Чи знайдуть ЄС та Україна спільну мову?
Узгодження сільськогосподарських питань на переговорах про створення зони вільної торгівлі з ЄС може бути одним із найскладніших питань, як повідомляє Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).
Фахівці УКАБ повідомляють, що Європейський Союз на сьогодні є найважливішим торговельним партнером України, на частку якого припадає понад 30% обсягів торгівлі товарами та послугами України. Країни ЄС також забезпечили понад три чверті обсягів прямих іноземних інвестицій в Україну.
Економічні взаємовідносини України з ЄС можуть стати ще більш тісними у разі створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС, шлях до якого відкритий після завершення офіційних переговорів щодо вступу України до СОТ.
Водночас, досвід створення зон вільної торгівлі ЄС з іншими країнами вказує на те, що у разі включення сільськогосподарської продукції до режиму вільної торгівлі процес переговорів значно ускладнюється.
Аналітики Асоціації вказують на те, що це пов’язано із досить збалансованою і комплексною системою регулювання товарних ринків і виробництва аграрної продукції, що діє в ЄС. Інтеграція з українським ринком аграрної продукції, яка характеризується значними змінами обсягів виробництва і цін в таких умовах, є об’єктивно складним процесом.
«В ЄС застосовуються не лише заходи щодо державної підтримки агровиробників, - зазначає керівник групи експертів УКАБ Володимир Лапа, - в окремих випадках діє квотування виробництва (наприклад, молока або цукру), експортні субсидії, імпортні тарифні квоти (для зерна) та потужний тарифний і нетарифний захист внутрішнього ринку. Ця система є досить динамічною, адже відбуваються певні зміни як в контексті удосконалення Спільної аграрної політики ЄС, так і відповідно до динаміки переговорів, що тривають в рамках СОТ. Очевидно лібералізація доступу української аграрної продукції на ринок ЄС в таких умовах є питанням проблемним».
У той же час, президент УКАБ Алекс Ліссітса зазначає, що стратегічно ринок ЄС для української аграрної продукції є дуже важливим. «Це не лише найближчий до України найбільш платоспроможний ринок, - зазначає пан Ліссітса, - але і ринок, де діє потужна система якості та безпеки продукції, чіткі регуляторні процедури та збалансована і комплексна аграрна політика. Отже, в багатьох питаннях Україні доцільно використовувати наявний в ЄС досвід для удосконалення власної аграрної політики. Більше того, формування поглибленої ЗВТ, що сприятиме уніфікації адміністративних процедур, значною мірою сприяло б цьому процесу».
Чи може бути знайдений компроміс, що задовольнить економічні інтереси АПК як України, так і ЄС в ході створення ЗВТ?
Пошуку відповіді на це запитання буде присвячено конференцію «Україна на шляху до Європи: ризики та можливості для аграрного сектору», що відбудеться 11 червня 2008 року в Києві. Присутність серед доповідачів та учасників конференції найвищих посадовців з України, Німеччини та представництва Єврокомісії в Україні, представників передових агропромислових компаній та кваліфікованих експертів забезпечить формування комплексних підходів до розвитку економічних взаємовідносин між Україною та ЄС в галузях агропромислового комплексу, а також сприятиме більш прогнозованій діяльності бізнесу.
Організаторами конференції виступають Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», Проект «Німецько-Український аграрний Діалог» при Інституті економічних досліджень та політичних консультацій, Німецька аграрна спілка, Східний комітет німецької економіки. Конференція відбудеться за підтримки Міністерства аграрної політики України та Федерального міністерства продовольства, сільського господарства та захисту прав споживачів Німеччини.