Україна не один рік була лідером в експорті соняшникової олії. У 2019-2021 роках на нашу державу припадало майже 50% експорту соняшникової олії. За результатами 2021 року Україна змогла експортувати 5,1 млн т даного продукту.
Варто зазначити, що на відміну від пшениці та кукурудзи (2 інші великі складові українського агроекспорту), соняшникова олія є продуктом переробки, тобто продуктом з доданою вартістю, який виробляється на території України.
У березні 2022 року через повномасштабне вторгнення рф в Україну, була зупинена робота заводів з переробки соняшника. На сьогоднішній день відновили роботу 15 олійноекстракційних заводів (ОЕЗ), що складає близько 15-20% від всіх потужностей.
За даними асоціації «Укроліяпром» до вторгнення країни-агресора в Україну заводи щодоби переробляли 50-70 тис. тон соняшнику. Зараз заводи, які відновили роботу, можуть переробляти тільки 10-15 тис. тонн. Наразі готові до запуску ще 20 заводів, проте їх не вводять в експлуатацію через неможливість реалізації кінцевої продукції.
Тому найбільшою проблемою залишається блокування агресором українських морських портів. В цих умовах Україна робить все можливе, щоб і надалі забезпечувати світ олією.
Насіння соняшнику в мирні часи реалізовувалося переважно українськими переробними заводами, а частка їхнього експорту була незначною. Проте в останні місяці експорт насіння перевищує обсяги експорту олії, що пов'язано з особливостями постачання сипких і рідких речовин, а також із позицією переробних заводів, які не виробляють значних запасів олії та випускають продукцію відповідно до потреб внутрішнього ринку та можливостей експорту.
Сумарно за даними асоціації «Укроліяпром» за результатами 10 місяців маркетингового року за кордон пішло 1 млн тонн соняшнику – це близько $100 млн додаткової вартості, які ми фактично втратили.
2022 року врожай соняшника очікується на рівні 10-11 млн тонн. Відсоток втрати посівів соняшника становить 28%, що пов'язано з його традиційним вирощуванням на півдні України, який постраждав від тимчасової окупації.
ІЦ УАК за матеріалами Аграрного Комітету ВРУ
agroconf.org