У трійку культур, виробництво яких у 2018 році може забезпечити високу рентабельність і попит на внутрішньому і зовнішніх ринках, входять високо олеїновий соняшник, сорго та соняшник кондитерський. Крім трьох основних культур в країні прогнозується зростання популярності квасолі, гірчиці, нуту і льону, пише «Бізнес Цензор», який обґрунтував перспективи успішності тієї чи іншої культури.
Високоолеїновий соняшник. Ніша практично вільна, оскільки на його вирощування припадає лише близько 3% виробництва. За своїми якостями олія високоолеїнового соняшнику нагадує оливкову, але дешевше в ціні. А ще в його експорті зацікавлені країни Європейського Союзу. Прогнозовано, що дефіцит високоолеїнової олії в країнах ЄС до 2020 року збільшиться втричі.
Сорго. Культура може обходитися без вологи до двох тижнів, однак страшенно боїться заморозків. При цьому урожайність не надто залежить від кількості добрив.
Сорго є цінним джерелом протеїну і вуглеводів. Також в сфері біоенергетики з сорго виготовляють біоетанол, біогаз і тверде паливо. Це набагато дешевше, ніж виробництво такого палива з кукурудзи.
За останні сезони внутрішнє споживання сорго оцінюється в 22%. Решта йде на експорт. У минулому році цю культуру активно закуповували Іспанія і Ізраїль.
Кондитерський соняшник. У цієї культури висока рентабельність і високий експортний потенціал. Технологія виробництва кондитерського соняшнику незначно відрізняється від технології виробництва звичайного, проте прибуток більш значуща. На українському ринку практично немає конкурентів, як і у більшості нішевих культур. Хоча в Україні відсутній широкий попит на цей товар, в закупівлі зацікавлені Іран, Німеччина, США, Чехія, Польща, Естонія, Іспанія, Румунія, Великобританія, Азербайджан.
Квасоля. Внутрішній попит на квасолю не великий, але існує стабільний попит в Європі. Найбільше в експорті української квасолі зацікавлені Румунія, Туреччина, ОАЕ, Італія і Німеччина. Найбільшим покупцем в світі є Бразилія і Мексика.
NB: У Співтоваристві виробників і споживачів бобових України вважають, що до 2020 року площі під квасолею і нутом виростуть до 225-280 тис. га.
Гірчиця. Обробіток гірчиці не вимагає значних зусиль, а її перевага в тому, що рослина добре проростає навіть при низьких температурах. Чому вигідно вирощувати гірчицю? Потреба країн Європейського Союзу в цій культурі — близько 170 тис. тонн. У нашої країни є велика перевага — гарне розташування, тобто витрати на логістику набагато менше. Більш того, затребуваність української гірчиці вище завдяки смаковим якостям. В її покупці найбільше зацікавлені США, Німеччина, Непал, Франція і Польща.
Останнім часом гірчиця стала популярна не тільки в традиційних сегментах, але і нішевих. Її стали додавати в змішане біопаливо.
Нут або турецький горох. За даними Товариства виробників і споживачів бобових України, виробництво нуту в 2017 році збільшилося на 43%, а у 2018 році прогнозується зростання врожайності. Одна з переваг — висока посухостійкість культури.
NB: За оцінками фахівців Сумського національного аграрного університету, попит сьогодні перевищує пропозицію. На ринку нуту низька конкуренція. Як наслідок, високі закупівельні ціни, а також хороша рентабельність в 55-70%.
При цьому нут добре збагачує ґрунт азотом, що робить його привабливим для українських ґрунтів. Переживає заморозки до -6…-8 °С, але сам по собі теплолюбний. Найкраща температура для гарного врожаю + 26-28 °С. Залежно від сорту, врожайність може досягати 20-40 ц/га.
Льон. Рентабельність вирощування олійного льону становить 35-45%. Культура демонструє стійкість до посухи і невибагливість до ґрунтів, витримує заморозки до -3…-5 °С. Урожайність залежить від правильно обраного сорту і становить від 12 до 25 ц/га.
Льон — експортоорієнтована культура. Внутрішній попит існує переважно на насіння. Що стосується збуту, то краще за все експортувати льон в країни ЄС. Їх щорічна потреба в цій культурі — близько 900 тис. тонн.
https://growhow.in.ua