Аграрні виставки, не відкрию вам секрету, не просто місце розташування стендів. Це справжній дискусійний майданчик. І не лише на професійні теми.
Наприкінці жовтня одразу за двома адресами (на вул. Салютній і Броварському проспекті), немов у вулику, гуло від розмов. Пліткували про вибори, про кумів-братів-синів, що пройшли до парламенту. Про АТО, звісно. Та найбільше: хто ж буде новим аграрним міністром? Бо нинішні швайки, дикуни і лози надто дістали всіх і своїм реформуванням аграрного відомства й громадських структур, і необґрунтованими змінами керівництва підприємств та установ, і новими схемами добровільно-примусової участі аграріїв у купівлі тварин і технологій в окремих країнах, отриманні сертифікатів і свідоцтв тощо. Як сказав один із експертів у телевізійній програмі «Чорне дзеркало» (телеканал «Інтер»): «Голодні прийшли». Важко з цим не погодитись.
А ще одна компетентна людина на моє запитання про міністра просто вразила відповіддю: мовляв, «за час роботи він спромігся покласти до кишені $5 мільйонів». Цікаво, наскільки це правда? Бо аргумент, скажу я вам, шокуючий. Втім, не про те мова. Повернімося до роздумів про кандидатів на посаду міністра агрополітики. Адже багатьом зрозуміло: в головний кабінет на Хрещатику, 24 ось-ось увійде новий господар.
Новий аграрний міністр. «Хто він?» – вирішили ми запитати у читачів нашого сайту. Запитання ставили досить конкретні: який фах (економічний, юридичний, одну з аграрних спеціальностей) повинен мати новий міністр? чи повинен мати досвід чиновницької роботи? кого можна делегувати на цю посаду (від агробізнесу, фермерства, аграрної громадської організації, жінок-аграріїв, Героїв України, науковців)? І найцікавіше, на міг погляд, запитання: хто із названих осіб міг би очолити Мінагрополітики?
Переважна більшість вважає, що новий міністр мав би бути економістом. І це тішить, бо АПК – один із найскладніших секторів економіки (надто багатогалузевий). Хіба не так?
Міністру необов’язково потрібно мати досвід чиновницької роботи, вважає та ж сама переважна більшість учасників опитування. А дарма, не погоджусь. Чиновник такого рангу мав би розуміти тонкощі роботи відомства в урядовій системі. Від цього залежить вчасність подання багатьох нормативних документів, які повинні розглядатись Кабінетом Міністрів і парламентом. Влада повинна миттєво реагувати на виклики, які виникають перед аграріями.
Далі – найцікавіше. «Хто ж міг би очолити МінАП?» – запитали ми і запропонували відомих осіб: О. Бакуменка, І. Бісюка, А. Дикуна, Л. Козаченка, А. Ліссітсу, Г. Новікова, І. Томича. Бажаючі могли назвати й ім’я свого претендента. Отже, в нашому опитуванні однакову кількість голосів набрали Бакуменко, Дикун і Козаченко. Задніх пасуть Бісюк, Новіков і Томич. А лідирує – Ліссітса. Що, певне, потішить його самолюбство.
Цікаво, що аграрії не проти бачити своїм новим міністром П. Гадза (Герой України, ТОВ «Бучачагрохлібпром»), П. Гавриленка (ПАТ «Богуславська сільгосптехніка»), Є. Чернишенка (тепличний комбінат «DF Agro»), і звісно, Ю. Мельника (Герой України, ПАТ «Миронівський хлібопродукт»).
Та чи враховуватимуть наші парламентарі уподобання аграріїв, коли міркуватимуть над особою міністра? Дізнаємось невдовзі. Чекали довше. Одне знаю: фахівець, який би задовольнив і агровиробників, і агробізнес, і агронауку, і аграрну громадськість, і головне - вищі щаблі влади - є. Його ім’я вже активно обговорюється спільнотою. Не здогадуєтесь?
Ой, забула ще про одне. Нині маємо шанс проґавити головне хліборобське свято року. Цьогоріч замість традиційних урочистих зборів проведуть Міжнародний конгрес «Аграрний олімп». Здогадайтесь: хто організатор? за підтримки якого відомства?
Остання солов’їна пісня нинішніх?
З повагою,
Наталія Черешинська,
головний редактор