На цьогорічному міжнародному конгресі «Прибуткове свинарство» справді говорили про прибутки. А якщо сказати точніше, то експерти, аналітики та лідери галузі намагалися вивести формулу - як виробляти більше свинини з меншими затратами. Бо нині за рівнем ефективності виробництва свинини Україна має посередні показники.
З року в рік поголів'я свиней в Україні зазнає кількісних змін, так само як і зміщується вектор виробництва. Якщо ще 10 років тому 70% поголів'я утримувалося в особистих селянських господарствах, то нині ця цифра наближається до співвідношення 50х50. Що зміниться у найближчому майбутньому? Це залежить від багатьох причин: державної підтримки, регулювання галузі, соціальної політики та платоспроможності населення. Та експерти одноголосно запевняють: у будь-якому разі майбутнє - за потужними свинокомплексами.
За словами президента Асоціації свинарів України Артура Лози, за 2011-2012 роки не спостерігалося росту виробництва свинини, і найближчим часом у присадибних селянських господарствах поголів'я не нарощуватимуть, бо ріст очікується в сільгосппідприємствах. «Сьогодні в Україні із загальної кількості агропідприємств, які утримують свиней, вже 6% мають понад 2 тисячі голів, - зазначив Лоза. - Лідерами в галузі свинарства є центральний та східний регіон України. Найбільш питома вага підприємств у Донецькій області, а найнижчі показники в свинарстві демонструє Чернівецька».
Найвдалішим роком для наших свинарів, за аналітичними дослідженнями профільної асоціації, був 2005-й. Саме тоді індекс прибутковості свинарства сягнув максимуму - 20 одиниць. Загалом відношення ціни на свинину до ціни на комбікорм коливається від 5 до 20 одиниць, і, за словами Лози, цей показник ніколи не спускався до критичного мінімуму.
Говорячи про недалеку перспективу, фахівець зазначає, що в жовтні варто очікувати незначного зниження цін на свинину, а до новорічних свят - традиційного подорожчання м'ясної продукції. Та, за прогнозами аналітиків, свинарям потрібно бути готовими до здорожчання зернових до 2100-2200 грн. за тонну. Ці тенденції чекають не лише на українських виробників. «Вартість кормів для тварин постійно зростає, тож і вартість виробництва збільшується, - ділиться досвідом провідний спеціаліст у галузі свинарства з Австрії Дієго Падоан. - Чим дорожчі корми для свиней, тим нижча рентабельність. Але є три шляхи для зменшення витрат на виробництво свинини: біобезпека, правильне управління та технологічний розвиток у виробництві кормів. Окрім того, не варто забувати про головні фактори правильного утримання свиней - свіжа вода, належна кількість їжі та правильний температурний режим».
Дієго Падоан розповів і про деякі спостереження, які допомагають зробити утримання свиней прибутковішим. Насамперед він радить звернути увагу на те, що завдяки хорошій генетиці можна відчутно покращити показники. Під час вакцинації фахівець радить переводити тварин на інший корм з іншим вмістом амінокислот. А також звертає увагу на значущість такого фактору як вік відлучення поросят від свиноматки. «Це треба робити не раніше 21 дня, і не раніше ніж поросята наберуть вагу 5-6 кілограмів. Взагалі оптимальним терміном для відлучення вважається 24-25 день», - говорить фахівець.
«Щороку виробництво свинини в світі зростає на 3%, - каже провідний консультант у галузі свинарства з Великобританії д-р Білл Клоуз. - І це зростання буде продовжуватись, особливо в Азії, Китаї. За підрахунками аналітиків, за 10 років населення планети зросте на 20%, і виробництво м'яса відповідно теж зросте на 38%. Зокрема очікується, що свинини вироблятиметься на 26% більше».
Ще одна з важливих тенденцій - перехід від невеличких ферм і підприємств до крупнотоварного виробництва. За словами Клоуза, в США 10 великих компаній виробляють 50% від загальної кількості свинини, виробленої в країні. На шляху «укрупнення» і Китай. А поки що найефективнішим є свинарство Бразилії, а найдорожче виробництво свинини - у Великобританії.
В Україні нині свинина займає 35% споживчого та виробничого фондів. І свинарі сподіваються надалі нарощувати поголів'я й виробництво, щоб свинина «відірвалася» за показниками споживання від м'яса птиці. Все ж таки сало - це наш національний продукт. Тож треба тримати марку.
Успіх залежить від якості племінного поголів’я
На конгресі значну увагу було приділено питанням придбання і збереження племінного поголів’я. Адже від статусу здоров’я та генетичного потенціалу племінних свиней напряму залежить фінансовий результат відгодівельних господарств.
Технологічними «секретами» з фахівцями ділився Василь Лимар, головний технолог племінного заводу ТОВ «Агропрайм Холдинг». За час роботи на ринку племзавод зарекомендував себе відповідальним постачальником племінних свинок і кнурців.
«Свиноферма може отримати прибутки лише при правильному підході до генетики, – зауважив Василь Лимар. – Високопродуктивні свині дуже чутливі до зміни умов. Раніше завезти поголів’я французької, датської або німецької селекції могли собі дозволити лише великі господарства. Та напрацьований вітчизняними племзаводами досвід адаптації імпортних тварин до умов різних регіонів України дав можливість купувати племінних свиней не тільки великим, а й середнім і навіть малим фермерським господарствам. А це значить, що при грамотному підході вони теж мають шанси на успіх».
Людмила ЛЕБІДЬ