Журналістам нашої газети пощастило висвітлювати перше виїзне засідання Координаційної ради з питань аграрної політики при Кабінеті Міністрів України, що відбулося нещодавно на Київщині (репортаж про цю подію під назвою «ЗАРАДИ СПІЛЬНОЇ СПРАВИ» читайте в «Аграрному тижні. Україна» №20). Ця непересічна подія відбувалася на базі компанії «АМАКО». І чому саме у Вас? – із цього запитання ми й розпочали бесіду з генеральним директором «АМАКО» Віталієм Скоциком.
- Це запитання було б доцільніше переадресувати Координаційній Раді з питань аграрної політики при Кабінету Міністрів, - з посмішкою повів Віталій Євстафійович й аргументував урядове рішення власне так: - На мою думку, місцем проведення Координаційної ради нашу компанію обрали через її специфіку. Образно кажучи, ми не належимо до тих багатьох фірм, що працюють за принципом «купи – продай».
Знаєте, це ж є справжнім задоволенням відродити, переоснастити господарство, яке ще вчора вважали «непідйомним». Ми всією своєю діяльністю довели, що господарювати на українській землі можна успішно, ефективно, прибутково. Ми довели, що в українське село можна повернути повноцінне цивілізоване життя.
Протягом останніх років «АМАКО» разом із Мінагрополітики та провідними науковцями в різних регіонах України проводить «Дні поля», під час яких ми наочно демонструємо досягнення й великих (понад100 тис. га), й порівняно малих (від 500 га) господарств. Таким чином усі охочі можуть переконатися, як багато можна зробити навіть за один рік, якщо налаштувати комплексний механізм співпраці між державою й бізнесом.
Яскравий приклад результативності такого підходу – ЗАТ «Племзавод Агро-Регіон». Отже, Західну Європу можна успішно створити й в українському селі. До речі, безпосереднє добре сусідство сервісного центру компанії «АМАКО» з ланами «Агро-Регіону» стало зручною нагодою і успіхи ефективного господарювання показати, і у діловій атмосфері обговорити шляхи виходу з проблем вітчизняного аграрного сектору.
А перше виїзне засідання Координаційної ради при КМУ наочно продемонструвало: в нашій демократичній країні влада й бізнес можуть співпрацювати успішно й плідно. І ви ж знаєте, скільки нагальних корисних рішень було прийнято після цього засідання. Зокрема, відмінені експортні обмеження на вивезення зерна. Ось, здається я й відповів на ваше «чому?»
Довідково: «АМАКО» належить до великої міжнародної групи компаній і працює у США, а також у країнах Європи, Середнього Сходу, Африки. Основний бізнес зосереджено в аграрному секторі – це представлення всесвітньовідомих виробників сільськогосподарської техніки та виробництво техніки для села на власних заводах. Але не тільки технікою займаються в «АМАКО». Ця компанія, працюючи в країнах колишнього Радянського Союзу ще з 1992 року, добре зарекомендувала себе як провідник сучасних технологій у різних галузях аграрного сектору, зокрема в рослинництві й тваринництві. 2004 року «АМАКО» виборола звання «Золота торгова марка України».
Тваринництво – не вирок
Віталію Євстафійовичу, співпрацюючи з «Агро-Регіоном» і вкладаючи чималі кошти у тваринництво, Ви не боялися, як то кажуть, «прогоріти», адже серед багатьох вітчизняних бізнесменів існує думка, що українське тваринництво взагалі не може бути прибутковим...
Знаєте, скільки б нас не лякали «смертельним» діагнозом для вітчизняного тваринництва при вступі до СОТ, я в такі песимістичні прогнози не вірю. Я впевнений, що ця галузь в Україні буде відроджуватися. А вступ до Світової організації торгівлі стане добрим поштовхом до кардинальних змін у тваринництві. Чому? Набагато активніше запроваджуватимуться нові сучасні технології. Старий, високозатратний спосіб виробництва продукції просто нікого не влаштовуватиме. Прийдуть нові інвестори, що вкладатимуть у розвиток господарств цієї галузі, дбатимуть про докорінне переоснащення, щоб, скажімо, молоко відповідало всім стандартам якості та своєчасно надходило до споживача. Протягом цього року ми матимемо змогу побачити чимало зрушень у цьому напрямі. Такої впевненості мені додає й ювілейна ХХ Міжнародна виставка-ярмарок «АГРО-2008».
