За останні роки Україна стала головним світовим експортером соняшникової олії та насіння соняшнику. А сприятлива світова кон’юнктура позитивно впливає на інтенсифікацію виробництва цієї культури. Тож аграрії більш прискіпливо ставляться до купівлі насіннєвого матеріалу культури, детально аналізуючи всі показники і звертаючи увагу на те насіння, що гарантуватиме збільшення врожайності.
Багаторічний досвід вирощування і правильний підбір високопродуктивних гібридів соняшнику сучасної селекції дозволив науково-виробничому підприємству «Агро-Ритм» з Любашівського району Одеської області досягати високої врожайності навіть за несприятливих погодних умов. Сертифіковані батьківські лінії, завезені з Франції, Румунії, Чехії та вирощені на родючій землі Одещини, дозволяють отримувати якісні гібриди, стійкі до хвороб і надійні за потенціалом урожайності. Нові гібриди соняшнику вкотре увійшли до Державного реєстру, і вже цього року будуть запропоновані на ринку.
– Два роки тому три гібриди соняшнику, створені спільно з французькою компанією «Сіменс», увійшли до Держреєстру, - розповідає Віктор Стоцький, директор НВП «Агро-Ритм». - Це гібриди Солтан, Любаш і Яниш. А цього року до Держреєстру увійшли і два спільних з цією ж компанією гібриди кукурудзи Афіна і Марсель. У випробовуванні ще є шість гібридів. У 2013-му до Держреєстру також увійшли гранстаростійкі соняшники, які теж пропонуємо покупцям.
Адаптивний потенціал, стійкість до хвороб, висока врожайність і доступна ціна насіння від «Агро-Ритм» роблять їхні гібриди соняшнику потужними конкурентами на насіннєвому ринку країни. В цьому переконались учасники традиційного науково-практичного семінару з вирощування зернових та олійних культур, який відбувся в Любашівському районі Одещини. Бо крім офіційної (пленарної) частини, насиченою видалась і практична: маючи неабиякий багаторічний досвід організації таких семінарів, «Агро-Ритм» щороку проводить їх за особливим сценарієм.
Усі зацікавлено спілкувались з керівництвом і менеджерами підприємства, бачили на власні очі посіви та вчилися, як за найсучаснішими технологіями, в посушливих умовах півдня країни вирощувати високі врожаї соняшнику.
Були на семінарі й провідні вчені Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства і сортовивчення НААН. Вони говорили не лише про успіхи, а і проблеми.
– По-перше, - констатує Борис Вареник, зав. відділу селекції та насінництва гібридного соняшнику СГІ–НЦ насіннєзнавства і сортовивчення НААН, кандидат с.-г. наук, - соняшник почав уражатись багатьма хворобами (несправжня борошниста роса, вовчок, фомоз, фомопсис та багато інших), у збудниках яких виникли нові вірулентні раси, що уражають всі сорти та гібриди, які є нині в Держреєстрі. Це, відповідно, змушує нас, науковців, удосконалювати свої селекційні програми з вирощування соняшнику. Зокрема, створюємо стійкі до цих хвороб сорти та гібриди, стійкіші до вірулентних рас хвороб. А насіннєзнавцям, у свою чергу, варто проводити первинне насінництво в умовах парних та групових ізоляторів у лісових масивах.
Але не все залежить від науки, значне вдосконалення технології вирощування «чорного золота» має стати питанням руба і для самих аграріїв.
- Сіяти соняшник треба добре перевіреним насінням, відкаліброваним і протруєним від хвороб та шкідників, - зазначає Борис Вареник. - Та й гібриди, на які робить ставку те чи інше господарство, мають бути посухостійкими, з високою маслянистістю, володіти такою властивістю як автофертильність. І бажано, щоб вони були адаптовані до конкретних умов вирощування!
Та й висівати соняшник у нинішніх кліматичних умовах необхідно, на переконання науковця, починати у значно ранні (від встановлених) строки і не захоплюватись (!) загущенням посівів (оптимальна густота 50-55 тис. шт.).
Це стосується і «цариці полів». Бо різкі зміни клімату позначились і на її технології вирощування. Зокрема, Володимир Сєріков, зав. лабораторією первинного насінництва кукурудзи, відділу селекції та насінництва кукурудзиСГІ–НЦ насіннєзнавства і сортовивчення НААН, кандидат с.-г. наук, зауважує, що в нинішніх кліматичних умовах (різкий перехід із зими в літо й швидке при цьому випаровування вологи з ґрунту) і не завжди висіваючи в оптимальні строки кукурудзу аграрій отримує дружні хороші сходи. Тож рекомендація науки - сіяти качанисту на тиждень раніше цих самих встановлених строків.
А серед того різноманіття, яким нині майорить ринок насіння кукурудзи, необхідно ретельно обирати гібриди виключно для своїх зон. Адже не завжди «барвисте» і гарно запаковане імпортне насіння може дати хороший врожай на українських землях. І навпаки - неодноразові наукові досліди підтверджують: саме «одеська кукурудза» в складних погодно-кліматичних умовах дає непогані врожаї! І це не природне диво, а генетичний потенціал, закладений в культуру селекціонерами.
– Торік на Миколаївщині, в господарстві ім. Мічуріна, був закладений демонстраційний посів, у рамках якого вивчались більше сотні гібридів як вітчизняної, так і закордонної селекції, - розповів Володимир Сєріков. – Так за висновком усіх учасників наради, які визначали кращі з гібридів, саме одеські були кращими в загальній масі! Лідерами в середньоранній групі, наприклад, є засухостійкі гібриди Елегія і Успіх МВ, здатні давати високі врожаї. В середньостиглій групі – Одеський 385 МВ. Це гібрид із високим потенціалом врожайності, екологічно пластичний, під час дозрівання зерно є стиглим, а стебло ще зелене, його можна використовувати для силосу.
Досить таки розповсюдженим є й гібрид Кобза МВ - надзвичайно посухостійкий і за врожайністю з усіх наших гібридів посідає друге місце. На особливу вагу заслуговує Шаланда МВ - це так званий «верблюд степу» серед українських кукурудз. Адже витримує складні погодні умови і поганих попередників. Евріка та Новація МВ упевнено конкурують із закордонними гібридами, бо це прості вирівнянні гібриди, їхній потенціал врожайності сягає до 170 ц/га.
В НВП «Агро-Ритм» упродовж багатьох років роблять ставку саме на ці гібриди вітчизняної селекції. І жодного разу не програли: і на ділянках випробувань, і на селекційних ділянках одеські та молдавські кукурудзи завжди показують високий генетичний потенціал.
- Повірте моєму досвіду, а я за багато років роботи на землі переконався - так звані «модні» закордонні кукурудзи аж нічим не кращі, наприклад, від кукурудзи нашої рідної одеської чи сусідньої молдавської селекції! – упевнено констатує Віктор Стоцький.
А маючи великий досвід у вирощуванні як насіння соняшнику, так і кукурудзи, спеціалісти підприємства можуть кваліфіковано порекомендувати за обґрунтованою ціною насіння оптимальні гібриди, гарантуючи при цьому отримання додаткової суттєвої прибавки у врожайності. Бо високий рівень роботи НВП «Агро-Ритм» - і в цьому переконались усі учасники науково-практичного семінару - залишається поза сумнівами.
Альона НОВІЧКОВА,
спеціально для «Аграрний тиждень. Україна»
Одещина
Фото автора