Європейський Союз на сьогодні є найважливішим торговельним партнером України, частка якого становить понад 30% від загальних обсягів торгівлі товарами та послугами України. Країни ЄС також забезпечили понад три чверті обсягів прямих іноземних інвестицій в Україну.
Економічні взаємовідносини України та ЄС можуть стати ще більш тісними у разі створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС, шлях до якої відкритий після завершення офіційних переговорів щодо вступу України до СОТ.
Водночас, на даний момент відсутні чітко сформульовані позиції з низки ключових питань щодо створення ЗВТ, а саме:
- коли можна очікувати створення ЗВТ;
- якою буде зона вільної торгівлі – "класичною" чи "поглибленою";
- наскільки широким буде коло виключень із режиму ЗВТ і чи стосуватимуться вони сільського господарства;
- чи будуть передбачені перехідні періоди для окремих товарних груп.
Специфіка нинішньої ситуації полягає в тому, що зазначені питання є дійсно відкритими, а отже відповіді на них шукатимуть у ході переговорів та консультацій на урядовому, бізнесовому та експертному рівнях. Саме такий формат діалогу у рамках конференції "Україна на шляху до Європи: ризики та можливості для агропромислового комплексу" пропонують організатори асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), проект «Німецько-Український аграрний діалог», Східний комітет німецької економіки та посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні.
«Таким чином, - зазначає президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса, - відкрите обговорення перспективи створення зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом між високопоставленими особами як українського, так і німецького аграрних міністерств, представниками Європейської Комісії надасть можливість представникам аграрного бізнесу більш чітко усвідомити ризики та можливості, які постануть в контексті даних подій, оцінити вигоди чи збитки, яких може зазнати сільське господарство нашої країни. Це, в свою чергу, полегшить планування діяльності підприємств та прийняття управлінських рішень.»
Крім того, присутність серед доповідачів та учасників конференції найвищих посадовців з України, Німеччини та представництва Єврокомісії в Україні, представників передових агропромислових компаній та кваліфікованих експертів, - зазначають в УКАБ, - забезпечить формування комплексних підходів до розвитку економічних взаємовідносин між Україною та ЄС в галузях агропромислового комплексу, а також сприятиме більш прогнозованій діяльності бізнесу.
Прес-центр УКАБ