Аграрний тиждень. Україна
» » » Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені
» » » Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені

    Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені


    Попри несприятливі погодні умови, аграріями зроблено все можливе, щоб отримати запланований урожай. Сьогодні жнивують в усіх регіонах України. В одних – ліпше, в інших – не так вдало, як хотілось. В Одеські області та АР Крим, наприклад, вже зуміли намолотити по 1 мільйону тонн зерна. «Тримаючи руку на пульсі» жнивних робіт, як інколи мовиться, Мінагрополітики аналізувало хід збиральних робіт та формування продовольчих резервів країни на останньому засіданні колегії міністерства та всеукраїнській селекторній нараді. Коло розглянутих питань коментує заступник міністра аграрної політики Ярослав Гадзало.

    - Ярославе Михайловичу, прокоментуйте, будь ласка, якою передбачається цінова ситуація на ринку зерна найближчим часом і якими чинниками вона обумовлюватиметься?
    - Основними чинниками, які будуть продовжувати впливати на цінову ситуацію в 2007/2008 маркетинговому році – це високий попит на світовому ринку зерна та відповідне зростання попиту на внутрішньому ринку. Тому рівень цін на зернові культури нового урожаю прогнозується достатньо високим.
    Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені
    Довідково: Світові ціни на продовольчу пшеницю за останні 2 місяці зросли на 30-60 дол./т. і становлять: у США – 226-239 дол./т., Австралії – 220-222 дол./т., а в Росії – 230-240 дол./т. пшениці нового врожаю.
    За аналізом внутрішніх цін біржового ринку на середину червня поточного року ціни на зерно 2006 року були такими: пшениця м’яка 3 кл. – 991 грн./т., 4 кл. – 950 грн./т. 5 кл. – 900 грн./т., 6 кл. – 880 грн./т., жито групи А – 1109 грн./т., ячмінь 3 кл. – 910 грн./т., кукурудза 3 кл. – 910 грн./т. Середньозважені біржові ціни на зерно урожаю 2007 року (за результатами 3-х останніх торгових сесій) становлять: пшениця 3 кл. – 956 грн./т., 4 кл. - 876 грн./т..
    - Які кроки вже здійснено Урядом для урегулювання цін на ринку зерна?
    - Для недопущення різних цінових коливань на ринку зерна, Урядом своєчасно прийнято ряд постанов, виконання яких, разом із місцевими органами виконавчої влади, передбачає закупити в перші 2-3 місяці нового маркетингового року близько 3 млн. тонн зерна до державних та регіональних ресурсів. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року № 794 «Про невідкладні заходи щодо зменшення негативного плану посухи та забезпечення формування ресурсів зерна 2007 року» та наказу Мінагрополітики від 04.06.2007 № 385 вже здійснено та здійснюються відповідні заходи, спрямовані на забезпечення формування державних та регіональних ресурсів зерна у обсягах, достатніх для гарантування продовольчої безпеки країни.
    Для підтримки товаровиробників та наповнення внутрішнього ринку наказом Мінагрополітики від 28.04.2007 № 301 встановлено мінімальні ціни в залежності від класу. Вони вищі проти цін попереднього року - на пшеницю на 25-30 відсотків, на жито – 30-40 відсотків. З урахуванням розвитку несприятливої ситуації наказом Мінагрополітики від 30 травня № 371 додатково переглянуто в бік збільшення на 10-33% мінімальні та максимальні закупівельні ціни на продовольчу пшеницю й жито у розрізі класів. А також переглянуто розміри бюджетних позик, що можуть надаватися під заставу такого зерна.
    Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені
    - Як активно формуватимуться державні резерви зерна? Від чого це залежить?
    - У поточному році відповідно до чинного законодавства Аграрний фонд повинен сформувати державний продовольчий резерв пшениці та жита, визначених постановою Кабінету Міністрів від 28.03.2007 № 559 об’єктами державного цінового регулювання на 2007/2008 маркетинговий період, у обсязі, не меншому ніж 12 відсотків від його внутрішнього споживання, або 710 тис. тонн.
    1 червня цього року Верховною Радою України внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо збільшення видатків загального фонду державного бюджету на 100 млн. грн. для формування державного продовольчого резерву Аграрним фондом у 2007 році.
    Окрім цього передбачається здійснити перерозподіл між державними бюджетними програмами, збільшивши на 200 млн. грн. видатки на формування державного продовольчого резерву за рахунок зменшення фінансування загального фонду по бюджетним програмам. Також очікується надходження 22 млн. грн. від реалізації ДАК «Хліб України» не витребуваного заставного зерна врожаю 2004 року, яке перероблене на борошно і реалізоване хлібозаводам.
