У разі прийняття законопроекту № 10500, який передбачає збільшення ставки фіксованого податку (ФСП) для сільгоспвиробників, які обробляють більше 100 га, в 7,7 разів − з 0,15% до 1,15% нормативної вартості оренди землі, система орендних відносин в Україні значною мірою перейде в тінь, адже селянам буде невигідно офіційно оформляти угоди оренди на площі понад 100 га. Наслідком може стати втрата державою контролю над процесами оренди земельних угідь та виробництва сільгосппродукції в країні. Про це зазначили в Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).
Крім цього, за даними експертів УКАБ, частка збиткових господарств у 2011 році в сільському господарстві становила лише 15%, у той час як у промисловості вона досягала понад 40%. Це є наслідком не лише наявності спрощеної системи оподаткування, але й помірних податкових ставок. Натомість підвищення ставки ФСП може призвести до зворотного ефекту, що негативно позначиться не лише на економічних результатах сільгосппідприємств, а й на соціально-економічному становищі сільських територій.
«Нас дивують спроби з наскоку вирішувати такі чутливі питання, як оподаткування в агропромисловому комплексі, − констатує президент УКАБ Алекс Ліссітса, − адже чинні нині податкові норми були збережені при прийнятті Податкового Кодексу, хоча й не без гострих дискусій». За словами експерта, підвищення ставок податків у цілому не узгоджується із задекларованою державною політикою. «Зараз дискутується лише підвищення податків на предмети розкоші, але дивно виглядають спроби зробити предметом розкоші аграрне виробництво», − додає фахівець.
Натомість за словами генерального директора УКАБ Володимира Лапи, прийняття законопроекту № 10500 може призвести до руйнування системи земельних відносин на рівні дрібних і середніх господарств. «Невеликим господарствам буде вигідніше працювати як суб’єктам підприємницької діяльності при спрощеній системі оподаткування, і держава може значною мірою втратити контроль за системою земельних відносин» − зауважує В.Лапа.
Фахівці констатують, що законопроект №10500 більшою мірою нагадує передвиборчий крок з боку окремих народних депутатів, аніж крок розвитку системи оподаткування в аграрній галузі, особливо за умов вкрай низького рівня бюджетної підтримки АПК.
Нагадаємо, що Комітет ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин розглядає законопроект №10500 5 червня 2012 року.