В умовах глобального потепління питання забезпечення сільгосптоваровиробників якісним насіннєвим матеріалом набуває дещо нового забарвлення. Обговорення пов’язаних з цим проблем відбулося на нараді в селі Чабани, що на Київщині.
Селекція – один із пріоритетів
Таку кількість учасників, що з’їхалися на нараду, заплановану Мінагрополітики та УААН у приміщенні Інституту землеробства, вмістити не вдалося. Довелося господарям нашвидкоруч облаштувати найбільшу конференц-залу. Міркували, якою буде весняна посівна та як складеться доля вітчизняного АПК взагалі. Жваво дискутували, озвучуючи наболілі питання та цікаві конструктивні пропозиції.
Розпочав діалог заступник міністра аграрної політики Сергій Мельник. Передусім Сергій Іванович окреслив коло головних завдань, що постали перед державною насіннєвою службою. Зокрема, створення умов для забезпечення сільгоспвиробників якісним насінням. Акцентував увагу на південних регіонах, де це питання є особливо гострим – нині тут забезпеченість складає 11-40% потреби. «Це свідчить про те, що не відпрацьовано механізм забезпечення господарств посівним матеріалом, - зазначив заступник міністра, - або ж ми не володіємо достовірною інформацією».
Зазначав, що вже сьогодні прогнозовано 7% озимих пересіватимуться. Адже 4% вже загинули, 480 га посівів – слабо зріджені. Сергій Іванович повідомив, що Державний насіннєвий фонд має 22 тис. т ярих культур. Понад 19 тис. т насіння хорошої кондиції знаходиться в науково-дослідних установах. Відзначив хорошу кон'юнктуру по ячменю. «Зважаючи на те, який нині існує попит на ячмінь, - зауважив Сергій Іванович, - це буде золота культура». Відмітив зростання попиту на кукурудзу як джерело для виготовлення біопального.
Також пан Мельник повідомив, що серед пріоритетів, на яких сфокусована увага Уряду, стоїть питання розвитку селекції. «Важливо підтримувати селекцію як первинну потребу, - вважає Сергій Іванович. – Ми вже забули про селекцію вівса, бобових культур, одно- та багаторічних трав, які покращують структуру ґрунтів». Акцентував увагу й на тому, що нині держава приділяє велике значення розвитку науки. В умовах глобального потепління нагальною потребою стало виведення адаптованих сортів. Окрім того, відбулися мутації шкідників та хвороб, що вимагає нових стійких сортів. Заступник міністра поінформував присутніх і про створення робочої групи для опрацювання концептуальних змін у насінництві.
Несподіваною приємністю для всіх присутніх стало нагородження «Знаком пошани» Мінагрополітики начальника Вінницької обласної насіннєвої інспекції Антона Сергійовича Здора.
До посівної готові не всі
Відомо, що 2007-й визнаний найспекотнішим за останні 100 років. Які заходи для подолання наслідків посухи прийнято Кабінетом Міністрів, Міністерством аграрної політики, Українською державною насіннєвою інспекцією – поінформував присутніх начальник останньої Віктор Маласай. Віктор Михайлович зазначив, що для забезпечення сільгоспвиробників якісним посівним матеріалом під урожай 2008 року держнасінінспекціями активно проводиться моніторинг підготовки насіння озимих та ярих культур, надаються рекомендації щодо покращення його посівних якостей. Повідомив, що проведено ревізію залишків насіння озимих культур: його кількість – близько 29 тис. т, залишки насіння ярих культур – 15 тис. т, що становить 1,5% до прогнозованої потреби.
«Важливо те, що вдалося виділити з товарних посівів та перевести в насінницькі 146 тис. га озимих, – підкреслив Віктор Михайлович, - проведено апробацію 1млн. 348 тис. га насінницьких посівів та отримано близько 1 млн. 606 тис. т насіння озимих культур».
Також пан Маласай повідомив, що під урожай 2008 року господарствами всіх форм власності висіяно озимих культур на 8,1 млн. га (на 1 млн. або на 15% більше, ніж торік). Зазначив, що структура посівів свідчить про зменшення площ під ярими зерновими та зернобобовими культурами майже на 840 тис. гектарів (10%). Водночас, переконаний Віктор Михайлович, на 21 тис. га зростуть площі під круп’яними культурами.
Доповнюючи доповідь начальника Української насіннєвої інспекції, учасники зібрання повідомили: на 100% підготовлено насіння в Івано-Франківській області, порівняно з минулим роком добре підготувалися до посівної агропідприємства Чернівецької, Хмельницької, Сумської, Полтавської, Київської, Луганської областей. Занепокоєння викликає стан підготовки в Миколаївській, Одеській, Херсонській областях. Відзначено, що зволікають в цій справі Вінницька, Черкаська, Харківська, Рівненська, Львівська, Закарпатська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька області та АР Крим.
Страхові фонди потрібно забезпечувати насінням
Приділено увагу й питанню страхування урожаю на випадок стихійного лиха чи неврожаю. За приклад взято урожаї 2003, 2005, 2007 рр., коли страхові фонди не були достатньо забезпечені перехідними запасами насіння. Відмічено, що і на сьогодні фонди забезпечено лише 1,5% до прогнозованої потреби насіння, хоча ця цифра мала б сягати 15%. Фахівці обґрунтовано довели, що насіння перехідних запасів не псується, зазначивши, що погана якість насіння може бути тільки при недбалості зберігання.
Було запропоновано зобов’язати паспортизовані господарства поповнювати страхові та перехідні фонди відповідно до їх обсягів виробництва.
Генеральний директор ДП «Державний насіннєвий фонд України» Валерій Хаджиматов повідомив, що обсяги формування резервного насіннєвого фонду визначено Мінагрополітики у зв’язку з екстремальними погодними умовами 2007 року і складають 30728 тонн. Також він зазначив, що внесено зміни до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 277, за якими з Державного бюджету України виділено 65 млн. гривень загального фонду і 5 млн. гривень спеціального.
«На виконання розпорядження Кабміну, - поінформував Валерій Атабекович, - проведено 6 тендерів по закупівлі насіння сільгоспрослин і закуплено: озимих – 19645 т, ярих – 11135 тонн». Також пан Хаджиматов зазначив, що за рахунок коштів, отриманих від господарської діяльності підприємства в 2007 році, придбано додатково 13,1 тис. т насіння.
Учасники зібрання обговорили, як саме має відбуватися відпуск господарствам насіння із державного фонду.
Плани на посівну
Не оминули увагою присутні й питання посівних площ під урожай 2008 року. Директор Департаменту ринків рослинництва Мінагрополітики Олександр Демидов поінформував, що під час проведення комплексу весняно-польових робіт агровиробники висіють ярі культури на площі 15,8 млн. га, зокрема ярі зернові та зернобобові – на 7,7 млн. га., технічні (без озимого ріпаку) – на 4,6 млн. га (в 2007 році – 5,0 млн. га), кормові культури (без багаторічних трав та озимих на зелений корм) – на 1,6 млн. га (в 2007 році – 1,4 млн. га), картоплю та овочі – на близько 2 млн. гектарах, що на рівні минулого року. Олександр Анатолійович повідомив, що під посів ярих культур вже підготовлено ґрунт на 12,8 млн. га (98% до прогнозу), глибоку оранку проведено на 837 тис. гектарах (99%).
Також учасники наради обговорили питання використання коштів, зокрема компенсації за втрачений врожай. Запропоновано збільшення суми часткової компенсації від 12 до 50%.
Оксана Шаповал