Державне підприємство «Державний резервний насіннєвий фонд України» створено у відповідності до ст.13 Закону України „Про насіння і садивний матеріал” та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.05.2004 р. № 300-р. Фонд віднесено до сфери управління Мінагрополітики.
Мета підприємства – забезпечення насінням районів, що не виробляють власне насіння або мають обмежені можливості його виробництва; надання допомоги у разі знищення або пошкодження насінницьких посівів внаслідок стихійного лиха; забезпечення сортовідновлення, сортозаміни та реалізації насіння за міжнародними договорами.
Керуючись законами України «Про Державний бюджет України» (державна програма «Створення і забезпечення резервного запасу сортового та гібридного насіння»), Кабінет Міністрів, за поданням Мінагрополітики, щорічно приймає відповідну постанову про затвердження обсягів формування насіннєвого фонду по номенклатурі насіння сільгоспрослин та його кількості. Обсяги формування Держрезервнасінфонду – це умовно державне замовлення на насіння.
Формується фонд за рахунок коштів, передбачених Держбюджетом України на відповідний рік, і від повернення сільгоспвиробниками заборгованості за раніше отримане насіння.
Закупівля насіння проводиться на тендерній основі у тих сільгоспвиробників, які мають паспорт на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу та подають пакет документів, що підтверджує походження насіння, його сортові й посівні якості. Так унеможливлюється закупівля неякісного чи невідомого походження насіння. Закуплене для формування резервного фонду насіння зберігається або у насіннєвих господарствах-постачальниках насіння, або на сертифікованих зернових складах на підставі договорів зберігання.
Відпуск насіння проводиться за дорученням Мінагрополітики шляхом продажу, обміну або надання позики з укладанням відповідних договорів із виробниками з відстроченням платежу до одного господарського року, у випадку форс-мажорних обставин – до 2-х років, за умови його забезпечення заставою ліквідного майна.
Для плідної співпраці з місцевими органами виконавчої влади по вирішенню виробничих питань у межах компетенції ДП «Держрезервнасінфонд» та надання допомоги у погашенні заборгованості сільгоспвиробниками усіх форм власності за отримане в минулі роки насіння у позику створені регіональні представництва фонду із зонами обслуговування: Вінницьке (Вінницька, Житомирська, Одеська області), Донецьке (Донецька та Луганська); Дніпропетровське (Дніпропетровська та Запорізька); Сумське (Сумська та Чернігівська); Хмельницьке (Хмельницька, Тернопільська та Рівненська); Полтавське (Полтавська та Харківська); Кіровоградське (Кіровоградська, Миколаївська та Херсонська області).
Державний насіннєвий фонд за роки своєї діяльності за рахунок бюджетних коштів закупив майже 129 тис. т насіння та за рахунок коштів від повернення – 62,2 тис. тонн. Торік обсяги його реалізації значно зросли. Так, на 1січня 2008 року реалізовано майже 35 тис. т насіння, або майже вчетверо більше порівняно з 2004-м і на рівні 2006 року. За роки діяльності сільгоспвиробникам фонд реалізував близько 157 тис. т високоякісного елітного та репродукційного насіння, що дало можливість додатково засіяти понад 1,8 млн. гектарів.
Держрезервнасінфонд оперативно виконує доручення Уряду по наданню допомоги регіонам, що страждають від наслідків стихійного лиха. У попередні роки – Луганській, Донецькій, Волинській та Закарпатській областям, торік – підприємствам Дніпропетровської, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей.
Триває робота з проведення сортозаміни насіння урожаю минулих років, яке внаслідок тривалого зберігання втратило посівну придатність чи має її граничні показники.
Держрезервнасінфонд виконує і значний обсяг невластивих функцій з примусового стягнення заборгованості. Так, у 2007 році до відділів державної виконавчої служби міських та районних управлінь юстиції Мін’юсту України направлено 182 заяв для примусового стягнення заборгованості на суму 4728 тис. грн..