А що саме продемонструвала компанія «АМАКО» на «АГРО-2008»?
Ми облаштували чотири стенди. Один з них, до речі, розмістили в центрі експозиції тваринництва. Наші фахівці пропонували учасникам виставки ознайомитися з новітніми технологіями у птахівництві, свинарстві, молочному скотарстві. Цьогоріч «АМАКО» впроваджуватиме три пілотні проекти молочних ферм в Україні. Користуючись нагодою, запрошую вас наприкінці року відвідати ці господарства й ознайомитися з результатами їхньої роботи.
Відомо, що «АМАКО» фінансує не тільки будівництво нових комплексів сучасного тваринництва, а й відбудовує занедбані й зруйновані ферми радянської епохи. Невже й таке інвестування може бути вигідним?
Там, де це можливо, ми проводимо реконструкцію старих приміщень, обладнуємо їх новим високотехнологічним устаткуванням й заселяємо високопродуктивним поголів’ям. Але в такій відбудові є й обмежуючий фактор. Справа в тому, що збудники таких небезпечних хвороб як, скажімо, туберкульоз та сальмонельоз, можуть жити в шпаринах старих будівель понад сто років. Тому, перш ніж реконструювати ферму, ми маємо бути абсолютно впевнені, що ніякої інфекційної загрози там немає. Отже, рішення відбудовувати приймаємо тільки після ретельних досліджень об’єкта щодо біологічної безпеки.
Програми підтримки та технічного озброєння
За якими програмами ви підтримуєте вітчизняних аграріїв?
Понад 90% інвестицій ми спрямовуємо за програмами кредиту й лізингу, як правило терміном на 3-5 років.
Віталію Євстафійовичу, а як на Ваші спостереження: чи змінюється останнім часом на краще ставлення вітчизняних сільгоспвиробників до технічного забезпечення?
Змінюється й докорінно. Цьому сприяє і вступ України до СОТ, і світова динаміка зростання цін на продукцію сільського господарства. З’явилась можливість, успішно господарюючи на землі, заро***ти серйозні кошти. Люди розуміють, що старими методами досягти вершин ефективності не вдасться. Вони усвідомлюють, що треба інвестувати в нову високопродуктивну техніку, вкладати кошти в сучасні технології сільськогосподарського виробництва. А при такому підході довго чекати результату не доводиться: українська земля швидко й доволі віддячує за уважне, дбайливе ставлення до себе. А хто вміє ефективно господарювати на землі, вже має реальну змогу протягом року отримувати серйозні прибутки.
Компанія «АМАКО» прийшла в Україну в скрутні часи, коли деякі політики віщували небуття й нашому сільському господарству, й власне самій державі. І Ви тоді, в буремний початок дев’яностих, повірили, що скрута минеться. Повірили у відродження українського села, в славу нашої держави як годувальниці світу. Що живило Вашу надію?
Ми розпочинали працювати ще з колгоспами й радгоспами. Змінювалися форми власності. Змінювалися погляди до ведення сільського господарства. Відчувалося, що українські господарі прагнуть навчитися хазяйнувати на землі краще, успішніше. Ми їм допомагали та вірили, що криза в аграрному секторі мине, відродження настане.
Україна має все, щоб відігравати ключову роль у світовій продовольчій безпеці. Сьогодні чимало змінилося. Сільське господарство України працює в умовах відкритого ринку. Його продукція користується чималим попитом у світі.
Звичайно, не всі проблеми ще вдалося подолати, та я вірю, що аграрний сектор нашої держави успішно витримає й випробування СОТом. А компанія «АМАКО» сприятиме, щоб такі успішні господарства, як «Агро-Регіон» росли в Україні неначе гриби.
Розпитував Володимир ШАПОВАЛОВ