6 грудня компанія УКРАГРОЦЕНТР зініціювала обговорення гострої проблеми сьогодення - дбайливої обробки українських ґрунтів. Для обговорення був запрошений Карлос Альберто Сесар, агроном-інженер, експерт по технології No-till (Аргентина). Адже Аргентина має 35 років вдалого досвіду ощадливого способу обробки ґрунту, а саме застосування біотехнологій і технології прямого посіву No-Till.
Система нульового обробітку ґрунту, відома в світі як No-till, використовується в землеробстві для делікатної обробки грунту. За допомогою неї ґрунт не обробляється, це дозволяє запобігти ерозії. Вона заснована на повній відмові від орання - «no-till» - це означає «Не орати».
Ще донедавна аргентинський аграрний сектор страждав від порушення біологічної та екологічної цілісності системи грунтів. А на сьогоднішній день в цій країні виробляється найбільше зернових на душу населення. Як вважають експерти, це було досягнуто завдяки розвитку сільськогосподарських знарядь, застосуванню біотехнологій і технології прямого посіву No-Till.
«Завдяки цьому за останні 35 років Аргентина збільшила валовий збір в три рази. Якщо в 2000/2001 МР збирали 70 млн тонн зернових, то в 2016/2017 МР — 130 млн тонн», — розповів Карлос Альберто Сесар.
Головна перевага нульового обробітку - зменшення вітрової та водної ерозії. За допомогою no-till можна зменшити ерозію родючого шару грунтів, який виноситься вітром з рівнинних степів. А також зменшити водну ерозію, через яку в воду потрапляють пестициди та інші речовини з полів. Велику проблему не вирішено через використання пестицидів, через їхню малу здатності розкладатися. Осідаючи в навколишньому середовищі, організмах людей і тварин, вони завдають фатальної шкоди. З цією метою щорічно 3 грудня екологи багатьох держав проводять заходи, спрямовані на привернення уваги населення до згубного впливу стійких органічних забруднювачів.
«Розвиток ринку біопестіцідов і біостимуляторів впливає на зниження застосування хімічних ЗЗР (поки їх частка 5% на ринку ЗЗР). При зростанні населення, органічному тренді і питанні захисту навколишнього середовища це хороша альтернатива», - зазначив Олексій Луговий - співвласник компанії УКРАГРОЦЕНТР.
Окрім того, експерти стверджують, що застосування «No-Till» технології дозволяє істотно знизити витрати на сільськогосподарські роботи, оскільки при цьому методі обробки полів знижуються трудовитрати і економиться значна частина енергоресурсів. При цьому загальна врожайність підвищується мінімум в три рази, а виробничі витрати скорочуються в цілому на дванадцять відсотків.
В даний час на систему нульового обробітку ґрунту припадає лише 6,8 відсотків всіх ріллів світу. Технологія «No-Till» отримала визнання та широко поширена в Сполучених Штатах, де використовується в основному для боротьби з вітрової ерозією, в Канаді, де застосовується для збереження вологи в степових районах, а також в Бразилії, Аргентині, Парагваї і Австралії.
Експерти наголосили, що одним з рішень може стати CRISPR - програма по генетичній модифікації рослин за допомогою комах, які переносять віруси (США, DARPA), це має допомогти захиститися від посух , повеней, морозів і на випадок війни забезпечити продовольчу безпеку країни. До речі, першу в світі ГМ-пшеницю почали вирощувати в Аргентині.
Також було запропоновано варіант використання мобільних роботів, які створять новий тренд в сільському господарстві: самохідні міні-роботи (для командної роботи) або великі і потужні роботи виконуватимуть боротьбу з бур'янами механічними, електричними, лазерними, спалювальними методами. GPS-навігація для автопілотування, високоточної навігації і позиціонування технічного автопарку ферми. Телематіка - розвиток комунікації machine-to-machine між технікою і датчиками, що забезпечують автоматизацію.
УКРАГРОЦЕТР має намір всіляко сприяти пропаганді і впровадженню технологій No-Till в Україні. Компанія запускає ряд навчальних та просвітницьких семінарів у грудні цього року (Київ, Херсон, Полтава) для обміну досвідом від аргентинських агровиробників і вчених. На яких вони поділяться практичними напрацюваннями щодо особливостей технології No-Till в контексті боротьби з деградацією ґрунтів. У наступному році компанія залучає аргентинських агрономів для постійної роботи, консультацій і допомоги українським фермерам.