. У березні зацвітає перша плодова рослина – кизил. Мабуть, кожному знайомий чудовий кисло-солодкий смак варення з цієї соковитої ягоди. Та про умови вирощування кизилу й цілющі його властивості відомо далеко не всім. Спробуймо познайомитися ближче з цією справді дивовижною рослиною.
Існує давня кримська легенда, пов'язана з кизилом. І оповідає вона таке. Коли Бог створив увесь світ і ліг відпочивати, піднявся великий шум: усі кинулися ділити – кому яка рослина належить. Сперечалися за яблуні, вишні, груші, і лише чаклун вибрав кизил. На цю рослину охочих більше не знайшлося. Чаклун забрав її собі й тихенько радів, міркуючи: «Кизил розквітає раніше за інші рослини, а отже й плоди дасть ранні. А перша ягода – найцінніша, бо за неї можна вторгувати найбільше». Аж ось прийшла весна. Потім настало літо. Ягода тим часом все зелена й зелена. Чаклун довго ходив під деревом, очікуючи, поки дозріють плоди. Коли ж терпець увірвався, спересердя плюнув на ягоди, і вони… почорніли. Тоді він гукнув сусідам, щоб забирали кизил собі. Пізньої осені люди почали ходити і обривати чорні, але смачні ягоди. Вони посміювалися над чаклуном, який, намагаючись обхитрувати інших, поплатився сам. А той від люті аж кипів. Наступного літа він вирішив помститися насмішникам, попаливши рослину надмірним сонцем. Але від спеки кизил лише подвоїв урожай та став ще смачнішим, набув яскраво-червоного кольору і приємного аромату.
У перекладі з татарської кизил означає «червоний». Цю назву рослина отримала завдяки багатим на каротин ягодам. Кизил (або дерен) справжній – одне з найцінніших плодових рослин родини кизилових. У наших краях культура відома дуже давно, ще за часів Київської Русі.
Його майже не вирощують на окремих плантаціях, але кожен завбачливий господар намагається мати вдома кілька кущиків цієї чудової ягоди. З культурного кизилу можна зібрати за сезон у середньому від 20 до 80 кг ягід з одного куща. А з рослини, якій 50-60 років – і до 150 кг плодів.
Плоди кизилу – красиві соковиті кістянки зі специфічним терпким смаком і приємним ароматом. Желеподібне варення з нього полюбляють і діти, і дорослі. Та окрім чудового смаку рослина має неабиякі цілющі якості.
Високі харчові та лікувальні властивості кизилу обумовлені наявністю у плодах пектинових речовин, глюкози і фруктози, вітамінів, мінеральних солей – заліза, калію, кальцію, фосфору, магнію, які дуже корисні людям із захворюваннями серцево-судинної системи. Кизил – чудове джерело дефіцитних легкозасвоюваних поліфенілів і аскорбінової кислоти. Поліфеніли, як відомо, вирізняються гіпотензивною та капілярозміцнювальною дією. Свіжі плоди і сік кизилу використовують також як в'яжучий, тонізуючий, жарознижувальний, протиревматичний, протидіабетичний, апетитний засіб. Цінні властивості мають не лише плоди кизилу. Використовуються практично всі частини рослини – плоди, паростки, листя, кора, коріння, кісточки.
Високо цінується деревина кизилу. Тверда і важка, міцної структури, вона гарно полірується й є добрим матеріалом для токарних робіт.
Кизил – чудовий медонос. Він квітне найраніше і стає джерелом для першого забору бджіл. Окрім своїх корисних харчових та лікувальних властивостей, кизил – цінна декоративна рослина. Завдяки красивому листю, гарним квіткам та плодам, високій морозовитривалості, пило- та газостійкості може широко використовуватися для озеленення і паркового будівництва.
Добре переносить обрізання і підстригання, тому високо цінується при створенні парків, алей, боскетів. Знамениті на весь світ формові алеї і боскети із кизилу у Версальському парку під Парижем.
Розквітає кизил раніше за інші плодові рослини – у березні. Цвіте до середини квітня за середньодобової температури повітря 6-11 °С до розпускання листя. У середньому ж цвітіння триває 12-15 днів. Наприкінці його розпускаються вегетативні бруньки. У разі короткочасного похолодання вони не пошкоджуються приморозками.
Кизил – рослина з перехресним запиленням, у межах однієї рослини запилення не відбувається. У промислових садах висаджуються кілька сортів, на присадибній ділянці потрібно мати не менш як дві рослини. Період між цвітінням та плодоношенням сягає 192-196 днів. До кліматичних умов і ґрунту рослина невибаглива. Порівняно з іншими плодовими рослинами кизил добре росте і на досить бідних за складом ґрунтах. Однак найбільші врожаї він дає на відкритих органічно збагачених ділянках землі, особливо багатих на кальцій. Полюбляє рослина і вологу. При доброму освітленні й достатньому зволоженні у кизилу розвивається могутня коренева система. За вегетаційний період з'являється великий приріст, утворюються розвинуті крони, соковиті, яскраві, солодкі при повному достиганні ягоди.
Відзначаючись високою врожайністю порівняно з іншими плодовими рослинами, кизил не потребує особливої агротехніки. У рослин, що плодоносять, лише розріджують крону для кращого освітлення і роблять санітарне обрізання – видаляють сухе та переплетене гілля. Роботи з догляду за кизилом зводяться до знищення бур'янів, і, за потреби – поливу. Для поверхневої кореневої системи корисно вкривати ґрунт під деревом скошеною травою, перегноєм, соломою, тирсою тощо.
Ця чудова рослина здатна і милувати око, і задовольняти смаки найпримхливіших гурманів. Головне ж її призначення – зміцнити здоров'я та покращити настрій. Отож не втрачаймо нагоди, щоб придбати таку унікальну культуру для свого саду чи присадибної ділянки.
Оксана ШАПОВАЛ
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше