Під такою назвою в Полтавській державній аграрній академії відбулася міжнародна науково-практична конференція. У її роботі взяли участь голова обласної державної адміністрації Олександр Удовіченко, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олександр Сень, радник Президента України Віктор Слаута, заступник голови ОДА Володимир Замикула, керівники господарств, науковці-аграрії кількох областей України, а також представники ряду копаній Росії та Казахстану.
Не забуваючи давню народну мудрість, перевірену століттями, про те, що влітку пожнеш саме те, що посієш, фахівці з цікавістю обговорили на своєму зібранні перспективи розвитку галузі насінництва у нашій державі, напрями його вдосконалення, поліпшення рівня матеріально-технічного та технологічного забезпечення галузі, наукове забезпечення селекції сільгоспкультур в сучасних умовах, низку інших практичних заходів стосовно підвищення ефективності рослинництва через вдосконалення політики у сфері насінництва.
Оскільки нинішня конференція перша на теренах України з даної проблематики, її учасники мали змогу перед початком пленарної частини і в перервах ознайомитися з широким спектром пропозицій провідних вітчизняних та зарубіжних компаній, наукових закладів, котрі працюють у сферах насінництва, засобів захисту рослин, із особливостями державного регулювання та контролю на ринку насіння.
Відкриваючи конференцію, голова ОДА Олександр Удовіченко наголосив, що на Полтавщині протягом останніх років проблемі якості насіння приділяють особливу увагу.
«Торік фактично всі поля в області засіяно насінням високих репродукцій, і саме цей чинник у поєднанні з технологічністю виробництва дозволив запобігти катастрофічним втратам урожаю з огляду на надскладні природно-кліматичні умови, – зазначив керівник області. – Втім, на жаль, сьогодні на Полтавщині використано не всі можливості щодо розвитку як рослинницької галузі в цілому, так і насінництва зокрема. Є низка невирішених питань та резервів, задіявши які, насінництво можна вивести на якісно новий рівень. Тому нині і робота спеціалізованих насіннєвих господарств, і учасників аграрного ринку, котрі працюють в області, і, безумовно, всіх причетних державних органів має бути спрямована на створення максимально сприятливих умов для вдосконалення технологій в агропромисловому комплексі».
«На Полтавщині є досить серйозний досвід у сфері селекції насіння, – підкреслив заступник міністра агрополітики Олександр Сень. – Полтавці, без перебільшення, дивляться на кілька кроків уперед. Тому не випадково цю нараду ми запланували провести і проводимо на базі Полтавської державної аграрної академії».
До речі, якщо не Олександру Васильовичу, то кому найкраще про це знати. Адже багато років поспіль саме він очолював Головне управління агропромислового розвитку Полтавщини. І багатьох аграріїв знає, як-то кажуть, в очі та на їхніх проблемах добре розуміється.
Обсяги зернових, які нині сіють в області, забезпечуються об’єднаними зусиллями полтавських та іноземних виробників насіння. Втім, хотілося б не тільки на Полтавщині, а й на ланах усієї України зменшити частку імпортного насіння, збільшивши кількість вітчизняного. Це одне з питань, що турбує сьогодні радника Президента України Віктора Слауту.
«Ми почали потужно відстоювати українську селекцію, і зараз вона відроджується, – підкреслив Віктор Андрійович. – А враховуючи те, що останніми роками маємо багато напрацювань, думаю, держава зуміє ще більше посилити вплив у цьому надзвичайно важливому питанні».
Віктора Слауту підтримала ректор Полтавської державної аграрної академії Валентина Аранчій. Звертаючись до присутніх, вона, зокрема, підкреслила:
«Вже 42 роки при нашому навчальному закладі працює потужний селекційний центр, а наші випускники, здобувши в ньому наукові й практичні знання, очолюють найбільші агропідприємства області. Тому у структурі посівів Полтавщини засіяно 13% сої, 18 сортів озимої пшениці, гороху і проса, які вивели саме селекціонери академії. Тож у галузі насінництва маємо неоціненний досвід, яким охоче ділимося з колегами».
Традиційно у фойє навчального закладу селекціонери організували виставку кращих зразків продукції провідних вітчизняних та зарубіжних компаній в галузі насінництва, а також наукових закладів. І зрозуміло, аграрії цим скористались. Вони жваво спілкуватися, розповідали один одному про свій досвід, обговорювали проблеми, які заважають подальшому розвитку насінництва України.
Анатолій ВАСЕВИЧ,
Олег ЖУРАВЛЬОВ (фото), «Зоря Полтавщини»
спеціально для «Аграрного тижня. Україна»