту комерційної роботи товариства Геннадій Майданик під час засідання Експортного офісу при УЗ розповів, що АТ «Укрзалізниця» має намір надавати послугу з накопичення маршрутів на тих станціях, де є така технічна можливість.
https://www.railinsider.com.ua