У І кварталі 2013 року індекс споживчих цін на продукти харчування склав 99,8%, тобто спостерігалося зниження цін.
За цей період подешевшали: крупи гречані (на 4,7%); цукор (на 7,4%), яйця (на 4,2%), м’ясо та м’ясопродукти (на 1,7% (в т.ч. свинина – на 5,2%, птиця – на 1,3%, яловичина – на 2,6%), риба та рибопродукти (на 1,6%), олія соняшникова (на 0,1%).
«Зниження цін на вищезазначені продукти обумовлено, в першу чергу, достатньою пропозицією їх на ринку. Важливо відмітити, що збільшення пропозиції відбувається переважно за рахунок власного виробництва», - пояснив директор департаменту розвитку реального сектору економіки Мінекономрозвитку України Олег Пендзин під час ефіру програми «Власний погляд» на телеканалі «Рада».
Так, у січні - березні 2013 року вітчизняне виробництво свинини зросло на 4,8%, птиці - на 13,4%, яєць – на 4,6%.
Практично стабільними з початку року залишаються ціни на молочні продукти (індекс цін на молоко – 100,1%, масло вершкове – 100,2%), що також є наслідком зростання власного виробництва молокосировини (ріст у І кв. 2013 р. 1,2%).
В той же час зростання цін відбулося на хліб та хлібопродукти (на 1,2%), овочі (на 5,1%) та фрукти (на 2,1%).
«Якщо говорити про зростання цін безпосередньо на хліб масових сортів, то в середньому споживча ціна зросла лише на 3-6 копійок на кілограмі. Зверну увагу, що в даному випадку причиною зростання цін не був сировинний фактор, оскільки виробники хліба мають змогу купувати борошно для хлібопечення з державних ресурсів за стабільними цінами. Зростання цін у хлібопекарській галузі пов’язано із зростанням інших складових собівартості виробництва, зокрема ростом заробітної плати, а також з намаганням виробників подолати існуючу збитковість виробництва хліба», - зазначив О.Пендзин.
На запитання ведучої програми «Власний погляд» стосовно збільшення цін на овочі та фрукти, директор департаменту розвитку реального сектору економіки відповів, що нічого дивного в цьому немає.
«По-перше, на цьому ринку діє чітко виражений сезонний фактор. Крім того, у цьому році він був підсилений тими несприятливими погодними умовами, які ми спостерігали у березні-квітні, що значно ускладнило доставку плодоовочевої продукції споживачам, - повідомив О. Пендзин. – На сьогоднішній момент ми маємо достатню цінову стабільність. Єдина група, яка демонструвала більш-менш суттєве зростання цін, - овочі. Це історично пов’язано з тим, що закінчуються запаси минулого року і ми очікуємо надходження на ринок свіжих овочів, вже цьогорічних, що одразу зумовить зниження цін по цьому виду продовольства. По всіх інших групах товарів підстав для підвищення цін немає».
У цілому він зазначив, що в найближчій перспективі відсутні підстави для стрибків цін на продовольчі товари, при цьому по ряду позицій можливе зниження цін.
Так, внаслідок збільшення пропозиції молокосировини слід очікувати зниження цін на молокопродукти. Стабільними залишатимуться ціни на цукор та олію соняшникову, оскільки пропозиція цієї продукції в декілька раз перевищує внутрішній попит.
«Разом з тим, оскільки нас очікує низка травневих свят, коли як правило суттєво зростає попит на продукти харчування, особливо м’ясопродукти та яйця, для недопущення безпідставного росту цін місцевим органам виконавчої влади необхідно подвоїти у цей період кількість ярмаркових заходів, - вважає Олег Пендзин. -На сьогоднішній момент рівень внутрішнього виробництва і рівень насичення ринку настільки значний, що підґрунтя для зростання цін на продукти харчування на сьогоднішній момент немає».