Лабораторний моніторинговий контроль мікотоксинів, загальної кількості грибів і токсичності у кормах — один із напрямів проєкту «Збереження здоров’я тварин в Україні», який реалізує АСУ та Міністерство сільського господарства США (USDA).
Згодовування свиням заражених мікотоксинами кормів можуть мати негативні наслідки, збитки від яких у світі оцінюються десятками мільярдів доларів США щорічно. Очікують, що при зміні клімату поширеність та рівень забруднення мікотоксинами кормів лише зростатиме, знижуючи ефективність тваринництва й підвищуючи економічні втрати.
«Мікотоксини є вторинними метаболітами, які природним чином виробляються грибами і можуть мати токсичну дію. Вона позначається на імунній системі порушенням функції кишкового бар’єру та цитотоксичністю, що призводить до загибелі клітин, і, відповідно, до погіршення здоров’я й виробничих показників свиней. Початкове зараження мікотоксинами кормів і кормових речовин може відбутися на полі (до або під час збору врожаю), під час зберігання, транспортування, виробництва кормів і, навіть, на фермі перед споживанням тваринами. Рівень зараження мікотоксинами і кінцевого забруднення комбікорму також залежить від типу кормової сировини та інших чинників, які можуть сприяти розвитку грибів і, зрештою, посилювати ураження токсинами. Зважаючи на це, важливо виміряти концентрацію мікотоксинів у готових комбікормах і кормових інгредієнтах, перш ніж їх згодовувати свиням», — наголошує Дмитро Масюк, доктор ветеринарних наук, професор, директор НДЦ біобезпеки та екологічного контролю ресурсів АПК ДДАЕУ «Biosafety Сenter».
Так, у результаті моніторингового контролю мікотоксинів, проведеним у рамках зазначеного проєкту, встановлено, що у зразках кормової сировини, яка нині доступна на ринку України, виявлено всі шість мікотоксинів (афлатоксин, дезоксиниваленол, зеараленон, фумонізин, охратоксин, Т-2), які варто контролювати. При цьому показники загальної кількості грибів перевищували допустимі нормативні значення у чверті проб. Оцінка токсичності проб дозволила виявити, що 26,4% з них були токсичними в різній мірі.
«Таким чином, лабораторний моніторинговий контроль шести мікотоксинів, загальної кількості грибів і токсичності у кормах, який реалізуємо згідно з програмою АСУ та USDA для свинарських підприємств, дозволить їм: управляти ризиками щодо кормових інгредієнтів, які застосовують у годівлі свиней; вчасно застосовувати ефективні агенти для детоксикації та пом’якшення шкідливої дії мікотоксинів у кормах; сприяти покращенню сталого виробництва сільськогосподарських культур», — зазначає експерт.
Джерело: Pigua.info