    - Отже, прораховані всі можливості виконати поставлене завдання по закупівлі зерна 2007 року?
    - Так. Урядом поставлено чітке завдання в перші 2-3 місяці псіля завершення жнив закупити не менше 3-х мільйонів тонн продовольчого зерна Держкомрезервом, Аграрним фондом та до регіональних ресурсів.
    Якщо взяти середню максимальну закупівельну ціну пшениці 3-4 класу для об’єктів державного цінового регулювання на рівні 921 грн./т., то Аграрний фонд спроможний закупити 625 тис. тонн продовольчого зерна. І, якщо врахувати перехідні залишки зерна пшениці врожаю 2006 р., то фонд повністю виконає постановлене перед ним завдання по формуванню державного продовольчого запасу зерна на 2007/08 МР.
    Сьогодні одним із важливих завдань є наповнення рахунків Аграрного фонду коштами за рахунок реалізації пшениці урожаю 2005 року ДАК «Хліб України». Компанія реалізує борошно (з пшениці 2005 року – авт.) хлібопекарським підприємствам, визначеними органами виконавчої влади регіонів у відповідності із укладеними угодами на придбання цього борошна.
    - Які заходи проводяться для забезпечення публічності та прозорості закупівлі зерна врожаю 2007 року?
    - У відповідності із законодавством новий маркетинговий рік розпочався 1 липня, відбулися перші торги на акредитованих біржах зерном врожаю 2007 року.
    Аграрний фонд має необхідну законодавчу і нормативну базу для закупівлі цього зерна. Для забезпечення публічності і прозорості закупівель, оголошення щодо їх здійснення опубліковано 20 червня в газеті «Урядовий кур’єр». Підготовча робота до закупівлі продовольчого зерна Аграрним фондом проводиться з першого дня жнив.
    - Прокоментуйте, будь ласка, як відбувається формування регіональних ресурсів зерна?
    - Відповідно до статті 17 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» формування регіональних ресурсів зерна покладено на місцеві органи виконавчої влади, які повинні до 15 серпня сформувати тримісячний незнижуваний запас такого зерна (1800 тис. тонн). Необхідні обсяги ресурсів доведено до регіонів.
    Але хочу наголосити - цьогорічна ситуація показала, що в окремих регіонах запаси ресурсів зерна у 2006 році формувалися лише на папері. Тому ми не маємо права ігнорувати вимоги законодавства щодо створення достатніх для задоволення потреб регіонів запасів продовольчого зерна. І в сьогоднішній ситуації потрібно прикласти максимум зусиль, щоб закупити зерна до державного продовольчого резерву на 100%.
    На підставі уточнених балансів зерна, прийнятих від регіонів, та зведеного прогнозного балансу попиту і пропонування зерна надано пропозиції та розрахунки Мінекономіки для внесення відповідного рішення Уряду щодо тимчасового введення квот по експорту зерна до 1 жовтня, тобто до завершення формування державних і регіональних ресурсів зерна у встановлених обсягах. Таке рішення Уряд прийняв 20 червня цього року.
    - Як Ви вважаєте, чи виправдали себе квоти на експорт зерна, введені Урядом минулого року?
    - Подібна практика, на мою думку, підтвердила свою доцільність в умовах 2006/07 маркетингового року, коли загальний експорт зерна торгових організацій міг скласти понад 14 млн. тонн, а максимальні можливості експорту відповідно балансу попиту та пропозиції не перевищували 10 млн. тонн.
    - Тому вважаю, що введення квотування експорту зерна – це цивілізована міжнародна норма, і вона дає можливість всім учасникам ринку зерна, в першу чергу, працювати над забезпеченням необхідних продовольчих запасів держави. І в цьому напрямку сьогодні ефективно повинні працювати як Аграрний фонд, Держкомрезерв, ДАК «Хліб України», регіони держави, так і всі зерноторгуючі організації.
    - Ми можемо констатувати, що Урядом зроблено все необхідне аби створити всі можливості для закупівлі необхідної кількості як продовольчого, так і фуражного зерна, що забезпечить продовольчу безпеку нашої держави.
    Підготувала Дарина Поліщук





    Схожі новини
  • Мінагрополітики: в Україні достатньо ресурсів для збереження ціни на соціальний хліб
  • Заходи Уряду щодо обмеження експорту зерна
  • Продовольча безпека – завдання Аграрного фонду
  • Питання діяльності Аграрного фонду
  • Уряд запроваджує державні форвардні закупівлі зерна

