Заступник міністра аграрної політики Юрій Лузан перед початком роботи «гарячої» телефонної лінії Кабінету міністрів України провів брифінг для журналістів. Передбачаючи запитання, які б стосувались ходу жнивних робіт, Юрій Лузан повідомив представникам ЗМІ про те, що «…в поточному році формування урожаю зернових на значній території України проходить в надзвичайно складних кліматичних умовах, які супроводжувались посухою, а останнім часом в деяких регіонах - сильними дощами, зливами, градом та буревіями. За попередніми підрахунками, внаслідок аномальних погодних умов загинуло більше 1,1 млн. га зернових культур, прямі збитки сільгоспвиробників уже становлять в межах 1 млрд. грн.»
Заступник міністра підкреслив, що Надзвичайно високий температурний фон призвів до значного випередження визрівання зернових, внаслідок чого цьогорічні жнива розпочалися на 2 – 3 тижні раніше, і на сьогодні вони активно ведуться в 15 регіонах держави. Навіть із урахуванням часткової загибелі до збирання підлягає 14 млн. га зернових культур, із них 11,3 млн. га ранньої групи, що практично на рівні середніх обсягів останніх п’яти років.
Юрій Якович, посилаючись на дані з регіонів навів такі цифри: на 3 липня уже зібрано 2,0 млн. га (17% до прогнозу), при середній урожайності 17 ц/га, намолочено більше 3,3 млн. тонн зерна. Основна продовольча культура – пшениця, зібрана на площі 1,2 млн. га (22% до прогнозу), намолочено 2,1 млн. тонн при середній урожайності більше 18 ц/га. Нарощуються темпи збирання ячменю, гороху, озимого ріпаку, які уже зібрані на 15 – 25% посівних площ. 50 – 60% посівних площ ранніх зернових культур зібрано в АР Крим, Одеській та Миколаївській областях. Від 20 до 40% - зібрано в Херсонській, Запорізькій та Закарпатській областях.
Внаслідок посухи найнижчий урожай зернових поки-що отримують в Миколаївській, Херсонській, Кіровоградській, Одеській та Дніпропетровській областях. Попередні прогнозовані баланси зерна на 2007 – 2008 маркетинговий рік, які надали регіони, показують, що його виробництво буде зменшено на 6 – 7 млн. тонн до рівня минулого року. Пшениці буде отримано в межах 12 млн. тонн (менше минулого року на 2,2 млн. тонн).
Враховуючи перехідні запаси продовольчого зерна в обсягах 1,8 млн. тонн (без урахування його залишків у населення), цього цілком достатньо для продовольчого забезпечення населення до урожаю наступного року (потреба в продовольчій пшениці складає 5,8 млн. тонн).
За оцінками експертів буде зібрано в достатній кількості насіння для посіву озимих культур під урожай 2008 року. Тобто, всі прогнози щодо ситуації на ринку зерна показують, що не дивлячись на суттєве зменшення обсягів виробництва зерна у 2007 році (більше 20%) не повинно бути ніяких ускладнень із продовольчим забезпеченням у наступному маркетинговому році.
Як заступник міністра аграрної політики, який опікується в Мінагрополітики питаннями економіки та фінансів, Юрій Якович Лузан назвав висновки, які базуються також на наступному:
1) перехідні залишки продовольчого зерна урожаю 2007 року дають можливість робити борошно, крупи та хлібобулочні вироби до 1 листопада 2007 року;
2) запаси і державні резерви жита і продовольчої пшениці для здійснення інтервенцій дають можливість утримувати стабільною цінову ситуацію;
3) заходи Уряду щодо формування державних і регіональних запасів продовольчого зерна урожаю 2007 року достатні для здійснення товарних і фінансових інтервенцій щоб тримати стабільною цінову ситуацію на ринках зерна, борошна і хлібобулочних виробів.
4) цінові коливання за оцінками експертів можливі лише при впливі зовнішніх факторів – збільшення цін на пальне, газ, послуги та інші ресурси, оподаткування, комунальні платежі.
Крім того, враховуючи кон’юнктуру зовнішнього ринку, вимоги міжнародних організацій щодо зменшення обмежень для регулювання ринку зерна Урядом уже прийняті відповідні упереджувальні заходи щодо формування необхідних державних і регіональних запасів продовольчого зерна, для чого передбачені відповідні фінансові ресурси.
Так, протягом липня – вересня Аграрним фондом, Державним матеріальним резервом та місцевими адміністраціями будуть сформовані державні і регіональні запаси продовольчого зерна в обсягах майже 3 млн. тонн.
Поряд із формуванням продовольчих ресурсів зерна підприємницькими структурами (елеватори, млини, хлібопекарські підприємства і інші структури) цього буде цілком достатньо щоб утримувати стабільною ситуацію на ринках продовольчого зерна, борошна, круп та хлібобулочних виробів.
Крім того, Урядом прийнято рішення щодо тимчасового обмеження експорту зерна до формування необхідних запасів продовольчого зерна (термін до 1 жовтня), а також схвалено проект Закону щодо зняття митних тарифів на імпорт зерна у поточному маркетинговому році.
Також прийнято ряд заходів щодо підтримки сільгоспвиробників, які постраждали від посухи (подвійне здешевлення кредитів, збільшення фінансування Державного резервного насіннєвого фонду, наближення бюджетного фінансування АПК, перерозподіл коштів між бюджетними програмами, виділення коштів із резервного фонду бюджету на часткову компенсацію виробникам збитків завданих стихією і т. ін.).
Заступник міністра аграрної політики Юрій Лузан також відповів на ряд запитань, які поставили йому журналісти.
Прес-служба Мінагрополітики