Дослідження багатьох учених свідчать: у багатьох тваринницьких приміщеннях мікроклімат не відповідає зоогігієнічним вимогам, особливо за показниками температури і відносної вологості повітря.
Мікроклімат закритих приміщень, зокрема температура і відносна вологість повітря, за значимістю є другим фактором після годівлі, від якого залежить збереження і продуктивність тварин. Донедавна вивчення параметрів мікроклімату здійснювали за загальноприйнятими в зоогігієні методиками. Температуру повітря визначали термометром, відносну вологість повітря – психрометром, атмосферний тиск - барометром, освітленість - люксметром.
Для одержання інформації щодо коливань показників мікроклімату впродовж доби чи тижневого терміну, крім вищезгаданих приладів, застосовували метеорологічні добові або тижневі термографи, гігрографи та барографи.
У зв’язку з тим, що на ринку України відсутні недорогі спеціалізовані засоби для вимірювання показників мікроклімату тваринницьких приміщень, нами розроблено прилад, який не має аналогів в Україні. Суть інновації електронного приладу полягає в його універсальності, компактності, одночасному вимірюванні параметрів у приміщенні та ззовні, підвищенні точності вимірювань.
Електронний аналізатор мікроклімату ЕАМ-5 (рис. 1) складається з чотирьох вимірювальних блоків (1, 2), укомплектованих датчиками температури, відносної вологості, освітленості, атмосферного тиску та блоку керування (3). Прилад має радіомодулі для безпровідного зв’язку, флешкарту, програмне забезпечення. За своїми технічними характеристиками він відповідає рівню професійної метеорологічної станції Орігон WMR-300 виробництва США.
Для здійснення експрес-вимірювань чи добового моніторингу вищезгаданих параметрів мікроклімату ЕАМ-5 може замінити до 13 одиниць відомих метеорологічних приладів на загальну суму до 190,0 тис. гривень. Водночас орієнтовна вартість ЕАМ-5 - лише 19,0 тис. грн, або у 10 разів менше.
Прилад дозволяє якісно оцінювати санітарно-гігієнічні умови утримання тварин для оперативного прийняття відповідних управлінських рішень, щодо ефективності роботи систем обігріву і вентиляції приміщень упродовж добового періоду за сезонами року. Він випробуваний в умовах племінних тваринницьких господарств Черкаської області.
Зовнішній вигляд електронного аналізатора мікроклімату
На рис. 2 наведено графічний аналіз добового моніторингу показників температури повітря в приміщенні для утримання свиноматок після відлучення поросят в літній період року в ТОВ «СП «Золотоніський». Аналіз одержаних даних свідчить, що температура в приміщенні коливалася від +17,4°С о 04 годині ночі до +24,9°С о 16-17 годинах дня.
Добова динаміка показників температури повітря в приміщенні
Тобто за зовнішньої середньодобової температури повітря +19,0°С, за існуючого режиму роботи системи вентиляції компанії Sommenprosects B.V. (Нідерланди), свиноматки в приміщенні впродовж 18 годин на добу піддавалися дії підвищеної температури повітря на 4-6°С від максимально допустимої, що справляло стресову дію на них та негативно впливало на прихід в охоту. Середньодобова вологість повітря в приміщенні була на рівні допустимих значень, за винятком періоду з 13:30 дня до 18:30 вечора. У цей період доби відносна вологість у приміщенні була нижчою від мінімально допустимого значення, що викликало пересушення слизових оболонок зовнішніх статевих органів і дихальних шляхів у тварин та підвищувало ризик проникнення через них патогенної мікрофлори повітря. Підсумовуючи зазначене, можна зробити експертний висновок: система вентиляції приміщення в секторі осіменіння свиноматок потребує удосконалення режиму роботи в літній період року.
Спеціалісти Черкаської дослідної станції біоресурсів НААНможуть провести тестування ефективності роботи вентиляційних систем тваринницьких приміщень та приймають замовлення на виготовлення приладу. Потрібно пам’ятати, що потенційні збитки від зниження продуктивності тварин можуть бути непропорційно більшими від коштів, витрачених на експертну оцінку.
М. НЕБИЛИЦЯ, канд. с.-г. наук, Р. ОНІЩЕНКО, О. ЗУБЕНКО,
Черкаська дослідна станція біоресурсів НААН
Додаткову інформацію можна одержати за адресою:
Черкаська ДСБ НААН, м. Черкаси, вул. Пастерівська, 76, 18036, тел. (0472) -31-40-52, Небилиця Микола Степанович.