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені


Попри несприятливі погодні умови, аграріями зроблено все можливе, щоб отримати запланований урожай. Сьогодні жнивують в усіх регіонах України. В одних – ліпше, в інших – не так вдало, як хотілось. В Одеські області та АР Крим, наприклад, вже зуміли намолотити по 1 мільйону тонн зерна. «Тримаючи руку на пульсі» жнивних робіт, як інколи мовиться, Мінагрополітики аналізувало хід збиральних робіт та формування продовольчих резервів країни на останньому засіданні колегії міністерства та всеукраїнській селекторній нараді. Коло розглянутих питань коментує заступник міністра аграрної політики Ярослав Гадзало.

- Ярославе Михайловичу, прокоментуйте, будь ласка, якою передбачається цінова ситуація на ринку зерна найближчим часом і якими чинниками вона обумовлюватиметься?
- Основними чинниками, які будуть продовжувати впливати на цінову ситуацію в 2007/2008 маркетинговому році – це високий попит на світовому ринку зерна та відповідне зростання попиту на внутрішньому ринку. Тому рівень цін на зернові культури нового урожаю прогнозується достатньо високим.
Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені
Довідково: Світові ціни на продовольчу пшеницю за останні 2 місяці зросли на 30-60 дол./т. і становлять: у США – 226-239 дол./т., Австралії – 220-222 дол./т., а в Росії – 230-240 дол./т. пшениці нового врожаю.
За аналізом внутрішніх цін біржового ринку на середину червня поточного року ціни на зерно 2006 року були такими: пшениця м’яка 3 кл. – 991 грн./т., 4 кл. – 950 грн./т. 5 кл. – 900 грн./т., 6 кл. – 880 грн./т., жито групи А – 1109 грн./т., ячмінь 3 кл. – 910 грн./т., кукурудза 3 кл. – 910 грн./т. Середньозважені біржові ціни на зерно урожаю 2007 року (за результатами 3-х останніх торгових сесій) становлять: пшениця 3 кл. – 956 грн./т., 4 кл. - 876 грн./т..
- Які кроки вже здійснено Урядом для урегулювання цін на ринку зерна?
- Для недопущення різних цінових коливань на ринку зерна, Урядом своєчасно прийнято ряд постанов, виконання яких, разом із місцевими органами виконавчої влади, передбачає закупити в перші 2-3 місяці нового маркетингового року близько 3 млн. тонн зерна до державних та регіональних ресурсів. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року № 794 «Про невідкладні заходи щодо зменшення негативного плану посухи та забезпечення формування ресурсів зерна 2007 року» та наказу Мінагрополітики від 04.06.2007 № 385 вже здійснено та здійснюються відповідні заходи, спрямовані на забезпечення формування державних та регіональних ресурсів зерна у обсягах, достатніх для гарантування продовольчої безпеки країни.
Для підтримки товаровиробників та наповнення внутрішнього ринку наказом Мінагрополітики від 28.04.2007 № 301 встановлено мінімальні ціни в залежності від класу. Вони вищі проти цін попереднього року - на пшеницю на 25-30 відсотків, на жито – 30-40 відсотків. З урахуванням розвитку несприятливої ситуації наказом Мінагрополітики від 30 травня № 371 додатково переглянуто в бік збільшення на 10-33% мінімальні та максимальні закупівельні ціни на продовольчу пшеницю й жито у розрізі класів. А також переглянуто розміри бюджетних позик, що можуть надаватися під заставу такого зерна.
Продовольчим і фуражним зерном будемо забезпечені
- Як активно формуватимуться державні резерви зерна? Від чого це залежить?
- У поточному році відповідно до чинного законодавства Аграрний фонд повинен сформувати державний продовольчий резерв пшениці та жита, визначених постановою Кабінету Міністрів від 28.03.2007 № 559 об’єктами державного цінового регулювання на 2007/2008 маркетинговий період, у обсязі, не меншому ніж 12 відсотків від його внутрішнього споживання, або 710 тис. тонн.
1 червня цього року Верховною Радою України внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо збільшення видатків загального фонду державного бюджету на 100 млн. грн. для формування державного продовольчого резерву Аграрним фондом у 2007 році.
Окрім цього передбачається здійснити перерозподіл між державними бюджетними програмами, збільшивши на 200 млн. грн. видатки на формування державного продовольчого резерву за рахунок зменшення фінансування загального фонду по бюджетним програмам. Також очікується надходження 22 млн. грн. від реалізації ДАК «Хліб України» не витребуваного заставного зерна врожаю 2004 року, яке перероблене на борошно і реалізоване хлібозаводам.
