Раніше в Україні потужні металеві силоси практично не будували. Хоча невеликі бункери для тимчасового зберігання були. Але тимчасове – і є тимчасове. З дідівськими методами утримання зерна: засипав – висипав... Тим часом за кордоном половина всіх зерносховищ припадає саме на металеві силоси. Їх кількість повільно, але впевнено зростає.
Свої кроки тут робимо і ми: потужні агрокомпанії вже не уявляють своєї робочої інфраструктури саме без таких силосів. Разом із тим практика їх використання показує: ці силоси мають як позитив, так і негатив. Щоб зменшити негатив, а то й зовсім його не мати – треба добре знати, якого «кота у мішку» ти збираєшся придбати. Зрозуміло, що від того залежить, наскільки надійно зберігатиметься тут збіжжя.
Питання це нині хвилює не одного аграрія. Тому дана тема була порушена і на міжнародному семінарі-практикумі «Теорія і практика зберігання зерна», що відбувся у рамках виставки «Зернові технології 2012». Зокрема, із доповіддю «Актуальні питання зберігання зерна у сталевих силосах» виступив директор ТзОВ «Ріля Україна» Роман Семерак. Він наголосив на тому, що в Україні з’являється все більше і більше зерносховищ із циліндричних металевих силосів. Такі зерносховища дають змогу здійснювати високотехнологічне переміщення зерна, його кондиціювання та переробку з мінімальним втручанням персоналу.
Р. Семерак поділився своїми поглядами на те, як правильно вибрати зерносховища, розповів про переваги створення зерносховищ на основі сталевих силосів, особливості конструкцій сталевого силосу та роботи його вентиляційної системи, способи і методи завантаження і розвантаження зерна на таких силосах. А ще пояснив, які необхідні умови для забезпечення довготривалого і якісного зберігання зерна.
Далі тезами – із почутого і від виступаючого, і з реплік слухачів семінару.
Отже, чому саме циліндричні металеві силоси? Бо саме їм нині віддають перевагу чимало середніх та великих агропідприємств, які активно будують власні зерносховища. Ці силоси для сухих сипких матеріалів відрізняються від стандартних бункерів великою висотою при порівняно малій площі - із діаметром, приміром, 6 метрів. Інколи, за потреби зберігати невеликі обсяги збіжжя, зупиняються на зведенні квадратних силосів (3х3 м) висотою 12 і більше метрів. Цікаво, що за кордоном зустрічаються шестикутні та восьмикутні силоси. Та все ж круглі вигідніші в усіх відношеннях.
У невеликі сховища завантажують зерно зверху механічним способом, а розвантажують через відповідні отвори у днищах. На семінарі було зауважено, що невеликі квадратні силоси простіше розмістити – займуть менше місця, аніж круглі. Та це вже справа господаря - якій формі віддати перевагу.
Що ж до потужних металевих силосів, то тут застосовується чимало прогресивних технологій, у т.ч. при прийомі зерна і вивантаженні. Фахівець наголосив, що металеві силоси з вентиляційним устаткуванням забезпечують як тривале і надійне зберігання зерна, так і тимчасове (з вентиляцією і охолодженням) вологого зерна з найменшими втратами і витратами. При тому надається можливість провести такі операції із зерном, що засипане у металевий силос: пошаровий контроль температури збіжжя; низькотемпературне досушування зерна в силосі; знезараження зерна і дезінсекція силосу, контроль верхнього граничного рівня зернового насипу. Люки (верхній і нижній) та сходи дозволяють проводити обслуговування, очищення та ремонтні роботи як усієї конструкції, так і силосної ємності. Конструкція сучасних елеваторів у переважній більшості забезпечує надійний захист завантаженого зерна від атмосферних опадів, ультрафіолетових променів, тих же гризунів, птахів. Від товщини панелей силосу (товщина, звісно, впливає на його вартість) залежить його довговічність, надійність. Сказати б ще так – витривалість в утриманні великих обсягів зерна.
Силоси можуть бути укомплектовані вхідними і допоміжними люками, зовнішніми або внутрішніми сходами, пересувними електрокалориферами, електронними блоками управління вентилюванням, системами дистанційного контролю температури зерна в силосі тощо.
Післямова на контрасті
Доповідь і репліки учасників семінару на задану тему ось що висвітлили. Хоча металеві силоси пробивають собі шлях, але в Україні в повазі й залізобетонні «комори» класичного зразка. Збудовані у 70-80-і роки, вони по цей час справно несуть свою службу. Звичайно, тут є як переваги, так і певні відмінності від металевих силосів.
Утім, якщо вже мова нині про металеві силоси, то у порівнянні із залізобетонними, вони мають такі переваги: терміни їх будівництва та й вартість далеко менші; заводське виготовлення панелей і блоків якісніші; менше коштів і зусиль витрачається на монтаж металевого силосу та наступну експлуатацію і ремонт; вже змонтовані металеві зерносховища відзначаються кращою герметичністю, що важливо при їх газації, активному вентилюванні, охолодженні; вони більш сейсмостійкі за рахунок високої ударної в’язкості. Металеві силоси, які стоять окремо, не потребують будівництва суцільних фундаментних плит.
Їхні недоліки: висока теплопровідність стін і покрівлі, що може викликати коливання температури всередині силоса і конденсацію вологи. За різких коливань температури відбувається постійна зміна місцевих напруг у металі, що потребує спеціальних конструктивних рішень для їх зменшення. Також недоліком є збільшення горизонтального тиску на стінки при випусканні зерна із силосу.
Звісно, цей список можна було б і продовжити, але на ринку металевих силосів є досить хороші зразки. Тож, зробивши вірний вибір, негативів можна уникнути. Що також підтверджує практика.
Ірина ГРИЦАК