Про це пише EastFruit.
Так, сезон 2018/19 років складається дуже вдало для українських овочівників. Відпускні ціни на більшість видів овочів, за даними аналітиків EastFruit , залишаються високими протягом усього сезону і маржа у цього бізнесу висока, як ніколи.
«Це змусило багатьох, навіть досвідчених городників задуматися над розширенням площ, не дивлячись на те, що у всіх уже є негативний досвід різкого падіння цін на продукцію в сезоні, який слідує за успішним. Овочівництвом стали активно цікавитися ті, хто раніше не вирощував овочі. Тому купити насіння овочів перспективних гібридів іноземної селекції в даний момент в Україні вже практично неможливо», — йдеться у повідомленні .
Найбільш парадоксально складається ситуація з морквою. У поточному сезоні ціни на неї зросли найменш істотно з усіх інших овочів. Більш того, вже кілька тижнів поспіль ціни на моркву мають тенденцію до зниження. З початку 2019 року оптова ціна на моркву знизилася з 7,5 грн/кг до 6,7 грн/кг і тенденція падіння цін зберігається.
При цьому ціна на моркву в даний момент всього на 7% вище, ніж роком раніше, і не можна виключити, що до кінця місяця ціни вже будуть нижче, ніж роком раніше. У той же час ціни на цибулю ріпчасту в даний момент в чотири і більше разів вище, ніж роком раніше, а ціни на картоплю — на 60-80% вище.
Однак саме по моркві у виробників дуже серйозні плани по розширенню виробництва. Парадоксальність ситуації ще й у тому, що морква експортувати українські фермери так і не навчилися 1,8 тис. тонн експорту в поточному сезоні на тлі 15 тис. тонн експорту цибулі і 17 тис. тонн експорту картоплі відверто не вражають. Та й обсяги експорту цибулі і картоплі, на тлі провідних експортних країн, в України таже мізерні. Проте, професійні овочівники впевнені, що вони зможуть в наступному році різко наростити експорт моркви, інвестувавши в нові сорти, зберігання, мийку, сортування, упаковку і навіть гідрокулінг моркви.
«Багато овочівники заявляють, що собівартість вирощування моркви становить від 1 до 1,5 грн/кг. Якщо врахувати, що вже майже два сезони ціна на неї тримається в районі 6-7 грн за кг, маржинальність виробництва продукції виходить дуже навіть непоганий, і багато хто просто не вірить, що ціна може впасти нижче собівартості. Хоча це вже траплялося неодноразово в минулому, — говорить Катерина Звєрєва, керівник проекту EastFruit. — Однак морква в сховище — це сировина, а не продукт. Продуктом морква стає в момент, коли вона доставлена споживачам в потрібному для них вигляді. І це теж вимагає витрат на зберігання, мийку, сортування, упаковку і логістику, хоча в Україні, як правило, морква продається в роздріб брудної і в самій примітивній упаковці».
Слід визнати, що в разі отримання якісного продукту, шанси на експорт в української моркви є, і вони досить непогані. Але це не так просто. У фермерів України є перспективи для поставок продукції на ринки Євросоюзу та Близького Сходу. Однак, до останнього часу, якісні параметри української моркви не дозволяли розраховувати на серйозні експортні контракти. У разі ж поліпшення якості, починаючи від підбору відповідних гібридів моркви, інвестицій в ґрунтообробну техніку, зберігання, мийку, сортування, упаковку і т.п., Україна цілком могла б експортувати морква в досить великих обсягах.
«Ми бачимо великі перспективи в експорті української моркви в ЄС, в ОАЕ, Саудівську Аравію та інші країни. Однак ми повинні розуміти, що вихід на цей ринок зажадає значних зусиль і інвестицій, адже там вже є усталені надійні постачальники, і ми будемо програвати їм в вартості логістики, стабільності якості, упаковці і т.п. Тому єдине, чим ми зможемо зацікавити імпортерів — це дуже приваблива ціна, яка зажадає від виробника масштабного і ідеально налагодженого виробництва і експорту з мінімальною маржою», — говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
agravery.com