Вітчизняні вчені винайшли нові сучасні біопрепарати і біотехнології, а також створили понад 70 сортів бобових культур нового покоління. У сучасному світі стрімко зростає попит на екологічно чисту сільгосппродукцію, що зумовлює розвиток органічного землеробства. Воно грунтується на максимальному використанні внутрішніх резервів живих організмів, тобто на біологічних факторах підвищення родючості грунтів і урожайності рослин без негативного впливу на природу. Одне із перспективних напрямів інтенсифікації технологій у агропромисловому комплексі — широке застосування бобово-ризобіальних систем у сівозмінах і розробка комплексних мікробних препаратів. Завдяки їх використанню можна зменшити собівартість сільгоспвиробництва (без зниження його рівня) і шкідливий вплив на навколишнє середовище, а також досягти екологічної чистоти продукції. У світлі сказаного привертає увагу висунутий на здобуття Державної премії України у галузі науки і техніки за 2012 рік цикл робіт «Бобово-ризобіальні системи в сучасному землеробстві». Це результат понад 20-річних системних комплексних досліджень фахівцями кількох наукових установ України (Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН, Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, ННЦ «Інститут землеробства НААН», Національного університету біоресурсів і природокористування України Кабінету Міністрів України та університету «Україна») бобово-ризобіального симбіозу, шляхів його інтенсифікації й широкого впровадження.
Авторами узагальнено результати багаторічних комплексних фундаментальних і прикладних досліджень мікробіологічних, біохімічних, молекулярно-біологічних, фізіологічних і біотехнологічних особливостей формування та функціонування симбіотичних систем «бобові рослини-мікроорганізми» в умовах агровиробництва. Крім того, розроблені заходи з активізації процесу біологічного зв’язування молекулярного азоту, вивчені шляхи раціонального використання біологічного азоту як природного феномену і сучасні досягнення у цій сфері (зокрема в адаптивних сортових технологіях для підвищення продуктивності посівів, покращення якості рослинної продукції та екологічного стану довкілля тощо).
Робота із селекції нових штамів бульбочкових бактерій завершилася створенням сучасних препаратів для передпосівної обробки насіння бобових культур. Запропоновані нові способи вдосконалення біотехнології вирощування штамів-інокулянтів, використовуючи внесення в середовище їх культивування невеликих доз рослинних лектинів, регуляторів росту рослин або високодисперсних матеріалів. Оцінка використання при вирощуванні сої розробленого авторами біопрепарату довела доцільність його широкого впровадження: рівень рентабельності виробництва сої збільшився з 38 до 55%.