Водночас слід усвідомлювати: виробництво біогазу потребує складних і дорогих технологій. Проектів по його видобутку в Україні поки небагато. Головна причина - високі початкові інвестиції. А ще багатьом незрозумілі розрахункові терміни окупності біогазових проектів, або ж вони занадто великі. До того ж для розвитку галузі біогазу потрібні особливі умови, стимули.
Проблема назріла
Те, що утилізація відходів загрожує стати великою проблемою, вже не є секретом, бо часто трапляється, що сільгосппідприємство несе значні збитки через забруднення довкілля. Вітчизняні аграрії зазвичай вдаються до таких дій: намагаються в обхід екологів і контролюючих екологічних організацій утилізувати відходи з порушенням чинного законодавства, чи, скажімо, йдуть на збільшення витрат, аби утилізувати відходи відповідно до встановлених вимог.
Практика свідчить, що порушення екологічних нормативів призводить до високих штрафних санкцій. Тож подекуди аграрії просто позбуваються відходів, знімаючи із себе відповідальність, мовляв, навіщо платити, якщо можна їх викинути.
Та, як відомо, на утилізації відходів можна заробляти. І саме біогазова установка позбавить підприємство від низки екологічних перевірок, зменшить витрати на енергоресурси, дозволить перейти на енергоресурси власного виробництва, що в кінцевому результаті дасть змогу істотно знизити собівартість продукції й відкрити нові можливості для отримання доходів і прибутків. Іншими словами, сільгосппідприємство, яке має у своєму виробничому циклі видобуток біогазу для забезпечення власних потреб, набагато краще почуватиметься на ринку, займаючи в ньому більш міцні позиції, підвищуючи власну конкурентоспроможність.
Однак власники вітчизняних агрокомпаній, потенційні можливості яких у виробленні власного біогазу досить високі, неохоче беруться до застосування та впровадження у свої структури біогазових установок. Насамперед вони не досить чітко, а почасти й хибно уявляють процес, який компанія мусить подолати від початку проекту і до кінцевої мети.
Про переваги використання біогазу в агросекторі, міфи про біогазові проекти та аргументи на користь запровадження біогазових установок у господарствах йшлося на семінарі «Біогаз: міфи та реальність», який провели в Києві компанії Baker Tilly та NUSECO за сприяння PRO ENERGY (технологічний партнер заходу).
Детальніше про біогазові установки, особливості їх роботи та оформлення документації, розрахунки на створення проекту - читайте в журналі «Аграрний Тиждень. Україна» №4 (квітень)