Не секрет, що аграрна промисловість Канади у недалекому майбутньому може стати взірцем для багатьох країн, що розвиваються. Канадська модель сільського господарства постійно перебуває у пошуку нових можливостей, проте вже сьогодні гарантовано здатна прогодувати свою країну. Сьогодні сільське господарство, крокуючи вперед разом із наукою, прагне перетворитися на ефективне джерело економічного прибутку.
Основоположним принципом, що проходить червоною ниткою крізь стратегію наукового та інноваційного розвитку Канади, є зміцнення промислового потенціалу. Стабільний рівень виробництва і розробка нових продуктів із збільшеною часткою доданої вартості веде до економічного процвітання регіональних економік, фермерських господарств, окремих канадців.
Деякі положення стратегії, а точніше їх формулювання свідчать про ставлення громадян Канади до своєї роботи:
– «Робити добру справу» – зосередити зусилля на національних пріоритетах, що визначені агропромисловим сектором, економічними учасниками проектів, урядом Канади;
– «Робити справу добре» – забезпечити проведення наукових досліджень на сучасному рівні, використовуючи найвищі стандарти; контролювати проведення та результати досліджень; забезпечувати відповідальності на кожному етапі досліджень;
– «Каталізувати аграрну промисловість і сільські економіки» – трансформувати результати наукових досліджень у технологічні ноу-хау, що принесуть агропромисловому комплексу конкурентні переваги у виробництві та рівну якість харчової продукції та біопродуктів;
– «Максимально реалізовувати інноваційний потенціал» – утримувати головну роль у ланцюгу створення доданої вартості продукції; прискорювати процес комерціалізації наукових знань; зосереджувати зусилля на підвищенні рентабельності ферм, зростанні конкурентноздатності сектора в цілому, розвитку сільських економік.
Велика увага приділяється стратегії розвитку галузі. Насамперед, через нові бізнес-моделі, пошук можливостей поза традиційним агросектором. В майбутньому передбачене впровадження у систему сільського господарства наукових досягнень генетики, медицини, нано- та біотехнологій.
Канада з розвиненим АПК поступово відходить від традиційної моделі ведення господарювання, від економіки, що базується на фізичних ресурсах. Натомість тримає курс на економіку, що має в своїй основі комерціалізацію наукових знань та ідей. Економічний успіх інновацій визначається здатністю регіонів ефективно використовувати наукові ресурси і перетворювати їх в економічні фонди.
Насамкінець, важливо зазначити, що особливістю сучасного етапу розвитку інноваційної діяльності в будь-якій країні є утворення в найбільших її господарствах єдиних науково-технічних комплексів, що об'єднують у централізований процес дослідження і виробництво. У такий спосіб забезпечується тісний зв'язок всіх етапів циклу «наука-виробництво». Створення цілісних науково-виробничо-збутових систем об'єктивно закономірне, обумовлене науково-технічним прогресом і потребами ринкової орієнтації фірми.
Ще у 80-ті роки в інноваційній політиці провідних фірм Канади чітко позначилася тенденція до переорієнтування науково-технічної та виробничо-збутової діяльності. Вона виявлялася, насамперед, у прагненні розширення асортименту наукомісткої продукції, збут якої веде до розширення супутніх технологічних послуг: інжинірингових, лізингових, консультаційних та ін. З іншого боку, як тоді, так і тепер, помітне прагнення до зниження витрат на виробництво традиційної продукції. Особливо ці тенденції спостерігаються в інноваційному менеджменті тих канадських компаній, що концентрують свої зусилля на розробці і виробництві продукції високої технічної складності та впровадженні у серійне виробництво технологічних новинок. Такі компанії, зазвичай, досягають значного зниження виробничих витрат в традиційних галузях, підвищуючи разом з тим свою конкурентоспроможність.
Підготував Дмитро ПЕКАРЧУК.
За матеріалами Agriculture and Agri-Food Canada