Разом з тим восьмирічний досвід роботи фонду засвідчив наявність певних проблем, які негативно впливають на ефективне використання закупленого насіння та його зберігання.
Через відсутність сучасних складських приміщень та насіннєобробних заводів у своєму підпорядкуванні, ДП «Держрезервнасінфонд» не має можливості своєчасно і в повному обсязі проводити технологічну обробку насіння, яке зберігається, що призводить до передчасної втрати його посівних якостей. Такий стан речей не дозволяє заготовляти насіння, яке б вироблялося на високотехнологічних насіннєвих заводах під контролем фахівців і зберігалось належним чином не в пристосованих орендних складських приміщеннях, а капітальних сертифікованих насіннєсховищах. Неврегульоване питання використання насіння, що втратило кондиційність і зберігається на орендованих складах. А враховуючи величину середньоринкової вартості зберігання 1 т насіння, яка складає близько 10 гривень на місяць, неважко порахувати: при наявності на зберіганні 49 тис. т насіння щомісячні платежі по його зберіганню складають 490 тис. грн., або 5880 тис. грн. на рік. За ці кошти можна побудувати або реконструювати 2-3 сучасних насіннєсховища або насіннєвих заводи.
Певну напругу у функціонуванні фонду створює нестабільність фінансування вже згадуваної державної програми. Так, нині заплановано фінансування Держрезервнасінфонду лише на 15 млн. грн. за рахунок держбюджету на 2008 рік та 5 млн. за рахунок спецфонду (2007 р. – 65 млн.).
Враховуючи необхідність подальшого вдосконалення системи насінництва, необхідно вжити ряд наступних заходів.
Відпрацювати на базі Держрезервнасінфонду механізми взаємовідносин селекційних установ, суб’єктів насінництва та держави, які б відображали модель функціонування ринку насіння в умовах європейської інтеграції України.
На нашій базі створити науково-виробничий селекційно-насінницький комплекс з потужністю у 50-70 тис. т елітного, високорепродуктивного та гібридного насіння основних культур. А для цього передати до складу фонду землі державних підприємств, підпорядкованих Мінагрополітики, з наступним будівництвом на їх території сучасних насіннєобробних заводів з підготовки кондиційного насіння із залученням власних коштів ДП ”Держрезервнасінфонд” та коштів інвесторів. А також передати на наш баланс 2-3 елеватора в різних природно-кліматичних зонах України, які підпорядковані ДАК «Хліб України», для створення необхідної матеріально-технічної бази, що забезпечить якісне виробництво та довготривале зберігання насіння.
Реалізація цих першочергових заходів дасть змогу створити резервний фонд високоякісного, високорепродукційного, сортового та гібридного насіння сільськогосподарських рослин в необхідних для країни обсягах; підвищити їх урожайність; збільшити обігові кошти сільгоспвиробників за рахунок безвідсоткового кредитування сортовим та гібридним насінням; забезпечити гарантоване якісне довготривале його зберігання протягом 3-5 років; знизити вартість зберігання; суттєво вплинути на стабілізацію ринку насіння в Україні.
На нашу думку, об’єднання можливостей науково-дослідних установ УААН та ДП «Держрезервнасінфонд» дозволить організувати прогнозоване виробництво насіння нових та перспективних сортів і гібридів сільгоспрослин з високим генетичним потенціалом урожайності, підтримати успішно працюючі селекційні установи, сприятиме швидкому поширенню нових перспективних сортів і контролюванню впровадження їх у виробництво, вплинути на формування цін на насіння на організованому аграрному ринку, вивільнити ринок від надлишків насіння, в певній мірі стабілізувати його (в разі необхідності) шляхом інтервенцій та закупівель, проводити закупівлю насіння нових і перспективних сортів та гібридів у державний запас тільки після доробки його на сертифікованих насіннєвих заводах.