Служити своїй громаді чесно і принципово прагне Великоберезовицький селищний голова Марія Калинка, яка 19 червня святкувала свій піввіковий ювілей.
З історією звіряємо крок
Наступного року Великій Березовиці виповниться 550 років. Два останні з них громада діє під керівництвом Марії, жінки із гарним українським прізвищем - Калинка.
- Великоберезовицький голова впродовж року встигла зробити стільки, що декому не вдається за десятки літ. Благоустрій вулиць, їх освітлення, ремонт соціально-культурних закладів, наведення ладу на «Кемпінгу», який дістався Марії Іванівні незавидною спадщиною - це далеко не повний перелік справ, що на її рахунку, - каже голова Тернопільської райради Василь Дідух.
По праву руку від Марії Іванівни - темно-зелена книжка.
- Це історія Великої Березовиці, - і головиха, як називають старші люди селищного війта М.І.Калинку, з любов'ю перегортає сторінки. - Я часто звертаюся до наших пращурів за порадою. А тепер, напередодні 550-річного ювілею, у книжку особливо часто заглядаю.
А починається «Нарис минувшини селища Велика Березовиця» вступним словом автора Олега Хортика. Є у ньому такі слова: «історію творять люди». Переглянувши записи у блокноті, доходжу думки - ім'я її теж буде вписане в історію. Бо добрих справ для своїх виборців, для малої батьківщини М.І.Калинка зробила чимало. Тому що, як сама зізналась у розмові, інакше вчиняти й жити не може.
- Маю добрих сусідів, а серед односельців - багато друзів, - лагідно усміхається моя співрозмовниця.
А втім, у Великій Березовиці нема поганих людей. В усякому разі, селищний голова згадувала їх лише добрим словом, а в розмові фігурували тільки позитивні вчинки. Найперша її помічниця - Лариса Трембуляк.
- І не тому, - зауважує Марія Іванівна, - що Лариса Романівна моя сусідка. Завідує відділенням Ощадбанку, державну роботу тісно поєднує з депутатськими обов'язками.
- Нам і дітям нашим тут жити, - каже депутатка, лагідно глянувши на свого синочка-школярика Ігорчика. - Про нього і його ровесників піклуюсь.
Вона, до слова, виховує його сама - чоловік рано пішов зі світу. Та Лариса не падає духом.
- А у вас, Маріє Іванівно, немає службового транспорту? - дивуюся. - Адже Велика Березовиця - найбільший населений пункт Тернопільського району. І хоч має статус селища міського типу, та обігнала за чисельністю (7 тисяч мешканців) деякі населені пункти, які мають статус міста.
- Незабаром буде легковий автомобіль. Та завжди бракує часу, щоб зайнятись оформленням документів на отримання. Днями надійде сміттєвоз. Отож, як цей автомобіль їздитиме вулицями селища й від кожного господаря забиратиме сміття, тоді...
- А сміттєвоз за які кошти придбали?
— За спонсорські. Він, цей автомобіль, дуже потрібний нам, адже мешканців у приватному секторі 2300, а сміття нічим вивозити. Ми вже ліквідували самовільні звалища.
Співпраця, що дає результати
М.І.Калинка розповіла детальніше про тісну співпрацю з будівельними фірмами, яким селищна рада виділила ділянки під об'єкти.
- Конкуренція на будівельному ринку зараз напружена та жорстка, сам ринок - доволі прибутковий, а земельних ділянок, які можна використати під забудову, у Тернополі залишилося мало. Тож охочих узяти їх у нашому селищі, яке межує з обласним центром, і за це зробити немало корисних справ для мешканців та громади, не бракує. Погодьтеся, гріх не скористатися шансом, - зауважує селищний голова. Наприклад, керівництво "Укрбудінвесту", директором якого Ігор Стефанів, погодилося надати для потреб селищної ради половину першого поверху у збудованому шестиповерховому будинку. Отож у восьми кімнатах розташується адмінкорпус.
- Завдяки співпраці з керівництвом згаданої приватної компанії, а також інших ми домоглися того, що облаштували дитячий садок "Кобзарик", медичну амбулаторію. Не без допомоги зробили й ре¬монт початкової школи. За рахунок партнерів придбано меблі, посуд для шкільної їдальні.
- Маріє Іванівно, Березовиця нині справді нагадує великий будівельний майданчик. З часом у багатоповерхівках поселяться нові мешканці, а значить виникне потреба у соціальних закладах?..
- Так, розширення селища створює нові проблеми. Після заселення багатоповерхівок мешканців побільшає до десяти тисяч. Як я уже казала, будівельники виділяють значне число новозбудованих приміщень для потреб громади. На першому поверсі одного з будинків буде розміщено медичний центр. Бо зараз дитяча філія амбулаторії тісниться в однокімнатній квартирі площею 26 квадратним метрів.
Із школи починається майбутнє
Одна із найголовніших проблем - школа. Нині вона - у приміщенні колишнього дитсадка. Для 375 учнів тісно. А всього ж дітей шкільного віку у Березовиці - 1169. Хоч і не повністю, але в деякій мірі вирішиться шкільна проблема, якщо буде завершено нову споруду. Під забудову ми залишили місце - більше гектара. І за поданням голів райдержадміністрацїї та райради школу на 870 місць включено до переліку об'єктів будівництва області на 2008-2011 роки. Відтак частково буде розв’язано проблему з місцями в дитсадку. А поки що я змушена вислуховувати нарікання й жалі матерів, які не мають змоги своїх донечок та синочків водити на "Кемпінг", і крім співчуття, нічим більш не можу їм допомогти. "Кобзарик" на сотню місць - то для селища замало. Вже сьогодні у нас 540 дітей дошкільного віку, цьогоріч уже народилося понад тридцятеро.
І дозвілля, і відпочинок
- А подивіться на наш клуб, - пропонує Марія Іванівна. - За сприяння партнерів-будівельників приміщення чудове реставроване. Але якщо думати про перспективу, то чи зможе він задовольнити запити молоді? Треба також передбачати будівництво нового.
Із затишного села, так званої старої Березовиці, Лариса Романівна старалася везти нас манівцями.
- Щоб не підкидало на дорозі, яка в ямах, - пояснила.
Марія Іванівна зітхнула.
- Дороги – це теж болячка наша. Але стараємось поліпшити їх стан. Зараз райавтодор, який очолює Ігор Терновий, проводить капітальний ремонт на вулиці Микулинецькій. Та й з освітленням поступово вирішується проблема. До цього доклали рук і коштів депутати та члени виконкому.
Коли оглядали новобудову, де незабаром селищна рада справлятиме новосілля, до Марії Іванівни звернувся чоловік:
- Нагадайте будівельникам, щоб привезли піску для дитячого майданчика.
Хтось інший зателефонував - дах протікає в одному з будинків на «Кемпінгу», і просив вплинути на працівників комунгоспу, аби відремонтували. З села Кип’ячки мешканець просив вирішити спір із сусідом - не можуть дійти згоди через межу...
Ярослав БАЧИНСЬКИЙ.
Тернопільська область.