Ціни на овочі, баштанні культури та на олію залежать безпосередньо від врожаю. А на врожайність, своєю чергою, впливають і погодні умови. Чи варто боятись суттєвого підвищення цін на городину, зважаючи на аномальну температуру повітря, що спостерігалась у липні, Укрінформ розпитав аналітика Української аграрної конфедерації Артема Гавриша.
"Насправді, не все так погано з овочами. От якщо брати борщовий набір: морква, буряк і цибуля - на них впродовж липня ціни навіть зменшились.
На всі ці три овочі зараз ціна складає в середньому 12-13 грн за кілограм в супермаркетах чи на ринках, і це вдвічі-втричі дешевше, ніж в червні, коли майже не було нового врожаю.
Також це десь в два-три рази дешевше, ніж в липні минулого року", - зазначає аналітик.
На картоплю, додає експерт, ціна у липні 2024 року майже така ж сама, як і у липні минулого року. Крім того, ціни на неї навіть впали порівняно з червнем - приблизно на 7 грн за кг.
Однак, можна припустити, що картопля може у наступні місяці здорожчати, адже спека негативно вплинула на рослини у деяких регіонах.
"Хоча картоплю, коренеплоди "хоронити" рано ще, говорити, що погоріло. Так, в деяких господарствах і справді є проблеми - уже пошкоджені культури видно, але це ще невеликий відсоток. Є ще один місяць у нас - серпень цілий, і погода ще, в принципі, може врятувати картоплю.
Ціни на капусту також ще буде видно за місяць-півтора, коли почнеться збір врожаю. Але, от якщо казати в липні, то на 10 грн за кілограм подорожчала. Зараз коштує приблизно 25-30 грн за кілограм, тобто на 10 грн дорожче, ніж в червні, але все одно дешевше, ніж рік тому", - розповідає аналітик ВГО "УАК".
На що справді негативно вплинула спека, і що вже стало відчутно для споживачів, так це - огірки. Українці шоковані від цін, що склалися у кінці липня.
Огірків відкритого ґрунту небагато, значну частину ринку займають тепличні комбінати, які відреагували на високий попит.
Станом на 31 липня 2024 року огірки коштували в різних регіонах по-різному. Найдешевше коштували на Заході України, де спека ще не так суттєво вплинула на врожай, там вони ще можуть бути 50-60 грн/кг. На Київщині наприкінці липня огірки коштували 70 грн за кілограм, а на півдні, де найбільше постраждали овочі відкритого ґрунту - ціна становила і всі 80 грн/кг.
Артем Гавриш додає: "І це варто зауважити, що з початку місяця ціна знизилася до середини липня до 20-30 грн/кг, і зараз, виходить, що вона у 2-2,5 раза зросла.
З помідорами не така плачевна ситуація, як з огірками, вони навіть подешевшали в липні. Якщо спочатку, там перші числа помідори коштували в середньому по Україні 80 грн/кг, то зараз в супермаркетах подешевшали, якщо ми кажемо про червоний звичайний помідор, до 60 грн/кг. Тобто, на 15-20 гривень здешевшання за місяць є.
В принципі, можна очікувати здешевлення помідорів, бо от фермери, наскільки я чув, не скаржаться, що там спека якось дуже вплинула на помідори".
Якщо ж говорити про баштанні культури, то, зазначає аналітик УАК, певна частина врожаю дійсно згоріла на полях. Але ситуація насправді не є критичною, бо деякі області збільшили посівні площі цьогоріч, і навіть можна стверджувати, що кавун, диня ще здешевшають.
У липні ціна на кавун в середньому становила 15-17 грн/кг, а наприкінці місяця подекуди навіть знизилася до 12 грн/кг.
"З початку липня, коли він з'явився (у продажу у роздрібних мережах, - ред.), було десь 25 грн за кілограм. Але із-за спеки, особливо на Півдні, фермери на Одещині, на Миколаївщині, Херсонщині почали масово, прям хаос почався на полях, почали кавуни там пектись, то почали масово збирати не розбираючись навіть в якості - зелені, не зелені. От просто всі збирають, відвантажують, і там на ринки, на Київ везуть.
Але інші області ще не почали збирати. Тобто, є кавуни - великі площі на Полтавщині посіяні, Харківщина, Кіровоградщина, Київщина, Вінниччина і т.д. В цих областях коли почнуть збирать трохи пізніше, через пару тижнів - врожай збільшиться. І, в принципі, пропозиція, мабуть, і перевершить попит, тому там навіть ціни можуть зменшитись.
Ну а на диню ціни зараз в липні становлять в середньому в супермаркетах і на ринках 35 грн/кг. На ринках найдешевше, що можна знайти - це 25 грн/кг", - повідомив Аналітик УАК Артем Гавриш.
Він додав, що ціни на баштанні у липні цьогоріч навіть трохи дешевші, ніж рік тому.
Негативно вплинула липнева спека і на кукурудзу та соняшник. Врожай соняшнику внаслідок таких погодних умов може бути на 5-7% меншим, ніж прогнозувалося раніше.
Поки рано стверджувати - наскільки, але, очевидно, що і соняшникова олія також зросте в ціні.
Нагадаємо, у 6 червня минулого року російські війська підірвали Каховську ГЕС, що негативно вплинуло на врожай у частині південних і східних областей внаслідок затоплення земель чи пошкодження зрошувальних систем. Це стало шоком, і викликало ажіотаж на ринку овочів і фруктів влітку минулого року.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформуagroconf.org