У липні поточного року в Україні вперше була зафіксована дефляція. За останніми даними державної служби статистики, споживчі ціни на продукти харчування знизилися на 2,2% відповідно до попереднього місяця. Особливо вражаючими є зниження цін на овочі – 22%, ціни на фрукти зменшилися на 6%, а на яйця – на 5%. Востаннє таке падіння цін спостерігалося у липні 2011 року, коли продукти харчування подешевшали на 3%, тоді як зазвичай ціни на продукти харчування в літні місяці знижувалися максимум на декілька десятих відсотка, а то і зростали.
Існує декілька причин падіння споживчих цін на товари, та зокрема на продукти харчування, у липні 2015 року. Падіння цін на овочі та фрукти передусім пов’язане з сезонними явищами та зі збільшенням і розширенням пропозиції товару. Проте в липні минулого року дефляція цін на продукти харчування становила лише 0,9%, а отже, є й інші фактори, які суттєво вплинули на зниження індексу цін в країні. Серед них – відносна стабілізація валютного курсу порівняно з попередніми місяцями. Амплітуда та динаміка коливань валютного курсу влітку 2015 року була значно меншою, ніж навесні того ж року. Так, з 26 червня до 6 липня ціна долара «рекордно довго» за останній час трималася на рівні 21 гривні. Зміни ж курсу валют відбувалися дуже поступово, порівняно з попередніми місяцями: якщо 9 липня долар коштував 21,97 гривень, то 30 липня його ціна була 22,07 гривень.
По-третє, позначилася і стабілізація політичної ситуації в країні загалом. Порівняно з літом минулого року, коли війна була в активній фазі, йшла підготовка до парламентських виборів, а економічна криза набирала обертів, літо поточного року виявилося більш стабільним.
Асоціація Український клуб аграрного бізнесу