Згідно з даними санітарного моніторингу стану озимих культур, опублікованими Держпродспоживслужбою, на ранніх розкущених посівах озимої пшениці починають візуально проявлятись симптоми захворювань.
На 5-15% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, кореневими гнилями уражено 0,5-3% рослин у господарствах Житомирської, Київської, Львівської, Тернопільської, Чернігівської та Чернівецької областей.
У західних областях на ранніх посівах озимого ячменю відмічено розвиток гельмінтоспоріозу. Подальше розповсюдження мікоінфекцій призупиняють через захисні обробки фунгіцидами за відповідних температур для обприскування.
Наявність інфекційного початку та достатня кількість тепла і вологи сприяли прогресуванню фомозу, альтернаріозу, циліндроспоріозу та переноспорозу.
На ранніх посівах озимого ріпаку продовжуються обробки з додаванням фунгіцидів та регуляторів росту з метою збереження рослин від пошкодження хворобами, підвищення їх стійкості до екстремальних погодних умов та недопущення переростання озимого ріпаку, що негативно вплине на його перезимівлю.
ІЦ УАК за матеріалами Superagronom
agroconf.org