- Отже, прораховані всі можливості виконати поставлене завдання по закупівлі зерна 2007 року?
- Так. Урядом поставлено чітке завдання в перші 2-3 місяці псіля завершення жнив закупити не менше 3-х мільйонів тонн продовольчого зерна Держкомрезервом, Аграрним фондом та до регіональних ресурсів.
Якщо взяти середню максимальну закупівельну ціну пшениці 3-4 класу для об’єктів державного цінового регулювання на рівні 921 грн./т., то Аграрний фонд спроможний закупити 625 тис. тонн продовольчого зерна. І, якщо врахувати перехідні залишки зерна пшениці врожаю 2006 р., то фонд повністю виконає постановлене перед ним завдання по формуванню державного продовольчого запасу зерна на 2007/08 МР.
Сьогодні одним із важливих завдань є наповнення рахунків Аграрного фонду коштами за рахунок реалізації пшениці урожаю 2005 року ДАК «Хліб України». Компанія реалізує борошно (з пшениці 2005 року – авт.) хлібопекарським підприємствам, визначеними органами виконавчої влади регіонів у відповідності із укладеними угодами на придбання цього борошна.
- Які заходи проводяться для забезпечення публічності та прозорості закупівлі зерна врожаю 2007 року?
- У відповідності із законодавством новий маркетинговий рік розпочався 1 липня, відбулися перші торги на акредитованих біржах зерном врожаю 2007 року.
Аграрний фонд має необхідну законодавчу і нормативну базу для закупівлі цього зерна. Для забезпечення публічності і прозорості закупівель, оголошення щодо їх здійснення опубліковано 20 червня в газеті «Урядовий кур’єр». Підготовча робота до закупівлі продовольчого зерна Аграрним фондом проводиться з першого дня жнив.
- Прокоментуйте, будь ласка, як відбувається формування регіональних ресурсів зерна?
- Відповідно до статті 17 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» формування регіональних ресурсів зерна покладено на місцеві органи виконавчої влади, які повинні до 15 серпня сформувати тримісячний незнижуваний запас такого зерна (1800 тис. тонн). Необхідні обсяги ресурсів доведено до регіонів.
Але хочу наголосити - цьогорічна ситуація показала, що в окремих регіонах запаси ресурсів зерна у 2006 році формувалися лише на папері. Тому ми не маємо права ігнорувати вимоги законодавства щодо створення достатніх для задоволення потреб регіонів запасів продовольчого зерна. І в сьогоднішній ситуації потрібно прикласти максимум зусиль, щоб закупити зерна до державного продовольчого резерву на 100%.
На підставі уточнених балансів зерна, прийнятих від регіонів, та зведеного прогнозного балансу попиту і пропонування зерна надано пропозиції та розрахунки Мінекономіки для внесення відповідного рішення Уряду щодо тимчасового введення квот по експорту зерна до 1 жовтня, тобто до завершення формування державних і регіональних ресурсів зерна у встановлених обсягах. Таке рішення Уряд прийняв 20 червня цього року.
- Як Ви вважаєте, чи виправдали себе квоти на експорт зерна, введені Урядом минулого року?
- Подібна практика, на мою думку, підтвердила свою доцільність в умовах 2006/07 маркетингового року, коли загальний експорт зерна торгових організацій міг скласти понад 14 млн. тонн, а максимальні можливості експорту відповідно балансу попиту та пропозиції не перевищували 10 млн. тонн.
- Тому вважаю, що введення квотування експорту зерна – це цивілізована міжнародна норма, і вона дає можливість всім учасникам ринку зерна, в першу чергу, працювати над забезпеченням необхідних продовольчих запасів держави. І в цьому напрямку сьогодні ефективно повинні працювати як Аграрний фонд, Держкомрезерв, ДАК «Хліб України», регіони держави, так і всі зерноторгуючі організації.
- Ми можемо констатувати, що Урядом зроблено все необхідне аби створити всі можливості для закупівлі необхідної кількості як продовольчого, так і фуражного зерна, що забезпечить продовольчу безпеку нашої держави.
Підготувала Дарина Поліщук





Схожі новини
  • Мінагрополітики: в Україні достатньо ресурсів для збереження ціни на соціальний хліб
  • Заходи Уряду щодо обмеження експорту зерна
  • Продовольча безпека – завдання Аграрного фонду
  • Питання діяльності Аграрного фонду
  • Уряд запроваджує державні форвардні закупівлі зерна

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.