Це вже добра традиція - щороку, на початку сезону цукроваріння, збирати в Києві відомих науковців, практиків, виробничників країн СНД на семінар із незмінною й актуальною темою: «Покращення технологічних якостей цукрового буряку - основа підвищення ефективності бурякоцукрового комплексу». Організовує форум авторитетна компанія, про яку ми вже не раз розповідали, але далеко не все. Це - ТОВ «I.C.K. Інжиніринг”, що входить до холдингу ICK Group.
Запам’яталися слова голови правління Національної асоціації цукровиків України “Укрцукор» Миколи Ярчука: «Ініціативу ТОВ «I.C.K. Інжиніринг” треба вітати й пропагувати, бо це єдина в Україні компанія, що має достатню лабораторну базу й найкращий науково-практичний досвід, який дозволяє розробити й запровадити дієві рецепти ефективності підприємств бурякоцукрової галузі задля виробництва високоякісного й конкурентного продукту без зайвих втрат і на всіх ланках».
Вже за годину перебування на семінарі, слухаючи професійні й лаконічні доповіді його учасників, я швидко знаходив відповіді на питання - з яких причин шляхетна справа Терещенка занепала та як нам її відродити. Під час перерви, поспілкувався про це з президентом ICK GROUP Олександром Зайцем.
- Хоча 80 цукрозаводів, що працюватимуть в Україні цього сезону, начебто немало, але ж це не 192 підприємства, як двадцятиліття тому, - із сумом констатував мій співрозмовник. - Ми донедавна виробляли 5,5 млн. тонн цукру й 60% із них, не обділяючи себе, вивозили до республік колишнього СРСР. Сьогодні ми раді й двом мільйонам… І природні чи погодні умови тут не винні.
Хочу особливо підкреслити: в жодному ланцюжку бурякоцукрового виробництва немає другорядних деталей. Простіше
кажучи, ви можете витратити мільйони й мільйони гривень на найкраще насіння, найсучаснішу техніку та обладнання, добрива, енергоресурси, засоби захисту. Але райдужні очікування «великого цукру» не справдяться, якщо, скажімо, в кислотності ґрунту чи глибині посіву помилилися. А скільки ще ось таких «дрібничок»!
Тому ми й проводимо технологічні семінари, щоби всі, хто присвятив себе цукровій справі, дізналися від професіоналів, як «не наступити на граблі».
До розмови приєднався й заступник голови правління асоціації «Укрцукор» Петро Борисюк, підтверджуючи слова президента ICK Group:
- От, посіявши без ретельного аналізу ґрунту, якось не помітили збудників хвороб чи шкідників, рівень рН тощо. Все це дасть про себе знати під час вегетації рослин. Скажімо, зайва кислотність нейтралізує понад третину внесених міндобрив, а лікування від хвороб потягне за собою величезні витрати на застосування хімічної зброї. Ось так, копійчина за копійчиною й формують непід’ємну собівартість готової продукції. Звернувшись до компанії «I.C.K. Інжиніринг”, ви уникнете ризиків. Тут вам і дослідять ефективність «роботи» вкладених грошей, зокрема, під час внесення добрив, посіву, догляду за рослинами, збирання, зберігання й переробки урожаю тощо.
Після досліджень ви отримаєте рекомендації, які висококваліфіковані спеціалісти «I.C.K. Інжиніринг” допоможуть реально запровадити.
Олександр Заєць додає: «Безумовно, наші професіонали і будь-коли в поле ладні виїхати, й на кагатах , в лабораторіях, у цехах цукрозаводів побувати».
Семінар, організований «I.C.K. Інжиніринг” варто було відвідати хоча би через те, щоб почути змістовну доповідь завідуючої технологічним відділом компанії Людмили Литвиновської. Вона дуже цікаво, доступно й вичерпно розповіла про технологічні способи підвищення ефективності виробництва.
Коли, під час перерви, я завів мову про дешеві резерви, Людмила Олександрівна, зокрема, поділилася досвідом:
- Сьогодні, скажімо, в Україні через брак коштів піддають вапнуванню (що зменшує кислотність ґрунту) менше 5% площ, на яких вирощують цукровий буряк. У той же час на цукрозаводах накопичуються сотні тисяч тонн дефекату (мулу після миття коренів). Це не лише чудове добриво, а ще й ідеальний нейтралізатор кислоти. Скільки мільйонів можна зекономити, використовуючи такі «відходи»!
По завершенні семінару мені вдалося дізнатися думку завідувача відділом Російського НДІ цукрової промисловості Миколи Сапронова - чим саме запам’ятався йому цей захід?
- Україна має чудову школу бурякоцукрового виробництва. Це - ICK Group, - коротко та ємно відповів шановний експерт. - Я радий, що побував на її уроках. Почуте й побачене, без сумніву, буде всім у пригоді.
Володимир ШАПОВАЛОВ