Нещодавно на Контрактовій площі столиці відбулася очікувана і, можна сказати, знакова для багатьох подія – Ярмарок органічних продуктів. «Органічний дивограй» вже традиційно зібрав в одному місці і виробників, і споживачів органічних продуктів. І, що не менш важливо, тих, хто хотів би віднайти партнерів для співпраці у цьому напрямку аграрного виробництва.
Цього року організували ярмарок Асоціація виробників органічної продукції «БІОЛан Україна», Іллінецький державний аграрний коледж, Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія). А офіційну частину влаштованого заходу відкрила директор Департаменту аграрної освіти, науки та дорадництва Мінагрополітики Ірина Синявська.
- Вперше ярмарок органічних продуктів відбувся минулого року, - констатувала Ірина Максимівна. - Тоді це була серйозна заявка на існування і визнання органічного виробництва в Україні. Треба віддати належне міжнародній підтримці, зокрема, Швейцарській Конфедерації, яка впроваджувала проект з органічного виробництва в Україні, у результаті якого ми маємо Асоціацію виробників органічної продукції «БІОЛан». Учасники цього проекту стали ініціаторами проекту закону про органічне виробництво, а також подібних ярмарків, які нині відбуваються вже у кількох регіонах нашої держави».
Про стрімкий розвиток органічного виробництва у світі розповів учасникам директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Гуідо Бельтрані. Так, згідно статистики, органічним способом на планеті обробляється більш ніж 37 млн. га земель. У цьому секторі задіяно 1,8 млн. виробників, а обсяг світового ринку досягнув 55 млрд. доларів США. Європа, після США, є другим найбільшим ринком органічних продуктів харчування у світі. На думку пана Бельтрані, такий потужний розвиток зумовлений високою обізнаністю людей у важливості бути здоровими та вживати безпечні для життя продукти харчування.
За даними фахівців «БІОЛану Україна», цього року ярмарок відвідало значно більше кіян і гостей столиці, ніж торік. За поки що приблизними підрахунками, свої споживчі кошики поповнило близько 7 тис. відвідувачів. А свою здорову продукцію запропонували споживачам 20 органічних виробників, 5 мереж роздрібної торгівлі, 1 заклад громадського харчування, 4 переробних підприємства, 2 дистриб’ютори дитячого органічного харчування та соків, джемів, оливкової олії.
Завдяки фінансовій підтримці Швейцарської Конфедерації та Французького Посольства в Україні фермери привезли до Києва широкий спектр продукції: овочі (картопля, морква, буряк, редька, часник, гарбузи, кавуни, дині), фрукти (яблука), м’ясо (курятина та свинина), молоко, сир, масло, борошно, цукор, крупи, пластівці, чаї та збори лікарських трав тощо.
Утім, ринок цих продуктів сьогодні має і свої проблеми. За словами голови правління Асоціації виробників органічної продукції «БІОЛан Україна» Василя Пиндуса, через відсутність закону важко об’єктивно говорити про розміри ринку, про кількість сертифікованих земель, виробників, частку органічних продуктів від всіх харчових продуктів тощо. «Оскільки «головного документу», який би визначав, що таке органічне виробництво, хто такі органічні виробники, механізми діяльності галузі, юридичний захист і контроль відповідності продукції, немає, то логічно виходить, що немає і самих виробників, – каже він. – І це при тому, що органічний напрямок зародився, щойно Україна здобула свою незалежність».
Ніна АНТОЩЕНКО