Лише за запровадження 14%-ої ставки ПДВ на весь ланцюг виробництва продукції свинарства та молочного скотарства можна досягти кінцевої цілі – зниження ціни на цю продукцію для споживача. Крім того, такий механізм слугуватиме підтримкою вітчизняного виробника та сприятиме підвищенню внутрішнього споживання.
З такою консолідованою позицією виступили представники профільних об’єднань – Асоціації «Свинарі України», Асоціації виробників молока та ГС «Всеукраїнська аграрна рада», Мінагро та бізнесу у ході пресконференції «Чому знижена ставка ПДВ на сільськогосподарську продукцію має поширюватися до кінцевого споживача?».
За словами Оксани Юрченко, президента Асоціації «Свинарі України», упродовж останніх 6 років у галузі свинарства переважала тенденція до скорочення. Відповідно, ініціативи, спрямовані на виключення продукції тваринництва з режиму зниженої ставки ПДВ, які зокрема підтримує Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики, це серйозний поштовх для галузей тваринництва, які й так працюють у кризовий період, до активнішого скорочення.
«З осені минулого року дуже стрімко почала рости вартість кормової сировини. Якщо ми говоримо про свинарство, це 70-75% усіх витрат на вирощування кілограма свинини. Ми зіштовхнулися з тим, що собівартість зросла принаймні на 30%, ціна реалізації при цьому зростати не стала. Відповідно, свинарство опинилося на межі рентабельності.
При цьому, прогнозованого опонентами зростання цін на прилавку у наслідок зниження ставки ПДВ для виробників свинини, також не відбулося. Так, усі попередні місяці свинина коштує дешевше, ніж у минулому році. Якщо ми говоримо про загальне зростання цін на 6%, то у випадку свинини цього не сталося», - прокоментувала пані Юрченко.
Позицію щодо зниження ставки ПДВ по всьому ланцюгу виробництва тваринницької продукції підтримує і Міністерство аграрної політики та продовольства України. Так, Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, зазначив, що завдяки зниженій ставці ПДВ соціально значущі продукти харчування, включно з молочною продукцією та м’ясом, дійсно стануть доступнішими.
«Насправді у зниженої ставки ПДВ у цілому та далі по всьому ланцюгу є два аспекти. Перше – це робить продукт дешевшим, доступнішим для споживача. Дивлячись на аргументовані норми споживання, ми погоджуємося з тим, що українці мали б споживати більше. При цьому ризиків суттєвого зниження надходжень до бюджету ми не бачимо – ті самі кошти будуть витрачені, проте реалізація їх буде на 30% більшою, а кінцеві надходження податків – не зміняться. Разом із тим це позитивно вплине на об’єми внутрішнього виробництва, матиме позитивний економічний ефект, в тому числі податкові надходження.
При цьому зараз держава системно працює над тим, щоб детінізувати – максимально побороти тіньові відносини і несплату податків у тому числі у сільському господарстві. Поряд з такими ініціативами як запровадження максимального податкового навантаження на гектар, також вважаємо, що зниження ставки ПДВ позитивно впливає в даному аспекті», - зазначив Тарас Висоцький.
Підтримав думку, щодо детінізації ринку сільгоспродукції у разі запровадження ставки ПДВ 14% по всьому ланцюгу Михайло Соколов, заступник голови ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада».
Позицію представників бізнесу висловив Віталій Шакель, директор Групи компаній «Нива Переяславщини»:
Асоціація виробників молока також наполягає на продовженні реформи щодо зменшення ставки ПДВ до 14% на весь ланцюг виробництва молочної продукції. Це забезпечить бізнес достатніми умовами праці, а громадян – доступністю харчових продуктів.