Зростаючого внутрішнього попиту, зумовленого передсвятковими виплатами й активізацією торгівлі, виявиться недостатньо для інфляції продовольчих товарів до показника, який вище 1,5 відсотка порівняно із груднем 2013 року. Споживчі ціни на непродовольчі товари засвідчать навіть слабшу динаміку. Отже, помітного посилення інфляційного фону не відбудеться, оскільки на заваді стануть: стабільність гривні, високий врожай, обмежена купівельна спроможність споживачів.
БОРОШНО — кілограм вищого сорту подорожчає на 10 копійок, першого сорту — залишиться в цінах грудня 2013 року. Про економічні передумови цінових змін на борошно (за нинішньої пропозиції ) можна говорити хіба що після подорожчання зернових на світових ринках, що, як на мене, може статися не раніше березня наступного року. Але, попри зростання переробки зернових за останні два-три місяці, я не виключаю наявність спекулятивного подорожчання найбільш якісного продукту.
ХЛІБ — залишиться у цінах грудня. Серед багатьох економічних чинників, які підтримують стабільність вартості хліба в роздрібній мережі, є неабиякий політичний — пекарі випікатимуть, а торговельна мережа продаватиме хлібобулочні вироби в передвиборний період, тож контроль за процесом буде круглий рік.
КРУПИ — додадуть у цінах 1—2 відсотки. На мій погляд, результат зумовить природне бажання сільгоспвиробників покращити прибутковість, яку серйозно похитнула примхлива осінь, і зміни в структурі споживання зимового періоду.
ОВОЧІ, ФРУКТИ — традиційний борщовий набір подорожчає на 5—7 відсотків, фрукти — на 8—10. Зростання виявиться інерційним, оскільки воно триває уже доволі тривалий час. Вартість борщового набору проти січня цього року зросте щонайменше удвічі-тричі. Подорожчання фруктів зумовлять здебільшого надходження продукції по імпорту.
МОЛОКО, МОЛОКОПРОДУКТИ - залишаться у цінах грудня. Але в грудні молоко та молокопродукти подорожчають на тлі загального передноворічного тренду.
М'ЯСО — ціни на свинину, яловичину та курятину збережуть доволі високий рівень грудня. Його зумовила передноворічна активізація споживчого попиту.
ОЛІЯ — залишиться у цінах грудня. Допускаю незначне подорожчання в окремих регіонах, але тільки зі спекулятивних міркувань. Спекулюючи на очікуванні високих врожаїв та низьких світових цін на соняшникову олію, олієекстракційні заводи в серпні—жовтні безпрецедентно знизили закупівельні ціни на сировину — до 2750—6050 гривень за тонну. За всього того, як на мене, навіть за умов зниження світових цін, галузь зберегла б свої конкурентні позиції на зовнішньому ринку і уникнула б колосальних втрат від нереалізованої продукції, якби закупівельні ціни були вищі.
ЦУКОР — подорожчання кілограма солодких кристалів на 1—2 гривні. Недопосів цукрових буряків, за яким стоїть недовиробництво солодкого продукту, є базовим чинником подорожчання цукру вже в грудні цього року.
АЛКОГОЛЬ — подорожчання на 8—10 відсотків. Міцні спиртні напої (і тютюнові вироби) почнуть дорожчати ще до набрання чинності підвищеними акцизами.