Перевірка молока та кисломолочного сиру у Львові дала загальний висновок для базарної молочної продукції: ні домашнє молоко, ні домашній сир не можна вживати без попередньої термічної обробки. Причина тому – проблеми з мікробіологією, а саме наявність кишкової палички, а для молока додатково ще й дуже незадовільні показники санітарного стану. Такі результати в за результатами експертизи науково-дослідного Центру Незалежних Споживчих Експертиз "ТЕСТ", передає УНН.
"Якщо в Києві фальсифікація молока рослинними жирами не зустрічається, то регіональні виробники хитрують регулярно. Проблеми ж з мікробіологією, на жаль, - загальні для всіх областей", - йдеться в повідомленні.
За інформацією центру експертиз, перевірка молока та сиру Дніпропетровську виявила не відповідність жирності продукту. У всіх зразках було виявлено кишкову паличку та зафіксовано перевищення по МАФАМ (по суті, загальна мікробна забрудненість). А значить, такий продукт небезпечний при вживанні в сирому вигляді. Цікаво, що все молоко, закуплене для тесту хоч і з різних населених пунктів (за словами продавців), але коштувало по 6 грн за 1л. У сирі також знайшли кишкову паличку у всіх перевірених зразках, що говорить про його небезпечність для здоров'я. А адже домашній сир купують частіше не для приготування страв з термічною обробкою (вареників, сирників, запіканок і т.д.), а для корисного "сирого" сніданку.
Загалом перевірки базарного молока та сиру провели у Дніпропетровську, Львові, Одесі та Харкові.
Нагадаємо, голова правління Національної асоціації молочників України "Укрмолпром" Василь Бондаренко зазначив, що у зимовий період оптово-відпускна ціна на молоко зросте до 5%.
В.Бондаренко розповів, що на сьогодні у населення закуповують молоко не менше як по 2,20 грн за літр. Він уточнив, що мінімальна ціна становить 2,20 грн/л, а максимальна – 2,75 грн/л. Хоча у господарств закупівельна вартість молока становить від 2,72 грн/л до 3,7 грн/л.
"У зимовий період виробництво молока зменшується у два рази. Але виробництво молока цього року, у порівнянні з попереднім, збільшилося на 2%. Також збільшилися і закупівлі на 5% за рахунок населення і господарств", - сказав він.
Голова Укрмолпрому зазначив, що закупівельні ціни можуть поступово зрости на 5-7%, коли почнуться холоди, а потім з березня будуть знижуватися.
На думку В.Бондаренка, оптово-відпускна ціна на молоко теж поступово зростатиме, але різкого підняття – не буде. "Вона різко не підніметься. Поки що вартість молока збільшується на 1-2% проти минулого року. На минулому тижні відбулося підняття на 1%. Може (зросте – ред.) до 5%", - зазначив експерт.