Аграрний тиждень. Україна
» » » Сучасна стратегія вирощування молочних тварин
» » » Сучасна стратегія вирощування молочних тварин

  Сучасна стратегія вирощування молочних тварин


  КоровиСьогодні ми продовжуємо тему, розпочату в №42 нашої газети.

  Корова повинна бути розміщена на період отелення в чистий, продезінфікований родильний станок-бокс. У приміщенні для отелення корів і вирощування молодняка не повинно бути протягів і сирості, підлогу устилають товстим шаром чистої, без плісені, соломи, яку щоденно добавляють.
              Після народження телят зважують, ідентифікують та складають акт і записують до журналу вирощування молодняка (форма №3-мол). Потрібно прослідкувати за тим, щоб новонароджене теля встало і почало ссати корову в перші 20-30 хвилин з моменту народження. Першу годівлю - молозивом матері - проводять негайно після вставання теляти на ноги, але не пізніше 60 хв. після народження. Молозиво (t= +37º...38º С) дають досхочу із соскових напувалок не менше 3-х разів на добу. Не слід перегодовувати телят, напувати холодним, несвіжим молозивом, а також від хворих на мастит корів, використовувати гумові соски з отвором великого діаметру. Необхідно пам’ятати: молозиво є ключовим фактором для подальшого росту телят.
              Слід обробити пуповину теляти 5% розчином йоду, процедуру повторити через 12 днів. Зробити внутрішньобрюшинну ін’єкцію 5 мл тривітаміну АДЕ або тетравіту АДЕF та розчину селенисто-кислого натрію. Забезпечити теляті годівлю молозивом не менше 3-х днів після народження. Якщо молозиво матері невисокої якості, то слід випоювати перевіреним колострометром збірним молозивом, яке зберігається в холодильнику. Молозиво задовільної якості має таку питому щільність (0А): порція першого надою – 1,052 і вище; другого – 1,042-1,051; третього – 1,038-1,041. Якщо якість молозива у корови незадовільна, тоді телят випоюють молозивом від іншої корови або використовують консервоване холодне молозиво.
  •    З 5-денного віку за годину до годівлі або після неї телятам дають злегка підсолену воду, а не пізніше 3-го тижня життя - чисту підігріту воду.
  •    Утримувати телят в індивідуальних клітках, в чистих, сухих, добре вентильованих приміщеннях на солом’яній підстилці або практикувати холодне вирощування в індивідуальних будиночках протягом 2 місяців та групове утримання по 10-20 голів від 3 до 6 місяців. Переваги цього методу такі: ізоляція новонародженого теляти від джерел хвороб, свобода руху, чисте повітря, індивідуальне спостереження, легкість і економічність в експлуатації.
  •    Переводити з 4-5 доби на випоювання загального молока в кількості по 1,5-2 л 2-3 рази на день.
  •    Для інтенсивного розвитку папілом рубця забезпечити вільний доступ телички з першого тижня життя до високоякісного, біологічно повноцінного комбікорму-стартеру з включенням екструдованої сої, плющеної кукурудзи, вівса, ячменю та до чистої води.
  •    Витрати молока за перші 8 тижнів життя раціонально планувати не менше ніж по 240 л на голову, а добове споживання комбікорму-стартеру - 1-1,5 кг у 1,5-2 місячному віці.
  •    До 6-місячного віку телят годують за схемами, які мають передбачати витрати на 1 голову: сіна – 200-260 кг, силосу – 260-300 кг, концкормів – 180-225 кг, коренеплодів – 140-180 кг, трави – 1400-1600 кілограмів.
  •    Постійно, щомісячно контролювати розвиток теличок за живою масою і ростом, бажано з використанням комп’ютера; за проханням власників худоби, які експлуатують тварин української чорно-рябої породи, може бути надана інформація щодо визначення живої маси телиць і корів шляхом виміру обхвату грудей за лопатками.
  •    Привчати телят до поїдання сіна з другої декади, а до сінажу і силосу - з 5 декади; коренеплоди починають згодовувати з місячного віку.
  •    Рекомендується у теличок видалити додаткові соски не пізніше року від дня народження, а зачатки рогів – у 2-3-тижневому віці.
  •    Проводити ветеринарно-профілактичні заходи згідно плану з метою профілактики імунодефіциту та підтримання здоров’я теличок.
  •    Здійснювати постійний контроль за формуванням статевих органів та молочної залози; статева зрілість повинна наступити у 9 місяців при досягненні 40% від живої маси дорослої корови, запліднення - при живій масі 70%, а отелення - при живій масі 80-85 % від маси дорослої корови.
  •    Встановлено, що первістки, які теляться до 23-місячного віку, мають за першу лактацію значно менший надій порівняно з первістками, що теляться у більш старшому віці.
  Для одержання високопродуктивних тварин бажано, щоб жива маса ремонтних телиць і бугайців перевищувала вимоги стандарту порід на 8-10% (табл.1).

  1. Стандарти порід за живою масою телиць і нетелей
  Порода    Жива маса (кг) у віці, місяців
      6    9    12    15    18    21    24
  Голштинська    175    234    288    338    385    428    470
  Симентальська    170    229    284    334    380    423    465
  Українська червоно-ряба молочна    175    234    288    338    385    428    470
  Українська чорно-ряба молочна    170    229    284    334    380    423    465
  Українська червона молочна порода    160    215    262    310    355    400    445

  На підставі наукових досліджень встановлено додатній зв’язок між живою масою тварин перед отеленням та надоєм за першу лактацію +0,33-0,36, надоєм і висотою в холці +0,37-0,42 і зворотній з віком першого отелення – 0,7-0,20. Доведено, що жива маса при першому отеленні має більший вплив на продуктивність ніж вік тварин.
  Оптимальна система вирощування ремонтного племінного молодняка також передбачає після молозивного періоду такі можливі варіанти годівлі телят:
  - годівля незбираним молоком;
  - годівля незбираним молоком і замінником незбираного молока;
  - годівля замінником незбираного молока.
  Останнім часом у молочних господарствах для збільшення обсягів реалізації молока телят випоюють замінниками незбираного молока (ЗНМ). Це пов’язано з тим, що його ціна в 1,5-2 рази нижча вартості незбираного молока. Проте, щодо використання ЗНМ у фахівців різні думки. Наразі майже всі ЗНМ у своєму складі не мають знежиреного молока. В період згодовування телятам замінників молока слід виконувати такі правила: не можна різко переходити від материнського молока до замінника і швидко збільшувати норму випоювання. Слід старанно розчиняти сухий ЗНМ. Емульгування жирів у складі ЗНМ має бути достатнім, і розмір жирових кульок не повинен перевищувати 10 мікронів. Порушення цього правила спричиняє захворювання телят на ентерит. Не можна згодовувати промисловий замінник або молоко. Не рекомендується випоювати замінник або молоко з групових напувалок без індивідуального нормування і фіксації, бо це призводить до перегодівлі або недогодівлі – і ссання телятами одне одного. Оптимальним співвідношенням при розведені ЗНМ вважається 1:8, максимум 1:9. Молочні корми припиняють давати тільки тоді, коли молодняк споживає концентрати в об’ємі 1% від маси свого тіла.

                             Микола ГАВРИЛЕНКО, провідний науковий співробітник,
                            кандидат сільськогосподарських наук
                             Григорій ШАРАПА, провідний науковий співробітник,
                             кандидат біологічних наук
   Інститут розведення і генетика тварин НААН

  Далі буде.


  Схожі новини
 • №7-8(261)
 • №4 (259)
 • №2 (257)
 • №42 (254)
 • Молока стало меньше

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.