Вже в найближчі місяці українців чекає підвищення цін, викликане сезонними чинниками і можливим подорожчанням на світових ринках продовольства, повідомляє прес-служба Нацбанку.
Експерти оцінюють заяву НБУ по-різному, але схиляються до того, що економічні катаклізми в цьому році не очікуються. "Нацбанк констатує те, що, швидше за все, станеться, і правильно робить, збиваючи певний ажіотаж і інфляційні очікування населення, попереджаючи його, що з осені все трохи подорожчає, щоб не стало несподіванкою. І пояснює при цьому, чому подорожчає, це європейський підхід", - відповів нам керівник ІАЦ Forex club в Україні Микола Івченко. Причини зростання цін - подорожчання нафти і продуктів харчування в світі і традиційний осінній сплеск ділової активності. На економіку України це вплине тільки позитивно. На думку Івченка, інфляція в цьому році очікується не вище 5,5% (поки з грудня-2011 маємо зниження цін на 0,1%).
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко каже, що інфляцію збільшить ще й передвиборче підвищення пенсій, зарплат бюджетників, соцвиплат. Нацбанк, на його думку, реально оцінив ситуацію і дуже обережно і виважено дав зрозуміти, що передумови для зростання цін досить великі, але не критичні, до кінця року все буде добре, інфляція не вище 4% і панікувати, скуповувати валюту, мило-сірники-сіль немає сенсу. Більше того, дешеві помідори та інші "дари городів" дадуть офіційну дефляцію 0,1-0,3% ще й у серпні, і лише з вересня почнеться зростання цін. Аналітик МЦПІ Олександр Жолудь і зовсім вважає, що Нацбанк нічого нового не сказав, лише нагадав про себе, мовляв, ситуація під контролем: "З осені ціни підуть вгору, у вересні на 1%, плюс-мінус пара десятих відсотка. Але так буває щороку, і до грудня отримаємо інфляцію не вище 5%".
Нагадаємо, керівництво головного банку країни сформулювало свою думку під час наради під головуванням голови НБУ Сергія Арбузова. Зауважимо, що про прийдешнє зростання цін вперше в цьому році було заявлено так виразно і на такому високому рівні. Поки збільшення інфляції з вересня до цифр, близьких до планових (7,9%, закладених у держбюджеті), прогнозували лише фінансові аналітики, а не держструктури. А от наскільки можуть стрибнути ціни до кінця року, в НБУ так і не сказали, обмежившись фразою, що "можливе зростання інфляції буде досить помірним". У зв'язку з чим Нацбанк впевнений, що його політика як щодо стримування інфляції, так і щодо стабілізації курсу гривні за рахунок пропозиції валюти на міжбанку при збільшенні попиту на неї - правильна і поки не вимагає змін.