У профільному міністерстві занепокоєні роботою галузі молочного скотарства. Так, констатують фахівці, за 9 місяців 2011 року, незважаючи на значні зусилля, спрямовані на стабілізацію та розвиток молочного виробництва, в цілому не вдалося досягти поліпшення ситуації у галузі.
У порівнянні з 1 жовтня 2010 р. у всіх категоріях господарств чисельність поголів'я ВРХ (5,07 млн. голів) скоротилась на 152,2 тис. голів (2,9%), у т.ч. корів (2,6 млн. голів) – на 83,7 тис. голів (3,1%). Найбільше поголів'я корів скоротилось у Львівській – на 7,7 тис. голів (4,5%), Житомирській – на 7,3 тис. (4,9%), Вінницькій – на 7,3 тис. (4,0%) та Рівненській - на 7,3 тис. голів (6,0%) областях.
При цьому в агропідприємствах дійне стадо (582,6 тис. голів) зменшилось у 15 регіонах – на 9,6 тис. голів (1,6%). Найбільше скорочення відбулося в Закарпатській – 17,4%, Запорізькій – 13,1% та Рівненській – 10,6% областях.
Особливо критичним є скорочення поголів'я для областей з мінімальною його щільністю, таких як Херсонської, Миколаївської, Запорізької і АР Крим, в яких щільність на 100 га складає до 1 голови.
Занепокоєння у керівництва Мінагрополітики викликав і той факт, що навіть після колегії відомства та детального аналізу стану справ у областях в деяких регіонах все одно зменшилося поголів'я корів. Так, у сільгосппідприємствах за останній місяць корів стало менше на 2,3 тис. голів. Найбільше зменшення допустили Волинська, Донецька, Рівненська та Чернігівська області, на які припадає 70% загального спаду поголів'я.
Звісно, зменшення поголів'я корів негативно вплинуло на виробництво молока. За 9 місяців його виробництво всіма категоріями господарств (8710,3 тис. т) у порівнянні з відповідним періодом минулого року зменшилось у 21 регіоні на 186,0 тис. т (2,1%). Найбільший спад допустили в Запорізькій (8,2%) та Черкаській (4,9%) областях і АР Крим (6,2%).
У вересені сільгосппідприємствами всіх форм власності молока вироблено більше, ніж за вересень 2010 року (+2,6%). Однак деякі регіони - Одеська, Чернівецька, Херсонська, Волинська, Київська, Запорізька області - не змогли долучитися до цього позитивного результату. Надій на корову в сільгосппідприємствах збільшився на 28 кг (0,9%) і склав 3188 кілограмів. Найнижчі надої відмічені у Закарпатській (2006 кг) області.
Зменшення обсягів виробництва молока призвело до відповідного зростання закупівельних цін на нього. У порівнянні з відповідним періодом минулого року вартість однієї тонни продукту збільшилась на 105 грн. (3,7%). Найвищі ціни на молоко – 3659 грн./т – у Закарпатській області.
Ситуацію з постійним погіршенням стану галузі молочного скотарства у аграрному міністерстві пов’язують з професіоналізмом виконавців, і в першу чергу керівництва всіх рівнів. Тому фахівці Мінагрополітики разом із науковцями НААН і обласними спеціалістами опрацювали план розвитку галузі та заходи з покращення її стану, які у вигляді Національного проекту «Відроджене скотарство» схвалені Укрнацпроектом і погоджені з регіонами. Тому потрібно чітко дотримуватися орієнтовних цифр проекту, а в разі відхилення від них активно втручатись, шукаючи причини.
На цьому шляху, переконані в профільному відомстві, регіони повинні більш активно використовувати можливості державної підтримки. Зокрема, щодо будівництва та реконструкції тваринницьких ферм. За даними областей, в 2011 році взагалі не здійснюється реконструкція і не введуться нові об'єкти у Закарпатській та Одеській областях. У цілому, порівнюючи плани господарств з будівництва об'єктів на початку та в кінці року, можна відзначити, що з 82 запланованих ферм усе ще в планах залишається 52, а от із 416 реконструйованих об'єктів - лише 120. Взагалі ж, кажуть у міністерстві, постійні зміни прогнозів щодо будівництва та реконструкції ферм свідчать про недостатній контакт відповідних управлінь і підприємств безпосередньо в регіоні.
На жаль, незадовільно використовуються також і можливості з поповнення власного стада, адже на часткове відшкодування вартості закуплених племінних нетелів і корів подали заявки лише 18 суб'єктів господарювання з 9-ти областей.
Крім того, такий фінансовий стимул, як доплата за корів власного відтворення, майже не використовується у господарствах Одеської та Запорізької областей, а з Чернівецької області не надійшло жодної заявки. Це при тому, що цього року приплід телят у сільгосппідприємствах очікується на 15,4 тис. менше (2,6%). Зменшення приплоду прогнозується в 16 регіонах, найбільше у Волинській (-1,4 тис.) і Донецькій (-1,2 тис.) областях (у порівнянні з 2010 р.).
На аналогічно низькому рівні є і використання можливостей таких програм, як закупівля телиць у населення та часткове відшкодування вартості доїльних установок.
Тому, вважають у МіпАП, основним завданням поточного року залишається стабілізація в молочному скотарстві. А задля цього потрібно вжити невідкладні заходи зі збереження маточного поголів'я, поліпшення показників відтворення, закупівлі теличок у господарствах населення для поповнення основного стада та інші.
Довідково. Пропозиції Мінагрополітики для покращення стану скотарства:
* вжити заходи для збереження поголів’я корів і підвищення їх продуктивності, збільшення виходу телят на 100 корів, а також активізувати роботу з ефективного використання бюджетних коштів за відповідними напрямами;
* сприяти залученню інвестицій у молочне скотарство;
* відкоригувати регіональні програми розвитку тваринництва з урахуванням доведених Мінагрополітики України показників і забезпечити організацію їх виконання;
* сприяти організації створення міні-ферм сімейного типу з широким залученням переробних підприємств;
* сприяти спрощенню дозвільних механізмів відведення землі для будівництва молочних ферм і комплексів;
* сприяти доступу сільгоспвиробників до кредитів для розвитку галузі скотарства.