Науково-освітянська спільнота отримала давно очікуване видання з аграрних відносин на українських землях з давнини до початку XXI ст. – навчальний посібник Панченка П.П., Мельника Ю.Ф. і Вергунова В.А. «Аграрна історія України», який адресується студентам і викладачам сільськогосподарських навчальних закладів, учням загальноосвітніх шкіл, вчителям, економістам, історикам, працівникам державних установ, спеціалістам аграрного сектору, широкому колу читачів, котрих цікавить історія нашої Батьківщини.
У посібнику висвітлені ті етапи розвитку аграрного сектору, які характеризувалися значними трансформаціями і призвели до суттєвих змін не лише у сільському господарстві, а й у житті суспільства в цілому.
Структура посібника побудована відповідно до принципів формаційного підходу: етапи феодальної формації, капіталістичного способу виробництва, державно-тоталітарного соціалізму, посттоталітарного (перехідного) суспільства в умовах незалежності, перехід до ринкової економіки.
У книзі аналізується широкий спектр аграрно-економічних відносин в Україні на всіх зазначених етапах. Розкриваються особливості столипінської аграрної реформи. Значна увага приділена розвитку науки, культури, освіти, соціально-побутовій і виробничій сфері українського села, земельним реформам, проблемам землекористування.
Проблеми аграрно-економічних відносин в Україні (1950 - 90-ті рр.) розглядаються з урахуванням змін матеріально-культурного рівня сільських трудівників та соціальних проблем села, діалектики аграрних відносин в Україні за нових історичних умов, досягнень і прорахунків в зерновому господарстві, деяких аспектів соціальних питань, інфраструктури села, земельної реформи в Україні (загальна концепція, реалізація). Також аналізується становлення селянського (фермерського) господарства, проблеми екології сільськогосподарського виробництва, проблема води і водних ресурсів (80 - 90-ті рр. XX ст.).
Олексій Мудрук,
провідний науковий співробітник
Центру історії аграрної науки
Державної наукової
сільськогосподарської бібліотеки
Української академії аграрних наук,
відмінник освіти України
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше