Органічні продукти набувають дедалі більшої популярності серед споживачів. З чим це пов'язано?! З цілком здоровою реакцією організму, вже переповненого неякісною генно-модифікованою продукцією, - скажете ви.
Та й правда, не можна без жалю дивитися на полиці, що вигинаються від бездоганних на вигляд овочів і фруктів, які ми вимушені їсти. Хоча і усвідомлюємо, що вся ця «краса» - візуальний обман.
А от овочі та фрукти, вирощені в домашніх умовах на грядці чи в саду без додавання мінералів і хімічної обробки, такими не бувають.
Так, наприклад, захищаючи присадибні ділянки від шкідників і хвороб, садівники використовують хімічні засоби захисту - системні та контактні ядохімікати. У великих промислових садах Криму протягом одного сезону дерева обробляються 10-12 разів. А в Польщі - 25-30 разів на рік! Системні ядохімікати не змиваються з плодів і довго в них зберігаються. Як наслідок споживання неорганічних овочів і фруктів - накопичення шкідливих речовин в організмі, особливо в печінці, що викликає отруєння внутрішніх органів.
Ось чому сьогодні більшим попитом користуються продукти не з супермаркету, а скоріше з рук домогосподарок. Є попит - є пропозиція. А щоб за мить розлітався ваш товар і ви не картали себе за реалізацію неякісних продуктів, які можуть викликати масу захворювань і навіть призвести до розвитку злоякісних пухлин, вирощуйте органічні плоди. Бо органічне землеробство використовує природні засоби боротьби зі шкідниками. Тут важлива стратегія обробітку ґрунту, в основі якої внесення органічних і сидеральних добрив. Все це сприяє покращанню здоров'я людини та стану оточуючого середовища, а також збільшенню врожайності, відновленню природної родючості ґрунту.
Не потрібно перекопувати чи орати землю. Не потрібні мінеральні добрива. Відомо, що на 1 сотці землі, яка не отруєна хімічними речовинами, живуть й «працюють» понад 200 кг мікроорганізмів і приблизно стільки ж дощових черв'яків та інших корисних організмів. Вони виробляють близько 500 кг біогумусу щороку. Саме ці «природні землероби» удобрюють та живлять рослини.
Та щоб стати органічним садівником чи овочівником, недостатньо відмовитися від застосування міндобрив та ядохімікатів. В основі органічного землеробства лежить глибоке розуміння природних процесів. Тому фермери та дачники ставлять перед собою завдання - отримати повноцінні продукти харчування. Зовсім іншу мету переслідує сучасне технізоване хімізоване землеробство - отримання максимальних врожаїв із мінімальними трудозатратами.
Основою органічного добрива є компост. «Компост служить не тільки джерелом гумусу, він також є носієм життя, оскільки в ньому зібрана велика маса мікрофлори та достатня кількість дощових черв'яків. Взагалі компост містить поживні речовини в формі, найбільш сприятливій для живлення рослин. Його можна вносити у будь-якій кількості, його ніколи не може бути занадто багато. Правильно виготовлений компост можна вважати універсальним добривом, він містить все, що потрібно рослинам.» - переконує автор книги «Екологічно чисте землеробство на присадибній ділянці» Н.М. Жирмунська.
Один із відомих виробників гуміфікованого компосту - компанія «Біотерра». Її продукт - високоякісні органічні добрива, виготовлені на основі перегною тварин, пожнивних рештків, старого та перегниваючого корму, соломи, тирси та газонної трави, утилізованої з сільгоспферм. «Біотерра» також надає консультаційні послуги та сервіс стосовно внесення органічних добрив.
Крім сільського господарства та садівництва, компост може використовуватися і в ландшафтному дизайні, при вирощуванні грибів, саджанців, газонів.
Такого роду добрива підвищують рівень органічної речовини в ґрунті, покращують його структуру, пригнічують розвиток багатьох хвороб та шкідників, не окислюють ґрунт, допомагають боротися з ерозією.
Анна КАПЛУН